Jak na nacenění nemovitosti?

Zdědili jste pozůstalost nebo vlastníte nemovitost, kterou byste rádi prodali? Než se dostanete k samotnému prodeji, je dobré si nejdříve nemovitost nechat ocenit. Určitě nechcete prodat pod cenou, proto se vyplatí znát její hodnotu, kterou lze dnes spolehlivě zjistit s pomocí odhadce či realitního makléře.

 

Nacenění nemovitosti bez znalostí? Nesmysl

Určit správně cenu nemovitosti nelze bez letitých zkušeností. Je třeba znát trh a aktuální poptávku v dané lokalitě, vývoj cen i několik let zpět a znát předpokládaný vývoj cen do budoucna. Je potřeba mít rozsáhlou databázi realizovaných prodejů, a to zejména včetně skutečně realizovaných cen, aby měl odhadce z čeho vycházet. Ceny uváděné na realitních serverech jsou nabídkové a skutečně realizovaná cena je mnohdy výrazně odlišná.

 nacenění

Od čeho se cena odvíjí?

Zásadní roli hraje výměra v m2 – obvykle čím větší nemovitost, tím vyšší cena. Do výměry se započítává kromě obytných místností také terasa, lodžie i balkon. Dalším aspektem k ceně může být také dispozice, ale také stáří a celkový stav nemovitosti, také stav elektroinstalace, oken, způsob vytápění a případná rekonstrukce. V neposlední řadě cenu ovlivňuje lokalita, dopravní dostupnost, občanská vybavenost, územní plán a chystané projekty v okolí.

Pozn.: Aspektů pro ovlivnění ceny je ale daleko více. Například u bytů ovlivňuje i fakt, v jakém se nachází patře nebo zda je družstevní. Družstevní byty se obecně prodávají o 10-20 % levněji.

 

Jak probíhá odhad nemovitosti?

Nejdříve je potřeba prohlédnout exteriér i interiér a veškeré místnosti (sklep, půda, balkon), případně i zahradu nebo jiné pozemky. K prohlídce je dobré mít nachystanou dokumentaci a odpovědi na otázky jako je stáří nemovitosti, rok a rozsah rekonstrukce, případné vady, stavební materiál, počet a velikost místností, způsob vytápění, napojení na inženýrské sítě, orientace ke světovým stranám, aktuální nájemní vztahy, věcná břemena.

nacenění

Bez prohlídky to nejde

Podtrženo sečteno pro správný odhad nemovitosti je nezbytné, aby ji odhadce nebo realitní makléř osobně navštívil a prohlédl. Také je nutné, aby pečlivě prozkoumal veškeré dokumenty, které k danému objektu náleží. Následně by měl tuto nemovitost porovnat s podobnými objekty v nabídce a také s dříve realizovanými prodeji. Nesmí zapomenout rovněž zohlednit vývoj cen, protože je zřejmé, že ceny se v průběhu let vyvíjí.  Takže tvrzení některých realitních kanceláří, že odhad bytu nebo domu je možné provést do několika minut je naprosto nereálné. Tyto společnosti vychází pouze z cenových map na realitních serverech, kde jsou ceny mnohdy o několik set tisíc korun vyšší, než je jejich skutečná hodnota. Jejich odhad se od toho reálného může lišit až o 30 %.

 

Proto neztrácejte čas a raději se obraťte na odborníky z REAL SPEKTRA. Máme za sebou letité zkušenosti a stovky realizovaných prodejů. Reálný odhad tržní ceny vám sice neposkytneme do pár minut, ale za to jej uděláme poctivě a s největší možnou přesností.