Odhad ceny nemovitosti: vše, co jste potřebovali vědět

23.1.2023
Petr Broža
12 minut čtení
Odhad ceny nemovitosti: vše, co jste potřebovali vědět

Správný odhad ceny nemovitosti je klíčový nejen pro prodej, ale třeba i pro žádost o hypotéku či dědictví. V dnešním článku objasníme vše, co vás zajímá o odhadech nemovitostí.

Tip: vyzkoušejte náš odhad nemovitosti zcela zdarma a bez závazků - ZDE.

 

 

Co je odhad nemovitosti?

Odhad nemovitosti je dokument, kterým znalec v oboru stanový odhadní cenu nemovitosti. V případě služeb naší realitní kanceláře je takováto cena tržní.

 

Co vás čeká při odhadu ceny nemovitosti?

Profesionální odhad ceny nemovitosti je nedílnou součástí profesního života každého realitního makléře. Ať už mluvíme o rezidenčních, rekreačních nebo komerčních objektech, je vždy zásadní provést odhad správně a bez významných odchylek. Jak k odhadům přistupujeme my? Co je potřeba zohlednit? A můžete si odhad provést sami? Na to se vám pokusím v tomto krátkém článku odpovědět – začněme krok po kroku!

 

Kdo vlastně dělá odhad nemovitosti?

V praxi se můžete setkat s více subjekty či institucemi, které vám budou odhadnutí ceny vaší nemovitosti nabízet. Mezi ty nejčastější patří (soudní) znalci, pracovníci bankovních institucí, nezávislí odhadci nebo odhadci realitních kanceláří. Z našeho pohledu je téměř vždy nejlepší volbou právě realitní odhadce – makléř. Proč? Málokdo zná opravdovou situaci na trhu jako právě on. Například pracovníci bankovních institucí jsou nepochybně kvalifikovaní, ale právě to, že jim schází přímé businessové napojení na trh s realitami může být nevýhodou. Makléř s dlouholetou praxí v realitách je naopak na trhu s nemovitostmi jako ryba ve vodě a tržní a konkurenceschopnou cenu je schopný vygenerovat přesněji a rychleji. Speciálním případem je pak ocenění soudním znalcem, se kterým se ale příliš často během života nesetkáte, zpravidla jen při mimořádných událostech.

 odhad ceny nemovitosti

Kdy a za jakým odhadcem tedy jít?

Jak z předchozího odstavce vyplývá, z našeho pohledu se v drtivé majoritě setkáte s potřebou odhadu buď od realitního odhadce/makléře nebo soudního znalce. Na realitního makléře se tak nejčastěji obrátíte, protože potřebujete znát tržní cenu nemovitosti. Nejčastěji z důvodu prodeje nebo dědického řízení. V některých speciálních výjimečných případech je nutné zahrnout soudního znalce – v probíhajícím soudním řízení, ocenění majetku z důvodu vzniklé škody, dělení majetku mezi odlišné právní subjekty apod.

 

Jak odhad nemovitosti proběhne a můžu se na něj nějak připravit?

Prvním a nejdůležitějším krokem k odhadu nemovitosti je osobní prohlídka nemovitosti. To, jakým způsobem objekt vypadá na fotkách a v realitě, se často až znepokojivě liší. Náš realitní makléř je vždy zkušený profesionál s mnohaletou praxí, kterému neuteče žádné zákoutí. Ne proto, aby klienta nachytal – naopak! Tento pečlivý a přesný přístup při odhadu nemovitosti vám zajistí, že vás později nenachytají případní zájemci o vaši nemovitost. Odhad nemovitosti totiž musí přesně odpovídat nejen všem pozitivům, ale i negativům, které daný objekt má. Naši profesionálové si poradí s odhadem vaší nemovitosti vždy, je ale dobré, pokud jim v tom pomůžete. Jak to myslím? Vždy uvítáme, když nám přichystáte dokumentaci. Jakou?

