Prodám nájemní dům v Brně, chtějí slyšet investoři

13.10.2014
Jan Ryšavý
7 minut čtení
Prodám nájemní dům v Brně, chtějí slyšet investoři

V Brně je stále velká poptávka po nájemních domech. Problém je, že jich je na prodej žalostně málo. Majitelé, teď podle odborníků mají šanci, prodat nemovitost za výhodnou cenu, vyšší už nebude.

 

Šedesátiletý člověk, který se nezvládá starat o svou nemovitost a jeho potomci o to nemají zájem. Takový je nejčastější profil prodejce nájemního domu u realitní kanceláře REAL SPEKTRUM. Trh s nájemními domy v Brně od roku 2012 stagnuje, drží se na nejvyšší hranici své ceny. Odborníci ale v budoucnu předpokládají postupný pokles. Pokud tedy některý z majitelů nemovitosti zvažuje prodej, neměl by dlouho otálet.
Poptávka nejen českých investorů po činžovních domech v Brně je teď veliká. Jihomoravská metropole ale nemá moc co nabídnout, nájemních domů k prodeji je velmi málo. „Něco pořádného se objeví tak jednou za rok, za rok a půl,“ popisuje situaci majitel tří nájemních domů Michal Kutílek.
Lidé si podle realitních makléřů neuvědomují, že tržní hodnota nemovitostí bude postupně klesat a výhodných poptávek investorů by měli využít. Ti mají dvě hlavní strategie.
„Jedni chtějí pouze investovat a mít stálý příjem, domy opravují a pronajímají. Druzí nemovitosti koupí, zrekonstruují a následně rozprodají po bytech,“ říká Jan Ryšavý z brněnské realitní kanceláře REAL SPEKTRUM.

 

30 domů na prodej

Malého zájmu se prodejci bát rozhodně nemusí, prodej nájemního domu naopak může majiteli vydělat nemalé peníze. Ceny činžovních domů se pohybují mezi 10 až 300 miliony korun. Zájem projevují i zahraniční investoři z Ruska, Rakouska, Španělska, Německa a Izraele.
„V současné době je v Brně na prodej zhruba třicet činžovních domů. Čeští investoři koupili například činžovní dům v ulicích Skřivanova, Poděbradova a Cihlářská. Poptávka ale značně převyšuje nabídku,“ říká Jan Ryšavý z kanceláře REAL SPEKTRUM.
Častým důvodem prodeje domu bývají i neshody jeho spolumajitelů. To, že se mezi sebou nedokážou domluvit, může mít dopad i na nájemníky – například v tom, že se nedočkají potřebných oprav v domě. I pro ně pak bývá lepší, když po zvážení situace majitelé dům prodají a peníze si rozdělí.
Nového majitele se nájemníci nemusejí být, pro ně se nic zásadního nemění.
„Je to investice, která se mi do dvaceti let vrátí. Nájemníci zaznamenají jen pozitivní dopad. Žádné změny smluv se nedělají. Nový majitel domy opraví, někdy více, někdy méně,“ popisuje zkušenosti Michal Kutílek. Své domy kupuje prostřednictvím realitních kanceláří.
Pro potenciální zájemce o prodej domu je snazší nechat si poradit od odborníků v realitní kanceláři. Možná je i varianta rozprodat dům po jednotlivých bytech. „Pak ale musí majitel domu počítat s obrovským martyriem, které ho čeká při běhání po úřadech,“ říká Ryšavý.
Podle něj se stávající situace v Brně mění i kvůli nové protihazardní vyhlášce. Mnoho heren teď totiž musí vyklidit pronajaté prostory.
„Majitelé domů si musí uvědomit, že chybějící měsíční nájem heren jim sníží příjmy. I to může být důvod k prodeji, protože investor už s těmi prostory počítá jako s prázdnými,“ doplňuje Ryšavý. V centru Brna tak bude možné prodat činžovní dům velmi výhodně, možná naposledy na dlouhou dobu.

Tereza Paďourová, redakce MF Dnes

Starost s prodejem nechte na odbornících


Prodejem nájemních domů mohou nyní jejich majitelé podle slov Jana Ryšavého z realitní kanceláře REAL SPEKTRUM jen vydělat. Ten radí lidem, na co se při prodeji nemovitosti připravit a zda je čeho se bát.

