Loftové byty najdete i u nás, jaké jsou jejich výhody a vyplatí se?

Loftové byty jsou v poslední době stále více oblíbené. Původně byly loftové byty především v industriálním prostředí, vznikaly v prostorech, které nebyly určeny k bydlení. Zejména v továrnách, ve skladech a podobně. Dříve byly považovány za levné bydlení, ovšem dnes se situace změnila a loftové domy jsou především životním stylem, který rozhodně není nejlevnější. Svým jedinečným designem a architektonicky unikátně řešeným prostorem vás ale určitě okouzlí.

Pro koho jsou loftové byty vhodné?

Přestože loftové byty jsou oblíbené  a moderní byty, které na první pohled vypadají opravdu krásně, nejsou pro každého. Někomu totiž může vyhovovat spíše běžně členěný byt nebo dům, který má klasické pokoje. Lofty mají většinou oddělenou pouze ložnici, ta je nejčastěji vystavěna jako horní patro – svůj vlastní prostor má také koupelnatoaleta. Zbytek prostoru je plně otevřený, proto může být složité najít si v loftovém bytě soukromí.

Nejčastěji takové bydlení vyhledávají architekti, designéři, umělci a podobní lidé, kteří umí ocenit jedinečnost takových prostor, jejich
„genius loci“. Přesto si ale troufáme říct, že loftový byt může využít také rodina – a může v něm dokonce spokojeně žít. Loftové bydlení je do jisté míry univerzální.

Výhody loftových bytů

Loftové byty jsou oblíbené zejména díky tomu, že mají mnoho výhod, které klasické byty nenabízí. Především je to velký prostor, se kterým opravdu nemusíte šetřit. Vysoké stropy, velká okna, obrovský prostor a světlo na rozdávání – tak by se ve zkratce daly popsat výhody loftových bytů.

  • Vzdušný design, mnoho prostoru a netradičně, ale přitom funkčně řešené „místnosti“. 
  • Kdykoli si můžete vytvořit pokoj a potom ho zase odstranit – a to s minimem stavebních úprav. 
  • Vysoké stropy, mnoho prostoru a velké okenní tabule – díky tomu budete mít ve výsledku tolik světla, o kterém by se vám v panelovém bytě ani nezdálo. 
  • Unikátní design a originální nejen industriální prvky ve výsledku vytváří dechberoucí atmosféru.

Loftové bydlení v České republice

Lofty u nás začaly vznikat až okolo roku 2000. Tedy výrazně později než ve světě. Situace okolo nich je však složitá, protože mnoho nemovitostí, které by bylo vhodné přestavět v loftové bydlení, je v nevyhovujícím technickém stavu. Loftové bydlení tak vzniká poměrně pomalu, developersky se jedná o velmi náročný projekt. Několik jich vzniklo nebo vzniká v Praze. Nově se projekt loftového bydlení chystá také v Brně. Loftové byty jsou bezesporu trendem, ale je jich stále velmi málo.