Daň z nabytí nemovitostí zrušena

Včera dopoledne poslanci schválili návrh na zrušení daně z nemovitosti. Ta činí 4 % z ceny nemovitosti a od roku 2016 ji platí kupující. Tato daň se nevztahovala na kupující novostaveb, takže pro ty nenastává žádná změna.

Velká změna však nastala u daně z příjmu, kterou musel vlastník platit při prodeji nemovitosti, pokud ji prodal do pěti let, pokud se k tomu rozhodl později, daň platit nemusel. Poslanci tuto dobu nyní prodlužili až na 10 let

Další překvapivou zprávou je, že odpočty úroků z úvěrů zůstávají. Konkrétně to znamená, že každý, kdo si vezme při koupi nemovitosti hypotéku, si ze zákona při podání daňového přiznání bude moci jednou ročně odečíst úroky z úvěru ze svého daňového základu. Ruku v ruce s tím, se snižuje i roční limit na úroky z hypoték z původních 300 tisíc na 150 tisíc korun. Takže pokud bude roční výše úroků dosahovat maximálně 150 000 korun, tak si je může majitel odečíst ze svého daňového základu.