Situace na trhu s novými byty z pohledu developera

Zájem o nákup nových bytů v porovnání s loňským rokem výrazně klesl. Trh je ve stavu vyčkávání, především z důvodů nejistoty vývoje cen energií, očekávání poklesu cen a rychlému navýšení úrokových sazeb u hypoték. Dále došlo ke změně struktury zákazníků a většina nemovitostí je nakupována bez hypoték, které se díky krokům ČNB stávají pro běžnou populaci téměř nedostupné.

K výraznému zlevnění cen nových bytů nedojde

Nějaké výraznější zlevnění ceny nových bytů bohužel nelze očekávat. Vhodné pozemky si drží svoji hodnotu a je nepravděpodobné, že by došlo k výraznějšímu poklesu jejich hodnoty. V Brně je situace ještě dramatičtější z důvodu neschváleného územního plánu a nemožnosti využít k rozvoji města brownsfieldy v širším středu města. Ceny stavebních materiálů i ceny prací za poslední období enormně vzrostly a jejich pokles je nereálný, tzn. ani na straně nákladů za výstavbu rovněž nelze očekávat nějaké ponížení ceny.

Nově zahájených developerských projektů bude ubývat

V nejbližším období pravděpodobně dojde ke snížení počtu nových projektů zahajovaných developery z důvodů nejistoty na trhu a vysoké ceně peněz. Tím se bude nadále zvyšovat nedostatek bytů jak k prodeji, tak i k pronájmům a tím dojde k dalšímu zvyšování cen.

Očekává se nárust cen nájemního bydlení

V současné době je velká část nájemních bytů obsazena uprchlíky z Ukrajiny a dostupné nájemní byty budou chybět pro ubytování VŠ studentů. Tato skutečnost povede k rychlému nárůstu cen nájmů a současně i k nutnosti stěhování části populace do vesnic v okolí města a budou každodenně dojíždět do práce a do škol do města. Tato situace bude velmi zhoršovat dopravní situaci.   

Jediným způsobem, jak zvrátit tento trend je rychlé schválení územního plánu, který bude umožňovat výraznější rozvoj města a zároveň zpřístupnění dostupného financování.

autor: Ing. Martin Diviš, obchodní ředitel stavební společnosti Komfort a.s.