Změní se prodejem domu něco pro nájemníky?
Ve většině případů se pro nájemníky nic nemění, prodej zpravidla zaregistrují až ve chvíli, kdy má dům nového majitele. Nájemní smlouvy přechází, většina nových majitelů se nebojí do nemovitostí investovat.

Jaké typy nájemních domů se nejlépe prodávají?
Nejlepší je kombinace nebytových a bytových prostor, popř. pouze bytové domy. U nájemních domů s nebytovými prostory je nejdůležitější lokalita, popřípadě dosah parkování. Pokud se majitel stará jen o lidi v bytech a někdo vypadne, většinou nemá problém najít nové. Když ale odejde někdo z obchodních prostor a není to na úplně zajímavém místě, může majiteli najednou unikat obrovská částka.

Není výhodnější rozprodat dům jednotlivě po bytech?
Může být, pokud nájemníci s odkoupením bytů souhlasí a mají na ně peníze. Pak ale musí majitel domu počítat s obrovským martyriem, které ho čeká při běhání po úřadech. Musíte dát velký pozor na stávající nájemní smlouvy, počítat s dalšími investicemi a každý prodej jednotky bude mít svá specifika. Je jednodušší prodat dům celý, jednotlivých nájemníků se to nedotkne a zůstanou dobré vztahy.

Co prodej domu pro současného majitele obnáší?
Nejjednodušší je zajít do realitní kanceláře. V té naší se v první fázi jedná o nezávaznou konzultaci, kde s majitelem probereme veškeré náležitosti spjaté s prodejem nájemního domu.

Konkrétně?
Je nutná spolupráce majitele při doplňování informací a podkladů o předmětné nemovitosti. Každého investora zajímá technický stav nemovitosti, skladba nájemních smluv, provedené rekonstrukce, nutné investice do oprav a tak dále. Na základě získaných informací doporučíme strategii prodeje a také prodejní cenu.

Tereza Paďourová, redakce MF Dnes

FAKTA
Jaké nájemní domy se v Brně také prodaly


Nájemní dům, Brno - ul. Skřivanova


- čtyřpodlažní nájemní dům na ulici Skřivanova
- 12 bytů, 1x nebytový prostor
- užitná plocha 927 m2 


Nájemní dům, Brno - ul. Černopolní 


- šestipodlažní nájemní dům na ulici Černopolní 
- 23 bytů, 2x nebytový prostor
- užitná plocha 1 893 m2

Nájemní dům, Brno - ul. Veselá 


- pětipodlažní dům na ulici Veselá
- historický objekt v centru Brna
- obchodní prostor v přízemí domu

Bývalý hotel, Brno – ul. Hlinky 


- bývalý pětipodlažní hotel na ulici Hlinky 
- užitná plocha 850 m2
- využíván k provozu studentských kolejí


Víte, jak výhodně prodat svůj nájemní dům? My ano. Kontaktujte nás.

 

Prodám nájemní dům v Brně, chtějí slyšet investořiJan Ryšavý

specialista na prodej nájemních domů
tel.: +420 602 156 824
volejte zdarma: +420 800 800 099
e-mail: [email protected]

Každá nemovitost má svého kupce, ale štěstí musíte jít naproti. Prvním důležitým krokem k úspěšnému prodeji je stanovení reálné ceny. V REAL SPEKTRU zajistíme pro Vaši nemovitost ten nejlepší servis.

Obsah článku

triangletriangle

Chcete se na něco zeptat? Zajímá vás něco?

Jméno a příjmení
Telefon
E-mail
Zpráva
bgbg

Ochrana osobních údajů

Společnost REAL SPEKTRUM, a.s., se sídlem Praha 1, Náměstí republiky 8, PSČ 110 00, IČ: 253 14 718, zapsaná u Městského soudu v Praze, oddíl B, vložka 6807, hlavní kancelář Brno, Lidická 77, PSČ 602 00 předkládá svým klientům informace o zpracování osobních údajů, tedy jaké jsou naše zásady pro zpracování osobních údajů, jaké osobní údaje zpracováváme, jaký je zdroj těchto údajů, za jakým účelem a po jakou dobu údaje uchováváme, komu je poskytujeme a jaká jsou Vaše práva jako subjektu těchto údajů.