 • Plány nemovitosti / půdorysy – pokud máte půdorysy k nemovitosti, je to pro odhad velké plus. A nejen pro odhad. Každý, kdo někdy hledal nemovitost ke koupi nebo k pronájmu si jistě vzpomene, jak rád byl za kvalitně a přehledně zpracované půdorysy nabídky, o kterou měl zájem.
 • Technickou dokumentaci – technický popis budovy může obsahovat různé užitečné informace, které náš makléř i případní zájemci vždy uvítají. Namátkou se může jednat o výpis materiálů, stav, vybavenost, stáří a další parametry nemovitosti.

Co dělat, pokud dané dokumenty nemáte? Není potřeba panikařit. Kvalitní realiťák se pozná tak, že si v každé situaci poradí. Tahle není výjimkou. Pokud půdorysy a technický popis nemovitosti nemáte, při osobní prohlídce vše rádi zaměříme a doptáme se vás na informace tak, abychom tyto dokumenty sestavili svépomocí.

 

Na co si dát při odhadu pozor?

Klientům nejčastěji dáváme jednu hlavní radu – nesnažte se být na vše sami! Když máte zdravotní problémy, jdete za doktorem. Když máte problémy s automobilem, jdete do servisu. Když si nevíte rady s nemovitostí, je dobré vždy vyhledat specialistu, který se na realitním trhu pohybuje. U nezkušených realitních týmů s nedostatečnou praxí se ale i tak můžete setkat s některými častými neduhy. Jaké to nejčastěji jsou? Špatná znalost trhu, nedostatečná srovnávací databáze realizovaných projektů, špatný odhad lokality nebo nezahrnutí vlivu poptávky trhu. Proto je vždy potřeba dbát, abyste si pro svůj odhad našli profesionální tým makléřů, který ví co dělá a dělá to úspěšně už několik let!

 

Jak se určuje odhadní cena nemovitosti?

Odhady nemovitosti nerozdáváme na počkání. A rovnou bychom vás rádi upozornili na každého, kdo vám tvrdí, že to tímto způsobem dokáže. Běžná doba odhadu, který bude kvalitně zpracovaný, bude stát na prokazatelných podkladech a nebude napadnutelný, je kolem jednoho až dvou dnů. Pokud vám někdo tvrdí, že vám objekt odhadne „na počkání“ nebo „do minuty“, tak si můžete být jistí, že svojí práci neodvede tak jak má. Samozřejmě – může mít štěstí a trefit se. Anebo taky ne a vy si můžete zažít pár trapných chvilek se zájemci o vaši nemovitost. Takovým makléřům jde nejčastěji jen o získání kontaktu na majitele, kterého pak budou obtěžovat kvůli náboru nemovitosti do jejich nabídky. Toto nacenění je pak často záměrně ‚přestřeleno‘ tak, abyste na takový odhad kývli. Ale ruku na srdce – chcete svoji nemovitost postoupit k náboru realitce, která se ani pořádně nezabývala jejím odhadem?

 

Co tedy ovlivňuje odhadní cenu nemovitostí?

