Ceny bytů v Brně brzy dosáhnou svého vrcholu

Ceny bytů v Brně se blíží vrcholu. Není kde stavět. 

 
Průměrné ceny bytů v Brně stále rostou, za posledních 10 let dokonce až o 25%. Nárůst ovlivňuje především vysoká poptávka po vlastním bydlení a stále ještě dostupné hypoteční úvěry. Navíc není v Brně dostatek míst k výstavbě nových bytových domů a byty v Brně začínají docházet. Tato situace nahrává developerům, kteří mohou v širším centru města prodávat byty i za 80 000 Kč/m2.

 

Úřady vydaly přes 330 stavebních povolení na bytové domy v lokalitě Brno – venkov 
Na současném brněnském realitním trhu je velmi malá nabídka bytů k prodeji. Je to z velké části ovlivněno zrušením aktualizace územního plánu, který je už více než 20 let starý a nevyhovuje současným potřebám rozvoje města. Projekty novostaveb tak stagnují, byty z trhu mizí a zájemci, kteří si chtějí pořídit bydlení prostřednictvím stále levných hypoték, tak nemohou využít ideální podmínky bank. To má za následek, že lidé hledají nové bydlení i v okolí Brna, kde je širší nabídka. Roste tak zájem nejen o rodinné domy ale i o nové byty, které vznikají v okolí Brna. Úřady za první pololetí roku 2016 vydaly přes 330 stavebních povolení na výstavbu bytových budov v lokalitě Brno-venkov, zatímco přímo v Brně jich bylo jen 60. Největší zájem je o Moravany, Sokolnice a Bílovice nad Svitavou.

Kam až ceny bytů vystoupají? 
Zvyšování tržních cen se jistě zamlouvá i majitelům starších bytů. Ti vidí, že trh začíná dosahovat svého maxima a chtějí svůj byt prodat za co nejvyšší cenu. Ne vždy se to ale podaří. Je potřeba stále myslet na skutečnost, že většina lidí platí bydlení skrze hypotéku. Banky jsou sice tlačené poskytovat úvěry, ale úrokové sazby se na dně neudrží dlouho. Některé typy hypoték mohou zdražit v důsledku zákona o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v platnost 1. prosince. Klientům sice usnadní např. předčasné splacení úvěru, ale pro banky bude znamenat vyšší náklady na prověření klienta, zda bude schopný splácet a s tím bude souviset i nárůst administrativních úkonů. Veškeré změny se tak mohou promítnout na růstu úrokových sazeb.


Je výhodná doba pro prodej bytu v Brně? 
Ceny bytů v Brně stále stoupají a brzy dosáhnou svého vrcholu. Neúměrně se zdražují i ceny bytů ve starších cihlových a panelových domech. Kam až ale mohou vystoupat, není jasné. Kdyby nárůst cen ovlivňovala pouze zvýšená poptávka po bydlení, dal by se o cenový strop odhadnout. Aktuální situace je ale taková, že ceny rostou hlavně kvůli nedostatečné nabídce. Realitní trh mohou velmi zásadně ovlivnit změny v podobě omezení poskytování hypotečních úvěrů pro rok 2017 nebo změna poplatníka daně z nabytí nemovitých věcí, která vstoupila v platnost letos v listopadu. Je potřeba počítat s tím, že do budoucna bude pořízení vlastního bydlení pro zájemce složitější. Klienti budou muset disponovat dostatečně vysokou našetřenou částkou, která pokryje výdaje na úhradu čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti a dorovná rozdíl mezí kupní cenou a poskytnutou hypotékou. Pokud vlastníte byt a zvažujete jeho prodej, nevyčkávejte. Využijte poslední období, kdy zájemce získá výhodný úvěr na bydlení a vy utržíte z prodeje bytu tu nejvyšší možnou cenu. 

Cenu, za kterou teď můžete prodat svůj byt v Brně a okolí, Vám zdarma stanoví náš specialista na nábor nemovitostí k bydlení.

Michal Chemišinec, makléř Real Spektrum
Michal
 Chemišinec
specialista na nábor bytů v Brně

tel. +420 724 405 303
volejte zdarma: +420 800 800 099

Získejte i Vy z prodeje svého bytu nejvyšší možnou cenu. Poradím Vám, jak toho můžete dosáhnout. Pro bezplatné a nezávazné konzultace vč. poradenství se na mě neváhejte obrátit.