Ekonomický zápisník - ceny bytů v Brně

V dalším díle Ekonomického zápisníku, který se na rádiu Petrov odvysílal ve středu 12.10., jsme se věnovali nárůstu cen bytů k prodeji i k pronájmu v Brně. Petr Broža také posluchačům představil novou službu, kterou jsme pro klienty v REAL SPEKTRU připravili. 
Rozhovor připravila moderátorka Karolina Antlová a Vy si ho nyní můžete poslechnout na našem YouTube kanálu.

Je pravda, že ceny bytů v Brně rostou? Čím je to způsobené?

Ano, pravda to je. Nemovitostí k bydlení, zejména pak bytů, je na brněnském trhu velmi málo. Není žádnou novinkou, že developeři již několik let upozorňují na 20 let starý územní plán, který nevyhovuje současným potřebám rozvoje města. Zamítnutí jeho aktualizace komplikuje řadě stavitelů jejich záměry. Některé rozpracované stavby se tak musí přeprojektovat a některé dokonce zrušit. To má za následek nedostatek nových bytů a nárůst cen. I přes to máme v REAL SPEKTRUM pro klienty připravenou nabídku nových bytů, které vznikají v rámci výstavby Rezidence Alfa & Beta. Ve dvou sedmipodlažních domech bude postaveno celkem 77 malometrážních bytů s krytými parkovacími místy a celý projekt bude dokončený v květnu 2018.

Takže nárůst cen bytů se týká jen nových výstaveb?

To ne. Současné úrokové sazby hypoték jsou stále na minimech a díky tomu jsou úvěry na bydlení pořád levné. Zvyšuje se také zájem kupujících investovat do bytů, které okamžitě pronajímají. Z trhu tak mizí i starší byty a to má za následek růst cen u všech druhů bytů. V REAL SPEKTRU evidujeme stále nejvyšší poptávku po jednopokojových a dvoupokojových bytech.

Dá se odhadnout, jak dlouho budou ještě ceny bytů růst?

Dá se očekávat, že do konce tohoto roku se poptávka mírně sníží a růst cen se pozastaví. Bude to z velké části ovlivněno změnou poplatníka daně z nabytí nemovitých věcí, která začne platit od 1.11. Vliv na to bude mít bezesporu i úprava výše úrokových sazeb a nastavení nových podmínek pro získání hypotečního úvěru. Současné úroky pod 2% nevydrží věčně a podle prognóz České národní banky by mohly sazby stoupat již v polovině příštího roku. Majitelé by tedy neměli s prodejem svého bytu vyčkávat. Právě teď z jeho prodeje můžou utržit nejvyšší možnou cenu. Částku, za kterou můžou nyní svůj byt prodat, jim rádi v REAL SPEKTRU poradíme. 

Zmínil jste se o zájmu investovat do bytů s cílem následného pronájmu. Znamená to, že rostou i ceny nájmů?

S rostoucí cenou bytů roste i výše nájemného. To se podle informací, které máme v REAL SPEKTRU k dispozici, navýšilo oproti loňskému roku až o 25%. Také se výrazně zkrátila doba pro zajištění nového nájemníka, takže se majitelé nemusí obávat, že bude jejich byt delší dobu prázdný.

Stále ale existuje riziko, že budu jako majitel bytu pár měsíců bez příjmu z pronájmu. Dá se tomu nějak předejít?

To zda budete mít být obsazený nebo ne ovlivní nejen výše požadovaného nájmu, ale také velikost bytu a jeho umístění. Předejít tomu určitě můžete. V REAL SPEKTRU jsme pro majitelé bytů připravili, ve spolupráci s našim obchodním partnerem, novou službu, kdy klientům garantujeme pravidelný příjem bez ohledu na obsazenost jejich bytu. Platíme jim tedy nájem i v měsících, kdy je byt prázdný. Navíc se o jejich byt staráme, řešíme veškerou agendu a komunikujeme s podnájemníky.