 • Velikost a podlahová plocha – u nemovitostí víc znamená většinou prostě víc. Ale pozor, neplatí přímá úměra!
 • Stav – celkový stav objektu a jeho stáří. Jednou ze základních otázek, na které se noví zájemci budou ptát je „kolik do toho budeme muset ještě dát, aby to bylo podle našich představ?“. Čím horší je stav nemovitosti, tím větší investice si nemovitost bude vyžadovat později. To je nutné zohlednit, aby cena byla nejen férová, ale hlavně tržní a konkurenceschopná.
 • Lokalita – to, kde se nemovitost nachází se do ceny neodmyslitelně promítá. Čím blíže jsme velkým městům a jejich centrům, tím výše se s cenou můžeme dostat. Vždy ale záleží, kdo a pro jaký účel danou nemovitost prodává i hledá. Pro některé zájemce může být naopak vyšší vzdálenost do měst plus, jelikož se chtějí vyhnout shonu a přeplněným ulicím.
 • Vybavenost nemovitosti – technicko-technologická vybavenost je u všech nemovitostí jedním ze stěžejních parametrů. U rodinných domů a bytů se jedná o běžné vybavení každodenního užití, ale také materiály a zpracování, které byly použity při výstavbě budovy. U komerčních prostor se musí brát například v potaz to, na kolik jsou prostory flexibilní pro různé typy podnikatelských záměrů. U stavebních pozemků a parcel se pro změnu vždy musí zvážit vybavenost co do sítí a dostupnost ke komunikacím.
 • Aktuální vývoj poptávky a předpokládaný vývoj trhu – je nutné vždy brát v potaz aktuální zdraví trhu, na kterém chceme nemovitost udat. Při našich odhadech vždy pracujeme s faktorem nasycenosti trhu, velikostí nabídky, srovnání s aktuální nabídkou u nás i nabídkou konkurence nebo odhadem velikosti poptávky.
 • Srovnání s databází realizovaných projektů – tento parametr je z našeho pohledu velmi důležitý a často opomíjený. Pravdou je, že ho spousta profesionálů ani nemůže reálně využít. Proč? Jednoduše jim chybí dostatečně robustní databáze realizovaných projektů, z které mohou vycházet, a na kterou se můžou spolehnout co do relevance výstupních dat. Naší velkou výhodou je, že se na trhu pohybujeme již přes 30 let. Naše databáze realizovaných projektů a zakázek je tak doslova obrovská a jedná se o náš firemní poklad. Nabízené ceny u zakázek na inzertních portálech se totiž často liší od konečných, skutečně realizovaných cen. Právě díky naší databázi jsme schopni toto riziko eliminovat na minimum a vaši cenu tak nastavit od začátku jako konkurenční.
 • Cit pro věc – získaný mnohaletou praxí. Možná se tento bod může zdát úsměvný. My nicméně věříme, že osobní zkušenost je nejen nepřenositelná, ale při odhadu nemovitosti i nesmírně důležitá. Pouze každodenním a dlouholetým drilem na trhu s realitami jsme schopní naše odhady nemovitostí sestavovat nebývale přesně, ke spokojenosti všech stran.

 

K čemu jsou cenové mapy nemovitostí?

Cenové mapy vycházejí z průměrných cen dle typu nemovitosti a lokality, ale pozor! Na ty mapy – a těch je většina – které vycházejí z nabídkových cen získávaných (scanovaných) z realitních portálů. Ty totiž berou v potaz nabídkové ceny. Nabídkové ceny jsou většinou výrazně jiné než realizované ceny. Nejpřesnější jsou mapy, které mají data z ČSÚ, tedy z realizovaných cen. Přesnější jsou pak už pouze robustní interní databáze realitních kanceláří, které na trhu působí řadu let.

odhad ceny nemovitosti zdarma 

Jaká je cena odhadu nemovitosti?

Ceny odhadců a znalců běžně začínají v jednotkách tisíců, podle typu a velikosti nemovitosti. Někdy se ale můžete dostat až do vyšších desítek tisíc. V REAL SPEKTRUM vám uděláme individuální odhad nemovitosti s důkladnou expertízou zdarma!

 

Jaké jsou výhody a nevýhody odhadních kalkulaček?

Nespornou výhodou kalkulaček je jejich rychlost. Odhad dostanete prakticky okamžitě. Ale zde výčet výhod podle nás končí. Žádný odhad ceny nemovitosti online nemůže být příliš přesný, jelikož jednoduše není schopná pojmout všechny atributy, které se při odhadu musí brát v potaz. A zejména není schopná zahrnout jednu nesmírně důležitou věc – osobní zkušenost profesionála z trhu. Odhad nemovitosti nejde generalizovat a vždy se jedná o ryze individuální operaci. Proto bychom doporučili vždy upřednostnit odhad od realitního experta před kalkulačkou.

