Rozhovor s Tomášem Pospíšilem z CMZS o zabezpeční domácnosti

Dnes jsem si k rozhovoru pozvali Tomáše Pospíšila, předsedy z Cechu mechanických zámkových systémů, se kterým jsme se bavili o zabezpečení domácnosti. Kde Češi nejčastěji chybují? Jaké metody zabezpečení se používají nebo jaké jsou trendy do budoucnosti?

 

Dobrý den, pane Pospíšile, mohl byste představit Cech mechanických zámkových systémů ČR, z. s.?
Cech mechanických zámkových systémů (CMZS) je oborová organizace, sdružující podnikatele, fyzické i právnické osoby, které podnikají a působí v oblasti výroby klíčů a montáží mechanických, mechatronických, elektronických a kombinovaných zábranných prostředků – zámkových systémů. A to již od roku 1994, působíme na trhu již 27 let a řadíme se mezi velmi tradiční subjekty neziskového sektoru v ČR.
Naše organizace pomáhá se zabezpečením majetku – tedy různých typů objektů ve všech segmentech rezidenční a komerční oblasti. Takřka neexistuje budova, ke které bychom neuměli vytvořit bezpečnostní posudek, zohledňující veškerá rizika páchání majetkové trestné činnosti, z hlediska účelu stavby, architektonického řešení i potřeb a komfortu obsluhy přístupu pro rezidenty či uživatele. Jinými slovy naši členové umí zhodnotit a navrhnout skutečně účinná řešení komplexního zabezpečení objektu, včetně doporučení konkrétních produktů a nabídky odborné montáže a následného servisu a údržby.

cech


Kdo je váš typický člen?
Náš typický člen je profesionál, působící na trhu – ať již jako OSVČ nebo firma, a skutečný matador řemesla ve svém oboru. Sdružujeme špičkové odborníky, kteří svoji praxi provozují často mnoho let a jsou zavedenými subjekty v regionu. Jsou to zámkaři, zámečníci, nouzové otvírací služby anebo firmy, které se zabývají komplexním zabezpečením a nabídkou širokého sortimentu produktů od řezání náhradních klíčů přes instalaci bezpečnostních dveří až po sofistikované elektronické přístupové systémy. Naši členové působí v rámci všech regionů ČR, jejich seznam můžete nalézt na našem webu.
Každý si tak může najít svého odborníka co nejblíže místu bydliště.

 


Můžete se pochlubit, co vaše organizace dosáhla?
Náš cech je přední oborovou asociací a garantem mechanického, mechatronického i elektronického zabezpečení majetku v ČR a spolupracujeme s mnoha státními institucemi, které naší činnosti dávají oficiální záštitu. Dlouhodobou spolupráci máme, jako jediná nezisková organizace s Policií ČR, Ministerstvem vnitra ČR – Odborem prevence kriminality (se kterými děláme několik projektů). Působíme jako aktivní člen Poradního sboru MV-ČR. Jsme členy Bezpečnostní sekce Hospodářské komory ČR a mezinárodní pracovní skupiny prevence kriminality TC 321 v rámci Evropské Unie.
Dále jsme autory prevenčního projektu Bezpečná země a projektu Zabezpečte se, který se pyšní stejnojmennou mobilní aplikací, kterou jsme vyvíjeli pro Policii ČR.
Působíme také jako odborný konzultant pro televizní kanál ČT1, Nova a internetový portál Novinky.cz, kde vystupujeme v reportážích na témata zabezpečení, krádeží apod. – více najdete na našem webu v sekci Napsali o nás či Aktuality.
Tedy máme toho na kontě poměrně hodně. V loňském roce jsme kompletně přebudovali webové stránky, které nabízí občanům srozumitelné informace a odkazy na naše členy a možnosti, které veřejnosti nabízíme.