 

JAKÉ JSOU NAŠE ZÁSADY PRO ZPRACOVÁNÍ OSOBNÍCH ÚDAJŮ

při zpracování osobních údajů postupujeme dle platných právních předpisů
dbáme na bezpečnost při zpracování osobních údajů a rozsah jejich zpracování omezujeme na minimum
se zásadami pro zpracování osobních údajů seznámíme klienta při uzavírání obchodu nebo při poskytnutí služby
tento dokument je volně dostupný v sídle a hlavní kanceláři naší společnosti a na našich internetových stránkách www.realspektrum.cz.
 

JAKÉ OSOBNÍ ÚDAJE ZPRACOVÁVÁME

identifikační údaje: jméno, příjmení, titul, datum narození, rodné číslo (bylo-li přiděleno), rodinný stav, včetně případné úpravy rozsahu společného jmění manželů,
kontaktní údaje klienta: telefonní číslo, e-mailová adresa, adresa trvalého pobytu, případně jiného pobytu na území ČR, korespondenční adresa (je-li odlišná od adresy trvalého pobytu),
fyzická osoba podnikající - obchodní firma, odlišující dodatek, místo podnikání, IČ, daňové identifikační číslo
údaje zpracovávané za účelem plnění povinností vyplývajících ze zák. č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu: místo narození, státní občanství, pohlaví, druh a číslo průkazu totožnosti, stát/orgán, který vydal průkaz totožnosti, doba platnosti průkazu totožnosti.


Shora uvedené údaje jsou pro nás nezbytné pro přípravu smluvních dokumentů s našimi klienty; takovéto údaje nám tedy za tímto účelem jako náš klient poskytujete dobrovolně. V případě, že bychom tyto údaje chtěli využít k jinému účelu, než k činnosti vyplývající z našeho smluvního vztahu s Vámi, nebo k plnění povinností, které nám vyplývají z právních předpisů, potřebujeme ke zpracování Vašich údajů Váš souhlas.


Mimo výše uvedené údaje shromažďujeme také soubory cookie a další nástroje pro analýzu webu, které automaticky získávají informace o Vás v případě, že používáte stránky www.realspektrum.cz. Mezi tyto údaje patří např.:

informace o tom, který webový prohlížeč používáte
podrobnosti o webových stránkách, které jste si prohlédli
odkazy, na které jste klikli
apod.

Více informací o používání cookies a nástrojů pro analýzu za účelem zkvalitnění poskytování služeb na webu www.realspektrum.cz naleznete zde. 

 

Z JAKÝCH ZDROJŮ ZÍSKÁVÁME OSOBNÍ ÚDAJE

přímo od klienta při žádosti o poskytnutí informace ohledně našich služeb nebo při jednání o zprostředkování realitního obchodu nebo při následné realizaci zprostředkování realitního obchodu,
z veřejných rejstříků a seznamů (obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík, evidence katastru nemovitostí apod.)

 

ZA JAKÝM ÚČELEM A PO JAKOU DOBU OSOBNÍ ÚDAJE ZPRACOVÁVÁME


⇒  bez souhlasu klienta

za účelem realizace obchodního vztahu či poskytnutí služby – zpracování osobních údajů je nezbytné pro řádné plnění práv a povinností vyplývajících ze smluvního vztahu s klientem; za tímto účelem jsou na základě oprávněného zájmu osobní údaje klienta zaneseny do naší databáze
pro plnění povinností vyplývajících ze zákona (např. dle zák. č. 563/1991 Sb., o účetnictví, zák. č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu apod.)
za účelem ochrany svých práv a právem chráněných zájmů

 

⇒  se souhlasem klienta

k dalším účelům – zejména pro marketingové účely apod.
 

Osobní údaje uchováváme pouze po dobu nezbytně nutnou pro realizaci obchodního vztahu či poskytnutí služby; v případě udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů pak po dobu uvedenou v tomto souhlasu.