 

V RealSpektru přednášíme, natáčíme videa a podcasty a edukujeme trh. Jme oborníci s jasným názorem.

 

Pro co vše je odhad ceny nemovitosti nutný?

S nutností odhadu se můžete setkat hned v několika životních situacích. Odhad je nutné dělat vždy při záměru prodeje nemovitosti. Jednoduše protože střílením od boku se můžete citelně poškodit. Odhady jsou dále nutné při dědických řízeních nebo při vypořádání majetkových poměrů manželů. Odhad ceny nemovitosti si mohou vyžádat také instituce jako finanční úřad nebo banka v momentě, kdy žádáte o hypoteční úvěr. V některých případech je odhad nutný také při darování nemovitosti.

 

Zbývá odpovědět poslední otázku – měli byste se do toho pouštět sami? Pokud jste šikovní a schopní si veškeré parametry přesně dohledat nebo zaměřit, je možné, že se můžete odpovídající ceně dopracovat i svépomocí. I tak bychom vám ale doporučili se vždy spolehnout na naše profesionální makléře, kteří 100% ví, co dělají. A mimo jiné to udělají zdarma a nezávazně – tak proč toho nevyužít? Ať už se ale rozhodnete jakkoliv, přejeme vám vše nejlepší ve vašem prodeji, protože sami víme nejlíp, jaká výzva to je.

 

Máte zájem o odhad ceny nemovitosti zdarma?

Odhad ceny nemovitosti * vše, co jste potřebovali vědět

Vyplňte jednoduchý formulář a my se vám obratem ozveme! Do zprávy prosím vložte typ nemovitosti, její adresu, rozměry.
Příklad: Byt 3+kk, Brno Královo pole Vodní 3a, 88 m2, 3. patro, po rekonstrukci z roku 2015
 

Jak to u nás probíhá? 

 • do 2 minut vyplníte jednoduchý formulář
 • náš specialista dostane přidělený váš odhad a začíná na něj pracovat. Zavolá vám, aby zjistil všechny potřebné informace pro co nejpřesnější odhad
 • Do 48 hodin získáváte odhad zdarma – ten je stanoven na základě výše uvedených parametrů, ale také dle aktuální nabídky a poptávky na trhu. Zároveň zohledňujeme předpokládaný vývoj cen v budoucnosti
 • Přesnost odhadu je 97%.

 

Co od nás nečekejte?

 • nebudeme po vás chtít žádné peníze ani objednání našich služeb
 • nebudeme vás k ničemu nutit
 • náš odhad je reálný, refletuje aktuální situaci a ne historický vývoj!

 

Už jen krůček k odhadu zdarma

Obsah článku

triangletriangle

Chcete se na něco zeptat? Zajímá vás něco?

Jméno a příjmení
Telefon
E-mail
Zpráva
bgbg

Ochrana osobních údajů

Společnost REAL SPEKTRUM, a.s., se sídlem Praha 1, Náměstí republiky 8, PSČ 110 00, IČ: 253 14 718, zapsaná u Městského soudu v Praze, oddíl B, vložka 6807, hlavní kancelář Brno, Lidická 77, PSČ 602 00 předkládá svým klientům informace o zpracování osobních údajů, tedy jaké jsou naše zásady pro zpracování osobních údajů, jaké osobní údaje zpracováváme, jaký je zdroj těchto údajů, za jakým účelem a po jakou dobu údaje uchováváme, komu je poskytujeme a jaká jsou Vaše práva jako subjektu těchto údajů.

 

JAKÉ JSOU NAŠE ZÁSADY PRO ZPRACOVÁNÍ OSOBNÍCH ÚDAJŮ

při zpracování osobních údajů postupujeme dle platných právních předpisů
dbáme na bezpečnost při zpracování osobních údajů a rozsah jejich zpracování omezujeme na minimum
se zásadami pro zpracování osobních údajů seznámíme klienta při uzavírání obchodu nebo při poskytnutí služby
tento dokument je volně dostupný v sídle a hlavní kanceláři naší společnosti a na našich internetových stránkách www.realspektrum.cz.
 

