Prodej chaty - 10 věcí, které vám pomohou prodat chatu mnohem rychleji

16.2.2024
Petr Broža
8 minut čtení
Prodej chaty - 10 věcí, které vám pomohou prodat chatu mnohem rychleji

Možná se rozhodujete, že je čas se posunout dál a třeba i prodat svoji chatu. Samozřejmě záleží, kdy se k tomuto kroku rozhodnete. Ať už na jaře, kdy mnoho kupců po nějaké chatě s vyhlídkou na příjemně strávený letní čas pokukuje nebo na podzim, kdy jste si už sluníčka užili dost a čekalo by vás její zazimování. Myslete ale na to, že je dobré se zamyslet nad tím, co je před prodejem takové nemovitosti dobré zvážit. Tady vám přinášíme několik dobrých rad.

Nezbytné opravy

V tomto případě se vyplatí uvážit, jestli a případně jaké opravy bude vaše chata vyžadovat. Tedy zda se vám vyplatí ještě nějaké investice do ní vložit nebo prodejní cenu ponížit o náklady, jež bude chata v budoucnu evidentně potřebovat a které zatíží už jen peněženku nového majitele. Náklady na opravu mohou být ale tak nízké, že se vyplatí do nich pustit, aby zbytečné vady nakonec nesrážely celkovou výši prodejní ceny za nemovitost příliš nízko. Na druhou stranu, pokud se rozhodnete nechat vše v původním stavu, nebudete se už muset zatěžovat myšlenkami, kde a jak rychle sehnat stavební materiál, kvalitní řemeslníky, a třeba i čekat, zda jejich práce bude nakonec odvedena na jedničku. Každopádně je rozumné o případných vadách nového zájemce včas informovat.

Chata se zanedbanou zahradou

Úklid

Na ten rozhodně nezapomeňte! Kupujícího může odradit, když nemovitost navštíví a přivítá ho špína, prach, či dokonce nepořádek. Určitě by se mu potom honilo hlavou, že o chatu zajisté nebylo dostatečně pečováno a že možná ukrývá další skrytá nepříjemná „tajemství“, o nichž jste neměli ani potuchy, nebo jste je prostě jen hodili za hlavu či úmyslně zatajili. Prostě jste o nemovitost nepečovali tak, jak bylo záhodno. A totéž může platit také o předzahrádce a přilehlých prostorách chaty. Čas strávený pořádným úklidem před prodejem se určitě vyplatí!

Nezapomeňte na zahradu!

To, co bylo zmíněno výše, platí samozřejmě i pro případnou přilehlou zahradu. Shrabané listí zahradu oživí, a navíc může skončit v kompostu. Výjimkou může být snad jen fakt, že prodejce trpí vážnými zdravotními problémy a na takovou práci mu už nezbývá tolik sil a kupujícího na to včas upozorní. I tak by se ale určitě našel někdo, třeba z rodiny, kdo by se zahradnickými pracemi v podobné situaci pomohl. Navíc i velká zahrada s ovocnými stromy, o něž je už na první pohled dobře pečováno, zvyšují šanci k výhodnější prodejní ceně chaty a ke všemu, co s ní souvisí.

Náš tip: na posekání zahrady, úklid, vyklizení či jiné potřebné práce můžete využít naši službu Příprava nemovitosti

 

Není třeba rekonstrukce?

Tak trochu tady platí skutečnost, kterou jsme uvedli výše. Je tedy dobré se zamyslet, co zájemce o chatu může vlastně požadovat. A těmi jsou především standardy dnešní doby. Možná ještě na chatě nosíte vodu ze studny, kterou potom musíte ohřívat kvůli koupeli, umývání nádobí a jiným potřebám, na starých kamnech vytápěných dřevem. Nebo máte odpad vyvedený trativodem. Samozřejmě se mohou najít zájemci, kteří právě o takovou romantiku stojí, či se po podobných chatách poohlížejí v rámci svých finančních možností. Je však otázkou, kolik takových kupujících se ještě dnes najde. Ale děravé okapy, popraskané střešní tašky a další vady moc zájemců o chatu určitě nenadchnou. 

