Ceny bytů v Brně stále rostou, nové byty chybí

Každý kdo v Brně v poslední době prodával nebo kupoval byt, jistě zaznamenal, že ceny bydlení stále rostou. Zastaralý územní plán nevyhovuje současným potřeba rozvoje města a v Brně tak chybí plochy, na kterých by mohly vyrůst nové bytové domy. Poptávka po vlastním bydlení je stále vysoká a to i přesto, že jsou od letošního dubna hůře dostupné hypotéky. 
Ceny bytů v Brně stále rostou. Můžou za to nízké úrokové sazby a nedostatek nových bytů.
Nízké úrokové sazby vedly k růstu cen nemovitostí


V minulých letech se díky nízkým úrokovým sazbám zvýšil počet zájemců nejen o vlastní bydlení. Ti se kvůli rekordně levným hypotékám nebáli zadlužovat a pořizovali si nejen malometrážní byty za účelem investice, ale i nemovitosti pro rodinné bydlení. Zvýšený zájem o koupi vlastní nemovitosti byl samozřejmě podnětem k růstu jejich cen. Nejvíce se to projevilo v Praze a v Brně, kde ceny bytů prudce vyrostly. 

Nedostatek bytů v Brně a růst jejich cen


Mnozí čekali, že legislativní změny, které s sebou přinesl zákon o spotřebitelském úvěru a doporučení ČNB poskytovat hypotéky jen do 90 % zástavní hodnoty nemovitosti, zastaví růst poptávky a zdražování nemovitostí. To se zatím nestalo a ceny bytů jsou v některých částech České republiky mírně nadhodnoceny. V Brně je navíc celá situace ovlivněna nedostatkem nových bytů, což má přímý vliv na růst cen u starších nemovitostí. 

Další omezení hypoték?


Zájem o hypotéky z řad klientů stále trvá i proto, že se většina z nich obává zavedení dalších regulací od centrální banky - např. že omezí výši úvěru podle počtu ročních příjmů nebo že stanoví nejvyšší možnou měsíční splátku podle příjmu žadatele. I to je důvod, proč si velká část klientům zažádala o hypotéku ještě před prvním dubnem. Dá se tedy očekávat, že v dalších měsících roku nebude objem poskytnutých hypoték již tak enormní jako doteď. 

Prodat nebo ještě počkat?


Vlastníte-li byt nebo rodinný dům v Brně a okolí a uvažujete o jeho prodeji, nevyčkávejte. Rekordně vysoké ceny nemovitostí budou postupně klesat a zájem kupujících bude menší. Dá se také očekávat další omezení hypoték, kvůli kterému někteří kupující nezískají úvěr. To se také projeví na částce, kterou za svoji nemovitost můžete získat. 

Cenu, za kterou teď můžete prodat svůj byt v Brně a okolí, Vám zdarma stanoví náš specialista na nábor nemovitostí k bydlení.


Michal Chemišinec, makléř Real Spektrum
Michal
 Chemišinec
specialista na nábor bytů v Brně

tel. +420 724 405 303
volejte zdarma: +420 800 800 099
e-mail: michal.chemisinec@realspektrum.cz


Získejte i Vy z prodeje svého bytu nejvyšší možnou cenu. Poradím Vám, jak toho můžete dosáhnout. Pro bezplatné a nezávazné konzultace vč. poradenství se na mě neváhejte obrátit.