JAKÉ OSOBNÍ ÚDAJE ZPRACOVÁVÁME

identifikační údaje: jméno, příjmení, titul, datum narození, rodné číslo (bylo-li přiděleno), rodinný stav, včetně případné úpravy rozsahu společného jmění manželů,
kontaktní údaje klienta: telefonní číslo, e-mailová adresa, adresa trvalého pobytu, případně jiného pobytu na území ČR, korespondenční adresa (je-li odlišná od adresy trvalého pobytu),
fyzická osoba podnikající - obchodní firma, odlišující dodatek, místo podnikání, IČ, daňové identifikační číslo
údaje zpracovávané za účelem plnění povinností vyplývajících ze zák. č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu: místo narození, státní občanství, pohlaví, druh a číslo průkazu totožnosti, stát/orgán, který vydal průkaz totožnosti, doba platnosti průkazu totožnosti.


Shora uvedené údaje jsou pro nás nezbytné pro přípravu smluvních dokumentů s našimi klienty; takovéto údaje nám tedy za tímto účelem jako náš klient poskytujete dobrovolně. V případě, že bychom tyto údaje chtěli využít k jinému účelu, než k činnosti vyplývající z našeho smluvního vztahu s Vámi, nebo k plnění povinností, které nám vyplývají z právních předpisů, potřebujeme ke zpracování Vašich údajů Váš souhlas.


Mimo výše uvedené údaje shromažďujeme také soubory cookie a další nástroje pro analýzu webu, které automaticky získávají informace o Vás v případě, že používáte stránky www.realspektrum.cz. Mezi tyto údaje patří např.:

informace o tom, který webový prohlížeč používáte
podrobnosti o webových stránkách, které jste si prohlédli
odkazy, na které jste klikli
apod.

Více informací o používání cookies a nástrojů pro analýzu za účelem zkvalitnění poskytování služeb na webu www.realspektrum.cz naleznete zde. 

 

Z JAKÝCH ZDROJŮ ZÍSKÁVÁME OSOBNÍ ÚDAJE

přímo od klienta při žádosti o poskytnutí informace ohledně našich služeb nebo při jednání o zprostředkování realitního obchodu nebo při následné realizaci zprostředkování realitního obchodu,
z veřejných rejstříků a seznamů (obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík, evidence katastru nemovitostí apod.)

 

ZA JAKÝM ÚČELEM A PO JAKOU DOBU OSOBNÍ ÚDAJE ZPRACOVÁVÁME


⇒  bez souhlasu klienta

za účelem realizace obchodního vztahu či poskytnutí služby – zpracování osobních údajů je nezbytné pro řádné plnění práv a povinností vyplývajících ze smluvního vztahu s klientem; za tímto účelem jsou na základě oprávněného zájmu osobní údaje klienta zaneseny do naší databáze
pro plnění povinností vyplývajících ze zákona (např. dle zák. č. 563/1991 Sb., o účetnictví, zák. č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu apod.)
za účelem ochrany svých práv a právem chráněných zájmů

 

⇒  se souhlasem klienta

k dalším účelům – zejména pro marketingové účely apod.
 

Osobní údaje uchováváme pouze po dobu nezbytně nutnou pro realizaci obchodního vztahu či poskytnutí služby; v případě udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů pak po dobu uvedenou v tomto souhlasu.