Rozpadlá chata

Právní věci máte v pořádku?

Strávit nějaký čas nahlédnutím do katastru nemovitostí, zda jste skutečně jediným vlastníkem chaty a pozemků pod nemovitostí, poptat se na úřadech, jestli v dané lokalitě nedojde co nevidět k nějakým územním změnám, se dvojnásobně vyplatí. Není nic mrzutějšího, než když chatu prodáte a za čas se vám ozve nový vlastník, že jste zamlčeli fakt o dálnici, která se má zanedlouho začít budovat za humny už jeho chaty. Nejen takové problémy v budoucnu určitě řešit nechcete. A také pro svůj vnitřní klid je dobré vědět, jak se věci ve skutečnosti mají.

Nastavení konkurenceschopné ceny

Je nutné zvážit vše, co jsme dosud napsali. Tedy v jakém stavu se nemovitost nachází, zda má vlastní vodu, elektřinu, případně plyn, zahradu, studnu, odpad, garáž a další vybavení. Samozřejmě, že chata v bezvadném stavu a udržovaná má daleko větší potenciál rychlého a úspěšného prodeje. Záleží ovšem i na lokalitě, kde se nachází. Větší zájem bude samozřejmě o nemovitosti v malebném prostředí; nedaleko rybníku, lesa, památek s možností mnoha výletů po okolí včetně cyklostezek nebo lyžařského vyžití. Dobré je také nahlédnout třeba na známé realitní portály na prodejní nabídky okolních chat dané lokality, abyste byli v obraze, v jaké cenové relaci a s jakým vybavením se jinde nabízejí. A přitom vzít na zřetel, že i tak se může v nabídce objevit nemovitost s přemrštěnou cenou, protože to někdo prostě jen zkouší.

Kvalitní prezentace

Není radno ji podceňovat. Co vám bude platná nabídka prodeje chaty, kterou by na místě z fleku koupil každý druhý, když nebude přes inzerátu skvěle odprezentována. Třeba nekvalitními snímky nemovitosti pořízené z velké vzdálenosti nebo i jinak nic neříkajícími fotografiemi, na kterých bude chybět to nejdůležitější a nejzajímavější. Potenciální zájemce dnes totiž většinou i chatu „kupuje“ nejprve očima z pohodlí svého domova pátráním na webu. Více ho nalákají snímky, na kterých uvidí i něco netradičního, výjimečného, jako je například stará pec, kachlová kamna, starobylá zemědělská nářadí a jiné historické kousky, tedy věci, které ho už v myšlenkách mohou přenést do vytouženého příjemného prostředí lahodícímu oku. A o to větší šanci na prodej chaty budete mít.

Krásná chata se zahradou

Správné načasování

To dnes bývá tak trochu loterie. Nikdo vám s jistotou neřekne, jaká doba je na prodej chaty nejvýhodnější. Záleží ovšem také na tom, jak vy sami to cítíte. Zda si s přicházejícím jarem řeknete, že už na chatu jezdit z různých důvodů nechcete a nebudete, nebo se zapřisáhnete, že si ji přes léto ještě dosyta užijete a před příchodem prvních mrazíků se s ní definitivně rozloučíte. Kupující to mají přitom nastavené podobně. S prvními hřejivými paprsky mohou vzhlížet s přáním, že chtějí další chvíle roku trávit už někde na vysněné chatě (a u vody), kterou si budou třeba pomalu předělávat k obrazu svému, jiní mohou kalkulovat se skutečností, že prodejce půjde na podzim s cenou níže. 

Vyhraňte si čas na prohlídky!

