Zatímco nemovitosti zlevnily, stavební pozemky stále rostou na ceně. Kdy je vhodná doba na prodej pozemku, když ne teď

Ceny stavebních pozemků neustále rostou. Na konci druhého čtvrtletí to vypadalo, že se štěstí v podobě snížení cen usměje i na kupující stavebních pozemků, tyto předpoklady se nenaplnily. Jejich ceny naopak začaly ještě stoupat.

Pokud si pokládáte otázku, jak je možné, že cena stavebních pozemků neustále roste, odpověď je jednoduchá. Poptávka převyšuje nabídku. Nejhorší scénář nastává v případě velkých měst. Zde mají kupující zájem o pozemky v okrajových částech, avšak možnost výstavby hatí často územní plán a ceny stavebních pozemků jsou tak podstatně vyšší.

Volných pozemků je čím dál méně

Ať už se jedná o malý počet z důvodu zastaralých územních plánů, které nereflektují současné požadavky, nebo zvýšené poptávky, pravda je taková, že volných a zejména vhodných stavebních pozemků ubývá. Ve velkých městech se ceny v okrajových částech pohybují až ve dvojnásobku cen malých měst.

Různé regiony, jiné ceny

Jak už to tradičně bývá, nejvíce si za cenu metru čtverečního zaplatíte v Praze a Brně, naopak čím více jdete na sever, tím nižší ceny jsou. Například v rezidenčních částech Prahy vás stavební pozemek vyjde okolo 20 000 za metr. Stačí jen vyjet za okraj prahy a dostanete se na průměrnou cenu 13 500. V Berouně už vás takový metr čtvereční bude stát 5 700. 

V našem regionu, tedy Brně a okolí, se průměrné ceny pohybují kolem 10 500 za metr čtvereční. To je sice podstatně levnější než v Praze, ale stále to z Brna dělá místo s druhou nejvyšší cenou za metr čtvereční stavebního pozemku.

Ceny ovlivňují lokální specifika

Začínáte se ohlížet po stavebním pozemku a přemýšlíte, kde by měl být, aby splňoval všechny vaše požadavky. Pozor na to, dnes už se často připlácí za klid a samotu než za dostupnost autobusové zastávky či obchodu.

Situace je lepší než v roce 2021

Ač se může zdát, že pokud dnes nekoupíte pozemek, žádné už nezbydou, není tomu tak. Podle analytičky Šarloty Smutné byla nejhorší situace na trhu v roce 2021. Za dva roky se nabídka rozrostla o desítky, v některých regionech o stovky, stavebních pozemků.

Ceny pozemků neustále stoupají a nezdá se, že by se situace měla měnit. Naopak u individuálních prodejců se může stát, že je cena vyšší než u realitních kanceláří. Prodejci často cenu přestřelí a pak spoléhají na individuální slevy, které kupujícím mohou poskytnout, mnohokrát se tak ale nestane a vy tak zbytečně zaplatíte vyšší cenu.