 


Zaujal nás váš projekt Bezpečná země, jaká je úloha tohoto projektu?
Tento projekt seznamuje širokou laickou veřejnost se všemi aspekty zabezpečení majetku a s problematikou norem, požadavků na úroveň zabezpečení a s rozdíly mezi výrobky, které se vyskytují na našem trhu. Hlavní úlohou je doporučení kvalitních a zejména certifikovaných výrobků od tradičních a prověřených tuzemských a evropských výrobců, které jsme zařadili do publikace – KATALOG DOPORUČENÝCH VÝROBKŮ.
Tato publikace je volně ke stažení a občané zde naleznou komplexní informace, jak správně zabezpečit svůj majetek na co hledět, co požadovat u prodejců, již zmiňovanou nabídku konkrétních produktů různých značek a také kontakty na členy CMZS.
Ze zkušenosti víme, že povědomí o správných způsobech zabezpečení je mezi lidmi stále velmi nízké. I díky tomu, že na trhu působí „šmejdi“ a nekalí prodejci/dovozci s „no name“ produkty z asijských zemí. Občan tak stěží zjistí, co je skutečně účinný certifikovaný bezpečnostní produkt, a co pouze předražená věc, která se jen jako bezpečnostní tváří. I proto, ve spolupráci s předními výrobci, uvádíme tento Katalog doporučených výrobků a deklarujeme široké veřejnosti, že jsme nezávislým zdrojem ověřených a skutečně platných, legislativně podložených a aktuálních informací na trhu.

cech

 

Můžete čtenářům poradit, jak nejlépe zabezpečit byt?
V otázce bytu je to vždy zejména o vstupních dveřích – tedy sestavě dveřního uzávěru (zárubeň, dveřní křídlo, cylindrická vložka, kování) celá sestava by měla být bezpečnostní a certifikovaná. Dále se jedná o polohu bytu – zdali jde o přízemní byt nebo 1-2 NP (z důvodu možnosti vloupání do bytu např. přes balkon, okna). Jedná se také o cennosti – z důvodu pořízení trezoru. Nebo celkovou hodnotu vybavení. Vše ovlivňuje také pojistka a pojistné podmínky na úroveň zabezpečení, z důvodu limitů pojistného plnění při škodní události (vloupání). Nicméně každý byt má svá specifika v rámci polohy v daném bytovém domě, řešení centrálního vstupu do objektu a dalších aspektů. Ideální proto je pozvat si našeho člena, ke zhodnocení konkrétního bytu a návrhu řešení.

 


Co Češi v rámci zabezpečení podceňují?
V drtivé míře se jedná o cylindrické vložky, které mají někteří i 20 let. Přitom životnost vložky z hlediska míry její bezpečnosti, možnosti překonání pachatelem nebo pořízení kopie klíče je 5-7 let. Poté doporučujeme její výměnu bez ohledu na to, že ještě „zcela a bez problémů funguje“. Vložka po této době přestává být plně bezpečnou. A to např. z důvodu končícího patentu (pak vám kopii klíče vyřežou všude i bez předložení bezpečnostní karty a mnoho dalších úskalí).
Dalším nešvarem jsou obyčejné např. voštinové/dřevěné dveře a v nich drahá vložka ve 4 bezpečnostní RC třídě, navíc v kování bez překrytu. Takové řešení pozbývá smyslu – je třeba řešit dveřní uzávěr komplexně. „papírové dveře v obyčejném futru“ drahá bezpečnostní vložka nespasí…
Takových případů je moře. Češi, jako spořivý národ, mají ve zvyku takové věci řešit vždy jen částečně – v domnění, že „takhle to přeci stačí…ta fabka stála tolik peněz…“ a neuvědomí si, že kritická místa nemají ošetřená vůbec.
Ze spolupráce s Policií ČR – oddělením majetkové trestné činnosti máme k dispozici statistiky míst, kudy pachatelé vnikají do různých objektů – a trendy jsou stále stejné.

 


Jak se zloděj dostane nejčastěji do objektu?
Navazuji na předchozí otázku. Metody násilného vniknutí i ta „kritická místa kudy“ se stále opakují. Z důvodu nedostatečného – nesprávného zabezpečení vstupních vchodových dveří nebo zadních vstupů – je to nejčastěji dveřmi. U přízemních objektů pak často okny, balkonovými dveřmi. Ale i střechou. Vynalézavost pachatelů a jejich organizovanost se bohužel vyvíjí stejně tak, jako se inovují bezpečnostní produkty a technika.
Zvláštní skupinu nově tvoří osoby, kteří svoji trestnou činnost páchají pod vlivem omamných látek. Takový zloděj totiž velmi často nejedná s opatrností, rychlostí a nenápadností, jako u „střízlivého“ pachatele s úmyslem. Člověk pod vlivem drog je v kategorii náhodných, příležitostných pachatelů, kteří nemají často motiv. Jsou schopni při vloupání použít i velmi hrubého násilí a hlasitého počínání. Proto je opět třeba na daný objekt, který se má zabezpečit, hledět komplexně a se zkušenostmi, které mohou nabídnout naši členové.

