Dotace na fotovoltaické elektrárny a elektromobily pro podnikatele – nejvyšší čas na přípravu
Po roce od vyhlášení předchozí výzvy se v lednu 2020 chystá v pořadí již 3. a pravděpodobně poslední výzva tohoto programovacího období, zaměřená na pořízení fotovoltaických elektráren pro podnikatelské subjekty. Tato výzva je určená jen pro větší projekty, které dosáhnou na minimální výši dotace 2 mil. Kč, což je možné při realizaci projektu v rozmezí investičních nákladů přibližně 4 až 6 mil. Kč, podle zvolené technologie a velikosti podniku žadatele. Novinkou je, že mohou žádat i podnikatelé v oblasti hotelnictví, ubytování, stravování a volnočasových aktivit – ti byli v předchozích výzvách z podporovaných aktivit vyřazeni.
Co je potřeba splnit?
Elektrárna musí být navržena tak, aby minimálně 70 % její produkce bylo spotřebováno ve vlastním provozu žadatele – k tomu může pomoci i bateriový systém. Elektrárna musí být umístěna na střeše nebo stěně budovy, nesmí být umístěna na volné ploše, třeba na poli. V úvahu připadá i umístění například na přístřešcích nad parkovacími stáními. Maximální výkon jedné elektrárny může dosáhnout až 2 MWp. Výše dotace se nejčastěji pohybuje v rozmezí 35 % až 60 % z uznatelných nákladů, přičemž vyšší míry dotace dosáhnou malé a střední podniky s projekty, ve kterých jsou navržená bateriová uložiště. Výpočet výše dotace probíhá přes tzv. náklady na konvenční zdroj, jak je ukázáno níže v příkladu.
Modelový příklad realizované investice
Fotovoltaická elektrárna o výkonu 250 kWp bez akumulace
Způsobilé výdaje jsou vícenáklady na obnovitelný zdroj, od investičních nákladů odečteme částku 8 862,63 Kč násobenou roční produkcí FVE v MWh.
FVE s instalovanou kapacitou 250 kWp
Roční produkce el. energie - 255 MWh
Investiční náklad - 6 250 000 Kč
Náklad na konvenční zdroj - 2 259 971 Kč
(255 MWh * 8 862,63 Kč)
Způsobilé výdaje: 3 990 029 Kč
Dotace pro různé velikosti podniku
Malý podnik (80 % ZV) 3 192 023 Kč (51,1 % investičních nákladů)
Střední podnik (70 % ZV) 2 793 020 Kč (44,7 % investičních nákladů)
Velký podnik (60 % ZV) 2 394 017 Kč (38,3 % investičních nákladů)
Co je potřeba zařídit?
K žádosti o dotaci je nutné nechat vytvořit energetický posudek, ze kterého bude vycházet hodnotitel při bodování projektu. Posudek může vytvořit energetický specialista s potřebnou licencí. Dále doporučujeme již k žádosti o dotaci vytvořit projektovou dokumentaci a nechat si zhodnotit střechu statikem, investor tím může předejít možným problémům v budoucnosti. Celý projekt je vhodné také již v rané fázi přípravy konzultovat s místně příslušným stavebním úřadem.
Žadatelem může být podnikatelský subjekt podnikající v některé z podporovaných oblastí, který má minimálně 2 letou historii a projde ratingem finančních výkazů – to znamená, že prokáže schopnost finančně unést požadovaný projekt.
Společnost RENARDS dotační, s.r.o. úspěšně realizovala desítky dotačních projektů fotovoltaických elektráren a je připravena pomoct i s tím Vašim. Další informace naleznete zde.
Dotace na pořízení elektromobilů a nabíjecích stanic pro podnikatele
V lednu bude také vypsaná výzva na pořízení elektromobilů k podnikatelským účelům. Na osobní elektromobil je možné získat až 375 tis. Kč, na užitkový elektromobil může být dotace až 40 % z ceny elektromobilu. Oproti předchozím výzvám jsou podmínky nastavené pro žadatele velice dobře, avšak k dispozici je tentokrát pouze 50 mil. Kč. Pokud o pořízení elektromobilu do firmy uvažujete, je nutné začít s přípravou dotační žádosti již nyní.
Ing. Petr Novotný, RENARDS dotační, s.r.o.