Družstevní byt

Co je to a čím je specifický?

Družstevní byt má za vlastníka právnickou osobu, tedy bytové družstvo, které se většinou nachází v budově ve vlastnictví nebo spoluvlastnictví bytového družstva. Bytové družstvo poskytuje tento byt k členovi do nájmu. V případě družstevního bytu nevlastníte byt, ale pouze družstevní podíl, se kterým je spojeno právo užívat družstevní byt.

Smlouva o převodu družstevního podílu

K převodu družstevního podílu mezi převodcem a nabyvatelem dochází uzavřením smlouvy o převodu družstevního podílu. Nabyvatel družstevního podílu ale musí splňovat podmínky pro přijetí člena bytového družstva.

Pokud zájemce nesplňuje podmínky, které uvádí stanovy bytového družstva, převoditelnost družstevního podílu může být omezena, případně i vyloučena. V případě úspěšného převedení podílu na nabyvatele přechází také veškeré dluhy vůči družstvu. Před převedením podílu si proto ověřte aktuální dluhy přímo u konkrétního bytového družstva.

Aby byl převod co nejhladší

S převodem vašeho družstevního podílu i nabytím družstevního podílu vám rádi pomůžeme. Naši zkušení makléři prověří podmínky bytového družstva, ve spolupráci s právním oddělením se postarají o přípravu kvalitní smluvní dokumentace, včetně smlouvy o nájmu družstevního bytu. Zhodnotí také povinnosti nabyvatele, které vyplývají ze stanov bytového družstva a zjistí aktuální výši případného dluhu nebo nedoplatků.

Nenašli jste to co hledáte?
Zavolejte zdarma

800 800 099