Rozhovor s Jurajem Trégrem

Juraj Tréger do REAL SPEKTRA nastoupil v září roku 1999 a prošel řadou pozic a funkcí. Od roku 2001 se specializuje především na prodej nemovitostí všeho druhu formou veřejných dražeb, elektronických aukcí a výběrových řízení. Ve firmě zastává funkci místopředsedy dozorčí rady.

 

Juraji, proč zrovna REAL SPEKTRUM?

Už pár let před tím jsem ze své pozice na Magistrátu města Brna spolupracoval s touto firmou, znal jsem řadu lidí od vedení až po makléře, a také jsem mohl poznat postupy, principy a rozsah činnosti. Proto bylo mé rozhodnutí o nové práci jednoznačné.

 

Co bys nám řekl bližšího o těch specifických formách prodeje?

Každá z těchto forem prodeje má svá specifika a stanovené postupy, základem všech je ale maximální transparentnost pro všechny strany.

Veřejné dražby (dobrovolné či nedobrovolné) se řídí zákonem č. 26/2000 o veřejných dražbách. Provedli jsme již přes 360 dražeb a vydražené ceny přesahují celkovou částku 370 mil. Kč.

Elektronické aukce realizujeme na vlastním aukčním portále, kde jsou uvedeny všechny potřebné postupy a podmínky. V posledním půl roku jsme provedli několik aukcí bytových a nebytových jednotek pro městskou část Brno-střed, kdy došlo k navýšení vydražených cen o cca 20 až 40%.

Výběrové řízení je vyhledávanou formou prodeje, protože poskytuje prodávajícímu možnost definitivního odsouhlasení kupujícího na základě výsledků procesu řízení. Touto formou jsme prodali nemovitosti za celkovou částku přes 750 mil. Kč.

Jsem připraven podrobně vysvětli zájemcům výhody a celý proces těchto forem prodeje.

 

Jaké jsou tvé koníčky?

Chata na Vranovské přehradě, kde je stále spousta práce a výborné plavání. Také tam mám pěkné lipové dřevo, ze kterého vyřezávám dřevěné plastiky. Rád poslouchám rockovou muziku. Pokud to jde, jezdíme na kolech a s partou a v létě objevujeme z kola krásy naší země. V zimě určitě strávím min. 2 týdny na sjezdovkách.

Dalším velkým „koníčkem“ jsou mí dva vnuci, kteří jsou mou srdeční záležitostí.

 

Jaká je poslední kniha, kterou jsi četl?

Se zájmem jsem si přečetl dramatickou knížku Nabarvené ptáče od Jerzy Kosinského, která stále způsobuje silné kontroverze. Já jsem se od ní nemohl odtrhnout.

 

Jaké jsou tvé cíle pro tento rok?

Ve spolupráci s městskou částí Brno-střed připravit a úspěšně zrealizovat další aukce bytových a nebytových jednotek.

 

Jak si myslíš, že lidé vnímají pozici realitního makléře?

Bohužel řada lidí vnímá „realiťáka“ dost negativně. Často totiž narazili na makléře, kteří aniž by něco pro klienta udělali, hned s ním podepisují smlouvy a chtějí složit zálohu, která často propadá ve prospěch makléře, i když se obchod neuskutečnil. Tato negativní zkušenost se samozřejmě šíří jako lavina.

Naši klienti vědí od samého začátku spolupráce, že provizi dostaneme až tehdy, když je celý obchod uskutečněn. Proto jsou spokojeni a vracejí se často zpátky.

 

Co tě na tvé práci baví nejvíce?

Asi ta rozmanitost. I když by se na první pohled zdálo, že je to jednotvárná činnost, je to právě široká rozmanitost celého procesu, která mě opravdu baví. Jiní lidé, jednání, prohlídky, nároky, informace o předmětu prodeje, smluvní jednání. Když se vše podaří a všichni jsou spokojeni, není nad dobrý pocit. A ještě lepší pocit je, když se klient vrátí s tím, že byl s naší prací spokojen a chce s námi udělat další obchod.

Také mě baví atypické a složité případy, které vyžadují jiný, nový pohled na věc a přístup k řešení.