Přehled situace na trhu komerčních nemovitostí v Brně v roce 2023

Přinášíme vám aktuální informace o tom, jak si vedou komerční reality v Brně. Situace okolo realit se trochu uklidnila, zejména inflační doložka v nájemních smlouvách nezpůsobila takovou vichřici, jak se očekávalo. Nicméně inflační doložka nebyla jediným tématem, které vás zajímá o brněnském realitním trhu. Dobrou zprávou je, že stále je dobrý čas k prodeji nemovitosti i jejímu nákupu.

 

Jaká je situace komerčních nemovitostí v Brně posledních 10 let?

Dlouhodobá situace komerčních nemovitostí v Brně za posledních 10 let ukazuje růst cen nemovitostí až do současných hodnot, které se nyní stabilizují. Nabídka komerčních nemovitostí se v prvních pěti letech snížila na současný stav, kdy poptávka výrazně převyšuje nabídku, a to trvá už poslední 4 roky. Dokonce i přes současné problémy s vysokými úroky úvěrů a inflací přetrvává poptávka, to samozřejmě dodává prodejcům optimismus.

 

Zaznamenali jsme za poslední rok změny u poptávky komerčních nemovitostí?

Ano, minulý rok byl dynamičtější než roky jiné, a to s sebou přineslo i změny. Především jsme v minulém roce zaznamenali pokles poptávky po komerčních nemovitostech o přibližně 30 % vlivem úsporných opatření. Nicméně od začátku nového roku jsme opět svědky nárůstu nových poptávek a návratu původních klientů. Tento trend naznačuje, že trh se zotavuje a poptávka opět roste.

komerční nemovitost

 

Jak to vypadá v jednotlivých segmentech komerčních nemovitostí?

Výroba a skladování – pronájem

Segment výroby a skladování ukazuje vysokou obsazenost objektů. Konkrétně je v Brně obsazeno více než 90 % výrobních a skladovacích prostor. Právě to brání mnoha firmám expandovat, protože nemají kam. Současný stav územního plánu ani v budoucnu nepřináší nové možnosti. Východiskem je posunout svou výrobu a sklady za Brno, to ale firmy odmítají kvůli obavě z nedostupnosti zaměstnanců. Nutno dodat, že i zde není neomezené množství příležitostí.

Výroba a skladování – prodej

Situace okolo prodejů výrobních a skladovacích prostor je velmi podobná. Ceny mírně poklesly, ale jsou stabilizované. Celkově chybí nabídka na prodej těchto prostor. Aktuální průměr je přibližně 15 nabídek na celé Brno. Oproti tomu poptávka je mnohonásobně vyšší, právě i díky tomu většina těchto nemovitostí ani nejde do klasické inzerce, ale prodávají se přímo klientům, kteří u nás mají evidovanou poptávku. Výrazně převyšující poptávka a přibývající zájem investorů v této oblasti nahrává prodeji formou výběrového řízení.

Kancelářské a obchodní prostory

Kanceláře a obchodní prostory v Brně se těší rekordnímu zájmu o pronájem. Během loňského roku jsme přestěhovali přes 200 firem, a to navzdory překážkám, které tento rok přinesl. Navíc trend nepolevuje ani v letošním roce a čísla naznačují, že by mohl překonat rok minulý. Vnímáme, že tento úspěch má souvislost především s naší specializací na komerční prostory a zároveň se spuštěním projektu Donajmu.cz – ucelené nabídky volných kanceláří k pronájmu v Brně.

Investiční nemovitosti

Nabídka komerčních investičních nemovitostí v Brně je bohužel stále malá. Ovšem zájem o investici do takových nemovitostí naopak roste. Na trhu se takové nabídky objevují minimálně, nejčastějším důvodem prodeje jsou starosti s nájemníky, nutnost kompletní rekonstrukce nebo přetrvávající spory mezi spoluvlastníky.
Tip: přečtěte si náš průvodce investováním do nemovitostí

Pozemky

Pozemky zažily v posledních 10 letech největší nárůst cen, ale v současné době stagnují, přestože poptávka i tady výrazně převyšuje nabídku. Růst cen pozemků opět souvisí s územním plánem, protože stavební pozemky v Brně už téměř nejsou, a to výrazně tlačí jejich cenu nahoru. Situace je dokonce tak vážná, že v mnoha případech je cena za hranou možností kupujícího – je tak vysoká, že podnikatelský záměr pak přestává dávat smysl.
Tip: přečtěte si Jak určit cenu pozemku, co ji ovlivňuje a co zjistit před koupí?


Shrnutí současné situace komerčních nemovitostí v Brně

Situace na trhu nahrává především prodávajícím, ukazuje se, že stále je ideální čas prodat svou nemovitost. Ceny se stále pohybují kolem svého vrcholu, ale už nerostou.

 

Otázky ohledně aktuálního dění na trhu nemovitostí vám tým REAL SPEKTRUM zodpověděl Tomáš Kokna, obchodní ředitel komerčního oddělení.