Investování do nemovitostí – vyplatí se i v roce 2021?

V minulém roce byly investice do nemovitostí velmi oblíbené. Lidé, kteří měli alespoň nějaký kapitál, se rozhodli zariskovat a zbytek dofinancovat hypotékou. Historicky se tak překročil milník průměrného hypotečního úvěru 3 000 000 Kč. Zájem o nemovitosti byl neuvěřitelný! 

Jak je na tom rok 2021? Vyplatí se stále investovat do nemovitostí?

 

Primárně je potřeba se zaměřit, do jakých lokalit se investovat vyplatí. V roce 2019 expandovaly nemovitosti téměř všude, ale v roce 2020, přestože to byl rok stále úspěšný, byl to rok spojený s koronavirovou krizí, která postihla téměř všechny investory, kteří svoje nemovitosti pronajímali pouze krátkodobě nebo rekreačně. Naopak investice do dlouhodobého pronájmu se vyplatila. Krátkodobé pronájmy typu Airbnb tak začaly nabízet svoje nemovitosti i do dlouhodobého pronájmu, a tak ceny nájmů nemovitostí ve velkých městech začaly pomalu klesat, což můžeme očekávat i v budoucnu.

Dle ČNB jsou ceny nemovitostí nadhodnoceny o 15 – 20 %. Otázkou zůstává, zda-li se tento fakt negativně projeví v roce 2021 a ceny nemovitostí se zastaví nebo začnou klesat. 

Z tohoto důvodu a nekončící koronavirové krize to vypadá na stagnaci růstu cen nemovitostí především v Praze a Karlových Varech, což se projevilo již koncem roku 2020 a obdobě mohou následovat i další velká města. Proto bude velmi záležet, do jaké lokality se rozhodnete investovat. V roce 2020 se v Brně prodal rekordní počet bytů, a tak pro Brno vypadá i rok 2021 velmi slibně. Průměrná cena za m2 stoupla meziročně v Brně o 10 %. Obdobně na tom byla také Ostrava nebo Pardubice.

Nejistota komerčních prostor

 

S příchodem prvních opatření se spoustě firem ukázalo, že kanceláře nebo komerční prostory nejsou až takovou nutností. Komerční prostory nahradily e-shopy a místo do kanceláří začalo spousta lidí pracovat z domova. A tak vyřadit kanceláře nebo komerční prostory z nákladů, může být cesta některých firem, jak ušetřit a to zejména ve chvíli, kdy po únoru 2021 končí platnost programu Antivirus, což nejspíše povede ještě k většímu škrtání nákladů některých podniků nebo dokonce dalšímu propuštění zaměstnanců.

Rok 2021 tak nebude rokem komerčních prostor.

Celkový výhled pro rok 2021

 

Úrokové sazby jsou okolo 2 %, což je rekordně nízko. V roce 2021 však můžeme  očekávat jejich růst, což některé banky avizovali již v roce 2020. Zdražení hypoték tak bude mít nejspíš následek lehkého ochabnutí zájmu o nemovitosti. Zároveň ale posunutím hranice osvobození od daně z příjmu z 5 na 10 let, nebudete muset zahrnout příjem z nemovitosti do svého daňového přiznání. Přes všechny tyto skutečnosti, očekáváme růst cen nemovitostí o 4 až 8 % v závislosti na lokalitu.

Investice do nemovitostí se tak z dlouhodobého hlediska stále vyplatí.