 

KTERÝM TŘETÍM OSOBÁM POSKYTUJEME OSOBNÍ ÚDAJE

Osobní údaje zpracováváme jako správce prostřednictvím svých zaměstnanců nebo prostřednictvím třetích osob – zpracovatelů, to vše za zajištění vysoké úrovně zabezpečení osobních údajů našich klientů.
Našimi zpracovateli jsou spolupracující advokátní kancelář AK MUZIKÁŘ & PARTNERS, se sídlem Havlíčkova 13, 602 00 Brno, dodavatel účetních služeb paní Marie Dana Hanišová, IČ: 10548866, s místem podnikání Arménská 507/13, 625 00 Brno, správce IT sítě společnost FLEX, s.r.o., se sídlem Lidická 718/77, 602 00 Brno, IČ: 49453971, poskytovatel realitního softwaru společnost Realman s.r.o., se sídlem Družstevní 421/1, 679 04 Adamov, IČ 26227461, správce webových stránek společnost IMP net s.r.o., se sídlem Šimáčkova 674/137, 628 00 Brno, IČ: 28351801, poskytovatel e-mailového klienta společnost FASTER CZ spol. s r.o., se sídlem Jarní 1064/44g, 614 00 Brno, IČ 60722266, zpracovatel účetnictví společnost SLUNEX spol. s r.o., se sídlem Eleonory Voračické 659/22, 616 00 Brno, IČ: 63484340, systém pro zpracování e-mailů SmartSelling a.s., se sídlem Netroufalky 797/5, 625 00 Brno, IČ: 29210372.
Údaje našich klientů poskytneme třetím osobám rovněž v případech, kdy jsme vázáni platnými právními předpisy tyto údaje zpřístupnit a předat – jedná se zejména o orgány státní správy, soudy, orgány činné v trestním řízení, exekutory, notáře, insolvenční správce apod.).
Osobní údaje předáme třetím osobám rovněž za účelem ochrany našich práv a právem chráněných zájmů (např. našim spolupracujícím advokátním kancelářím). Rozsah poskytnutých osobních údajů bude v takovém případě omezen na údaje nezbytné pro úspěšné uplatnění našeho nároku.
Na žádost klienta poskytneme jeho osobní údaje i dalším třetím osobám, vždy však v nezbytně nutném rozsahu a pouze v souvislosti se službami, které pro naši společnost resp. pro klienta tyto třetí osoby budou zajišťovat. Jedná se např. o našeho spolupracujícího znalce za účelem vyhotovení znaleckého posudku o ceně nemovitosti nebo finančního poradce za účelem zpracování nabídky na financování koupě nemovitosti apod.

 

JAKÝM ZPŮSOBEM ZPRACOVÁVÁME OSOBNÍ ÚDAJE

Osobní údaje zpracováváme a uchováváme v elektronické podobě prostřednictvím prostředků výpočetní techniky, a dále v listinné podobě.
Osobní údaje klientů v listinné a elektronické podobě uchováváme ve služebních prostorách naší společnosti, kam je zamezen přístup nepovolaným osobám obvyklými prostředky (zamčené dveře, osobní dohled zaměstnanců společnosti apod.). Přístup k osobním údajům je omezen pouze na zaměstnance společnosti a shora uvedené zpracovatele. Všechny tyto osoby jsou vázány zákonnou nebo smluvní mlčenlivostí.
Přístup k osobním údajům klienta je rovněž chráněn systémem přístupových hesel a práv.

 

JAKÁ PRÁVA MÁTE JAKO SUBJEKTU ÚDAJŮ

požadovat informaci o tom, jaké osobní údaje zpracováváme
vyžádat si přístup k údajům a tyto nechat aktualizovat nebo opravit
požadovat výmaz osobních údajů, to však pouze za podmínky, že neexistuje žádný zákonný důvod k jejich dalšímu zpracování
udělený souhlas odvolat nebo změnit jeho rozsah
uplatnit své případné námitky proti zpracování osobních údajů

    a to některým z následujících způsobů:

osobně v sídle naší společnosti nebo v hlavní kanceláři
e-mailem na adresu: [email protected] 
telefonicky na čísle: +420 533 339 111


Se svými podněty se rovněž můžete obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů.