Roste nabídka komerčních nemovitostí v Brně a okolí nebo ne?

 

Dlouhodobě si vedeme statistiku nabízených nemovitostí na trhu, kdy jindy než nyní se s vámi o ni alespoň v rychlém shrnutí podělit.

Délka čtení: 2,5 min

 

Výrobní a skladové prostory Brno

  • pronájem - Na začátku roku 2021 jsme se pohybovali na hranici 300 inzerovaných nemovitostí, ke konci roku jsme již evidovali úbytek nabídky na 230. Tímto trendem pokračujeme i v letošním roce, a to na současných cca 190 inzerátů. Kromě logistických a distribučních firem, evidujeme úbytek poptávajících klientů po výrobních a skladových prostorech, nicméně ještě stále poptávka převyšuje nabídku, ale předpokládáme, že je to otázkou času, kdy firmy budou nuceny řešit problematiku současné doby (energie, inflace, úvěrové podmínky apod..) a nabídka poroste, v první fázi nabídkou podnájmu
    a následně i klasický pronájem.
  • prodej - V průběhu minulého roku byla nabídka v tomto sortimentu nejnižší, a to i ve srovnání s ostatními typy nemovitostí, v průměru 16 nabídek, tento trend se drží i v letošním roce, kdy jsme dosáhli historického minima pod hranici 10 nabízených nemovitostí. Aktuálně je nabízeno 18 nemovitostí. Toto číslo neznamená, že by se nemovitosti neobchodovaly, spíše naopak. Je o ně velký zájem a u nás je obchodujeme z více než 50 % mimo veřejnou prezentaci, mezi databázovými klienty. V současné době provádíme trojnásobek konzultací, kdy připravujeme nemovitosti k prodeji. Předpokládáme tedy, že tato statistika do konce roku určitě poroste.

  

Kancelářské prostory Brno - pronájem

  • Rok 2021 jsme odstartovali na rekordních 770 nabídkách, na konci roku jsme evidovali významný pokles nabídky na 570 inzerátů. Na začátku roku 2022 jsme se dostali na 530 a v průběhu roku opět rosteme na současných 620 inzerátů. Nárůst v letošním roce je ovlivněn i novými administrativními centry, která byla kolaudována anebo jsou dokončována. Celkově sledujeme výrazné oživení trhu s kancelářskými prostorami za poslední dva roky. Brno je město, které dává příležitosti k růstu firem, které potřebují kancelářské prostory, a to i v tom nejvyšším standardu.

 

Nájemní domy Brno - prodej

  • V roce 2021 se inzerovalo vždy pod hranicí 20 nabídek a v polovině roku jsme se dokonce dostali na historické minimum 6. V letošním roce se trend drží i nadále aktuálně máme v nabídce přibližně 15 inzerovaných nájemních domů. Tento trend trvá již několik let a jen nám potvrzuje, že se jedná o jednu z nejvyhledávanějších investic do nemovitosti – aby ne, zvláště když v této chvíli již zaznamenáváme zvyšování cen nájemního bydlení. Proto jsou dnes ceny těchto nemovitostí na historickém maximu.

 

Komerční stavební pozemky Brno - prodej

  • V průběhu celého roku jsme se pohybovali na úrovni 30 inzerovaných nemovitostí, v letošním roce se nabídka zvedla na současných 40 nabízených příležitostí. Nutno podotknout, že již několik let na trhu chybí stavební pozemky a bohužel i vlivem neodsouhlaseného nového územního plánu se jich jen tak rychle nedočkáme. Významná část současně nabízených pozemků není pro stavbu ideální, nachází se např. v ochranných pásmech, se špatným přístupem, nevyhovujícího tvaru, nákladnost zasíťování apod.

 Pozn. přesná čísla po jednotlivých měsících máme k dispozici k nahlédnutí v naší společnosti. Čerpali jsme z několik významných realitních portálů (sreality.cz, donajmu.cz a idnes.cz).

 

Statistik si vedeme daleko více a pokud máte zájem se zeptat, jak by Vaše nemovitost aktuálně obstála na trhu, jakou má hodnotu, zda existuje poptávka, neváhejte nás kontaktovat pomocí formuláře níže. 


Informace o tom, jak zpracováváme osobní údaje, naleznete zde.