 

KTERÝM TŘETÍM OSOBÁM POSKYTUJEME OSOBNÍ ÚDAJE

Osobní údaje zpracováváme jako správce prostřednictvím svých zaměstnanců nebo prostřednictvím třetích osob – zpracovatelů, to vše za zajištění vysoké úrovně zabezpečení osobních údajů našich klientů.
Našimi zpracovateli jsou spolupracující advokátní kancelář AK MUZIKÁŘ & PARTNERS, se sídlem Havlíčkova 13, 602 00 Brno, dodavatel účetních služeb paní Marie Dana Hanišová, IČ: 10548866, s místem podnikání Arménská 507/13, 625 00 Brno, správce IT sítě společnost FLEX, s.r.o., se sídlem Lidická 718/77, 602 00 Brno, IČ: 49453971, poskytovatel realitního softwaru společnost Realman s.r.o., se sídlem Družstevní 421/1, 679 04 Adamov, IČ 26227461, správce webových stránek společnost IMP net s.r.o., se sídlem Šimáčkova 674/137, 628 00 Brno, IČ: 28351801, poskytovatel e-mailového klienta společnost FASTER CZ spol. s r.o., se sídlem Jarní 1064/44g, 614 00 Brno, IČ 60722266, zpracovatel účetnictví společnost SLUNEX spol. s r.o., se sídlem Eleonory Voračické 659/22, 616 00 Brno, IČ: 63484340, systém pro zpracování e-mailů SmartSelling a.s., se sídlem Netroufalky 797/5, 625 00 Brno, IČ: 29210372.
Údaje našich klientů poskytneme třetím osobám rovněž v případech, kdy jsme vázáni platnými právními předpisy tyto údaje zpřístupnit a předat – jedná se zejména o orgány státní správy, soudy, orgány činné v trestním řízení, exekutory, notáře, insolvenční správce apod.).
Osobní údaje předáme třetím osobám rovněž za účelem ochrany našich práv a právem chráněných zájmů (např. našim spolupracujícím advokátním kancelářím). Rozsah poskytnutých osobních údajů bude v takovém případě omezen na údaje nezbytné pro úspěšné uplatnění našeho nároku.
Na žádost klienta poskytneme jeho osobní údaje i dalším třetím osobám, vždy však v nezbytně nutném rozsahu a pouze v souvislosti se službami, které pro naši společnost resp. pro klienta tyto třetí osoby budou zajišťovat. Jedná se např. o našeho spolupracujícího znalce za účelem vyhotovení znaleckého posudku o ceně nemovitosti nebo finančního poradce za účelem zpracování nabídky na financování koupě nemovitosti apod.

 

JAKÝM ZPŮSOBEM ZPRACOVÁVÁME OSOBNÍ ÚDAJE

Osobní údaje zpracováváme a uchováváme v elektronické podobě prostřednictvím prostředků výpočetní techniky, a dále v listinné podobě.
Osobní údaje klientů v listinné a elektronické podobě uchováváme ve služebních prostorách naší společnosti, kam je zamezen přístup nepovolaným osobám obvyklými prostředky (zamčené dveře, osobní dohled zaměstnanců společnosti apod.). Přístup k osobním údajům je omezen pouze na zaměstnance společnosti a shora uvedené zpracovatele. Všechny tyto osoby jsou vázány zákonnou nebo smluvní mlčenlivostí.
Přístup k osobním údajům klienta je rovněž chráněn systémem přístupových hesel a práv.

 

JAKÁ PRÁVA MÁTE JAKO SUBJEKTU ÚDAJŮ

požadovat informaci o tom, jaké osobní údaje zpracováváme
vyžádat si přístup k údajům a tyto nechat aktualizovat nebo opravit
požadovat výmaz osobních údajů, to však pouze za podmínky, že neexistuje žádný zákonný důvod k jejich dalšímu zpracování
udělený souhlas odvolat nebo změnit jeho rozsah
uplatnit své případné námitky proti zpracování osobních údajů

    a to některým z následujících způsobů:

osobně v sídle naší společnosti nebo v hlavní kanceláři
e-mailem na adresu: [email protected] 
telefonicky na čísle: +420 533 339 111


Se svými podněty se rovněž můžete obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů.