Rozhovor s členem představenstva Tomášem Koknou

Tomáš je součástí naší společnosti přes dvacet let, je členem představenstva a obchodním ředitelem oddělení komerce se zaměřením na realitní potřeby investorů a podnikatelů. Vystudoval právnickou fakultu, je členem představenstva regionální hospodářské komory Brno, a to nejlepší na konec: loni se jim s manželkou Šárkou narodil syn Filip, který pravidelně navštěvuje náš dětský koutek :-)

MOTTO: „Prodej každé nemovitosti je příběh, který musí skončit happyendem.“

Tome, řekni nám v krátkosti svůj RS příběh

Vyučil jsem se realiťákem, jsem realiťákem a zůstanu realiťákem. REAL SPEKTRUM zakládal můj táta, který je stále mým velkým vzorem a troufám si říct, že si spolu velmi dobře rozumíme. Takže není divu, že jsem již od svých dvanácti let za ním chodil do práce na menší brigády. Ze začátku jen uklízet, kopírovat potřebné dokumenty, později zvedat na recepci telefony apod... Opravdovou makléřinu jsem začal dělat až po střední škole, kdy jsem si postupně prošel napříč firmou a jejími jednotlivými odděleními. Zpětně jsem za to rád, byla to dobrá škola.

Jaký je tvůj pracovní den?

Snažím se být před šestou v práci, vyřešit všechny maily, připravit se na jednání a v 7 jdu do posilovny. Po osmé jsem zpět a začíná klasický den: porady s kolegy, jednání, prohlídky, administrativa. Zbytek dne závisí na tom, v kolik se dostanu domů (většinou kolem 18 hod). Často pak chodím s rodinou na krátké procházky. V pátek se snažím končit dřív, abychom si prodloužil společný víkend.

Jsi ve firmě již 20 let, stále tě to baví?

Jasně! Dělám práci, která mě baví, s lidmi, které mám rád a rozumím si s nimi. V zásadě to potvrzuje i fakt, že u nás ve firmě je minimální fluktuace zaměstnanců, jsme tady taková realitní rodina. Vždy jsme si s tátou zakládali na slušném chování k zaměstnancům, a to samé očekáváme od nich, a to nejen k nám, ale předně ke klientům.

Co je tvým cílem?

Začnu tím soukromým – najít si více času na rodinu, abychom byli všichni šťastní a jak říká moje žena, umět od práce vypnout. Najít v sobě ten „vypínač“ a naučit se ho ovládat.

Co se týče pracovních cílů, tak každý den bych chtěl udělat alespoň malý pokrok, který se odrazí na celkovém výsledku a spokojenosti našich klientů. Dlouhodobým cílem je, aby značka REAL SPEKTRUM zde byla dalších 30 let, dělali jsme kvalitní práci a v určitý čas jsem mohl synovi předat zkušenosti stejně jako táta mně. 

A co třetí generace Koknů, bude pokračovat v rodinném byznyse?

Uvidíme, byl bych samozřejmě rád. Zde také nesmím zapomenout na moji sestru a její děti, ti jsou již na prvním a druhém stupni ZŠ, takže brigádníci jsou pomalu na cestě :-)

Pokud by se ti naskytla příležitost výhodné koupě nemovitosti od klienta, využil bys toho?

My nevykupujeme nemovitosti našich klientů, zvláště pak když jsou v situaci, kdy se toho dá jednoduše zneužít. Pokud k nám přijde klient s finančními problémy, hledáme řešení, které mu umožní vytěžit z prodeje co nejvíce. V případě nutnosti zajistíme i krátkodobé financování, aby byl komfortní časový prostor na prodej.

Investice do nemovitostí nebo do něčeho jiného?

Držím se svého oboru, zde ode mne nečekejte nic jiného než doporučení investovat do cihel.

Největší realitní obchod?

Takhle to seřazené nemám a ani nechci mít, navíc bych se mohl uvedením jednoho konkrétního projektu někoho z našich klientů dotknout :-) Nicméně pamatuji si obchody, u kterých jsme se na začátku sami sebe ptali, jak je zrealizovat? Ale máme rádi výzvy, a proto se pouštíme i do obchodů, které se na první pohled mohou zdát komplikované. Na druhou stranu při úspěšném dokončení takového obchodu máme pořádný důvod k oslavě :-)

Sleduješ konkurenci?

Přiznám se, moc ji nesleduji, zdržuje to a nic mi to nepřináší. Mrzí mě, že v povědomí je naše povolání realitního makléře vnímáno spíše negativně. Věřím, že my si stále držíme úroveň, kterou se snažíme spíše zvedat než polevovat. Mám po republice známé a kamarády z oboru, kteří mají stejné obchodní zásady jako my a s těmi jsem rád v kontaktu.

Co děláš ve volném čase?

Rád poznávám nová místa, takže volný čas věnuji cestování především do přírody. V posledních letech s rodinou rád objevuji krásy naší vlasti. Když jsme ještě byli s manželkou sami, každý rok jsme si vzali kola, batohy a vyrazili vlakem na startovací místo, ze kterého jsme dojeli zpátky. Nyní program lehce přizpůsobujeme, ale stejně se snažíme být aktivní. V práci se nasedím a nakecám dost, takže ve volném čase logicky hledám opak :-)

Poslední otázka – rodinný dům nebo byt?

Byt, chalupa, velká garáž a motorka. V tomto máme naštěstí s manželkou jasno. Přes týden jsme na bytě a víkendy trávíme na chalupě, takže v týdnu už nezbývá čas se ještě starat o dům a další zahradu.