 


Co si myslíte o nových formách krádeží, pomocí hackingu? V dnešní době jsou již běžná různá řešení chytré domácnosti. Jsou bezpečné?
Hacking je spíše věcí ochrany kryberprostoru, šifrování a internetu. Většina řešení chytrých domácností funguje na principu uzavřeného okruhu domácí wi-fi a obsluhuje domácí spotřebiče, pohybové senzory, kamery apod. napojení na vnější internetovou síť je pouze pro zobrazení či ovládání prostřednictvím mobilního telefonu nebo vzdáleného připojení přes veřejnou síť. Možnost nabourat se do takového systému si neumím reálně dost dobře představit. Nejen z hlediska vybavení, které by k tomuto bylo zapotřebí, ale i jiných aspektů. Takový typ zabezpečení se nedá hacknout jako bankovní účet. Samozřejmě i v tomto případě je třeba důsledně hledět na úroveň pořizované technologie.
Naopak, sofistikovaná mechatronická, elektronická řešení zabezpečení do většiny rezidenčních i komerčních typů objektů považuji za jedna z nejlepších na současném trhu. Úroveň ochrany a zabezpečení ruku v ruce s nesrovnatelně snadnějším a pohodlnějším komfortem obsluhy pro uživatele z nich činí perfektní volbu.
Rovněž u tohoto typu zabezpečení mohu vřele doporučit služby a nabídku našich členů.

 cech

 


Co je z elektronických systémů lepší – kamerový nebo zabezpečovací systém?
Tyto systémy se takto nedají porovnávat. Jednat se vzájemně doplňují a pak, každý je určen k němu jinému. Kamerový systém má primární funkci střežit daný prostor a odradit pachatele od zamýšleného vloupání. Ten tak riskuje, že bude zaznamenán. Nicméně kamerový systém jako takový – pachatele zkrátka a jednoduše v ničem nezadrží – a část ose stává i to, že pachatel s kapucí na hlavě vykrade objekt a uteče ještě před příjezdem ostrahy (v případě napojení objektu na PCO – pult centrální ochrany).
Naproti tomu zabezpečovací systém má za úkol fyzicky zabránit pachateli v jeho pokusech o násilné vniknutí – svým odoláním před použitím destruktivních (hrubé násilí) i nedestruktivních (např. vyplanžetování/vyhmatání cylindrické vložky) metod.
Tedy oba systémy by měly působit ideálně společně. A pokud zvolit jen jeden z nich – nezbytný je v každém případě zabezpečovací systém. Kamery jsou spíše nástavbou, která má smysl zejména při důkazním prokazování přítomnosti pachatele na místě činu.

 


Jsou v zabezpečení viditelné nějaké trendy? Jak to bude v budoucnu?
Zajisté, a vše jde směrem k propojování s elektronikou. Mechanická zábrana je a vždy zůstane naprostým základem. Pokud vypne proud, nebo se vybijí baterky… jakýkoliv – byť sebelepší elektronický zabezpečovací systém přestane fungovat. Proto je třeba mít vždy mechanickou bariéru v základu a na ní stavět mechatronické a elektronické komponenty pro usnadnění obsluhy a vyšší uživatelský komfort. Pokračujícím trendem bude ovládání pomocí mobilních zařízení a souvisejících aplikací a sdružování zabezpečovacích a přístupových systémů do jednoho rozhraní, odkud se dá vše řídit i vzdáleně.

 


Plánujete nějaké novinky pro tento rok?
V tomto roce se chceme ještě více zaměřit na nabídku služeb našich členů přes internet. Pracujeme také na novém projektu s partnerskou asociací MEZA – Národním sdružením výrobců zámků a stavebního kování. O čem projekt bude ještě nebudu prozrazovat.
S aktuálními novinkami a děním se veřejnost může seznámit prostřednictvím našich Mini Zpravodajů, které vydáváme v elektronické podobě – naleznete na našem webu, stejně jako sekci aktualit.
Očekávanou novinkou je rozšíření mobilní aplikace (ke stažení zdarma) ZABEZPEČTE SE, které chystáme s Policií ČR a dalšími partnery.