Co je to akustická pohoda a jak ji v kanceláři vytvořit?

Využíváte kanceláře ve stylu open space? Potýkáte se s vyšším hlukem, než byste si přáli? Ve spolupráci s architektonickým a designovým studiem High 5 Design jsme pro vás připravili pár tipů, jak pro vaše zaměstnance zajistit akustickou pohodu.
 

Hluk v open space kancelářích snižuje produktivitu zaměstnanců


Velké sdílené kanceláře typu open space mají spoustu předností, ale jednu podstatnou nevýhodu a tou je hluk, který se jím šíří lépe než v jiných (tj. uzavřených nebo polouzavřených) pracovních prostředích. Podle studie dánského vědce van Ree až 40 % zaměstnanců hluk považuje za hlavní problém svého pracovního života v kanceláři. Má totiž negativní dopad na jejich koncentraci a snižuje jejich pracovní výkon. Zvuk a řeč se totiž ve velkých kancelářích, kde je velké množství tvrdých povrchových ploch obvykle ze skla a betonu, snadno odráží a vytváří rušivou ozvěnu.

Jak řešit hluk v open space kancelářích?

 

Akustická pohoda v kancelářích  


Naopak tzv. akustická pohoda, kterou se kvalitní pracovní prostředí vyznačuje, může Váš pracovní výkon výrazně zvýšit. Soustředění na náročné úkoly až o 50 %, snížení hladiny adrenalinu až o 30 % a koncentraci na logické a matematické úkoly až o 20 %. Možností, jak akustickou pohodu navodit, je několik a spočívají především v obecném snížení hladiny hluku, minimalizaci dozvuku (tj. zvuku, který se odrazí od tvrdé stěny a vrací se zpět do prostoru) a v neposlední řadě v zajištění zvukového soukromí na pracovišti.


„Základem úspěchu v boji proti hluku je dostatečně členitý pracovní prostor, který se dá dobře vytvořit ve středních i velkých open-space kancelářích. V interiéru doporučujeme používat především materiály, které dobře pohlcují zvuk a už ho neodrážejí dál do prostoru. Skvěle takto funguje dřevo (například stěny z dřevěných lamel), tkaniny (v podobě závěsů, koberců a polstrování nábytku) a květiny, ze kterých lze vytvářet celé stěny," uvádí Martin Salajka z High 5 Design.

Jak vybavit open space prostor?

Na trhu je dnes spousta i designově zajímavých řešení, kterými je možné hladinu hluku v kanceláři efektivně snížit. Patří k nim zejména akustické stropní podhledy a volně zavěšené prvky s vynikajícími absorpčními parametry, akustické paravány a akustické pěnové panely. Zajímavou možností jsou také odhlučněné mikro-kanceláře či tzv. phone boxy. Stačí si jen vybrat!

Komfortní pracovní prostředí v open space kanceláři


Nejste si jisti, jaký styl a vybavení kanceláře pro vás bude nejvhodnější? Kontaktujte specialistu na pronájmy kanceláří. Poradí vám, jak pracovní prostor využít co nejlépe. A studio High 5 Design, se kterým spolupracujeme, vám pomůže vytvořit příjemné pracovní prostředí.

Chci vytvořit příjemné pracovní prostředí


Informace o tom, jak zpracováváme osobní údaje, naleznete zde.