S tím, že budete muset obětovat svůj volný čas na prohlídky zájemců počítejte dopředu. A může se stát, že schůzek budete muset absolvovat více, než jste si v duchu původně plánovali. V každém případě se ani tak nenechejte odradit dalšími a dalšími zájemci a vždy myslete na slušné chování a vstřícný přístup k dalšímu možnému kupci, i když byste za tím předcházejícím rádi raději zabouchli rychle dveře. Nic nezatajujte a buďte vstřícní ke všem a ve všem. Nakonec se to vyplatí a budete mít i sami radost z uskutečněného prodeje!

Nechte prodej na profesionálech

Mnozí při prodeji nemovitostí kalkulují už dopředu s myšlenkou, že se prodeje zhostí sami a ušetří tak i nějaké ty finance, které by jinak museli přeposlat realitní kanceláři za využití jejích služeb. Je dobré si ovšem zavčasu spočítat, zda se takový krok nakonec skutečně vyplatí. Zvažte, zda budete mít opravdu přístup k tolika potenciálních zájemců jako realitní společnost. Trefíte se do dobrého odhadu prodejní ceny, zvládnete zajistit kvalitní prezentaci, budete mít pokaždé čas a náladu na všechny zájemce? A budete mít také všechny právní náležitosti v pořádku a kolik vás to vše bude nakonec stát? Podobných otázek, které vás v první chvíli ani nemusí napadnout, je celá řada. Zvolte správnou cestu. A nakonec pomoct vám v rozhodování může i REAL SPEKTRUM. Zajistíme pro vás vše potřebné a mimo jiné také inzerujeme na nejznámějších realitních serverech.

Obsah článku

triangletriangle

Chcete se na něco zeptat? Zajímá vás něco?

Jméno a příjmení
Telefon
E-mail
Zpráva
bgbg

Ochrana osobních údajů

Společnost REAL SPEKTRUM, a.s., se sídlem Praha 1, Náměstí republiky 8, PSČ 110 00, IČ: 253 14 718, zapsaná u Městského soudu v Praze, oddíl B, vložka 6807, hlavní kancelář Brno, Lidická 77, PSČ 602 00 předkládá svým klientům informace o zpracování osobních údajů, tedy jaké jsou naše zásady pro zpracování osobních údajů, jaké osobní údaje zpracováváme, jaký je zdroj těchto údajů, za jakým účelem a po jakou dobu údaje uchováváme, komu je poskytujeme a jaká jsou Vaše práva jako subjektu těchto údajů.

 

JAKÉ JSOU NAŠE ZÁSADY PRO ZPRACOVÁNÍ OSOBNÍCH ÚDAJŮ

při zpracování osobních údajů postupujeme dle platných právních předpisů
dbáme na bezpečnost při zpracování osobních údajů a rozsah jejich zpracování omezujeme na minimum
se zásadami pro zpracování osobních údajů seznámíme klienta při uzavírání obchodu nebo při poskytnutí služby
tento dokument je volně dostupný v sídle a hlavní kanceláři naší společnosti a na našich internetových stránkách www.realspektrum.cz.
 

JAKÉ OSOBNÍ ÚDAJE ZPRACOVÁVÁME

identifikační údaje: jméno, příjmení, titul, datum narození, rodné číslo (bylo-li přiděleno), rodinný stav, včetně případné úpravy rozsahu společného jmění manželů,
kontaktní údaje klienta: telefonní číslo, e-mailová adresa, adresa trvalého pobytu, případně jiného pobytu na území ČR, korespondenční adresa (je-li odlišná od adresy trvalého pobytu),
fyzická osoba podnikající - obchodní firma, odlišující dodatek, místo podnikání, IČ, daňové identifikační číslo
údaje zpracovávané za účelem plnění povinností vyplývajících ze zák. č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu: místo narození, státní občanství, pohlaví, druh a číslo průkazu totožnosti, stát/orgán, který vydal průkaz totožnosti, doba platnosti průkazu totožnosti.


Shora uvedené údaje jsou pro nás nezbytné pro přípravu smluvních dokumentů s našimi klienty; takovéto údaje nám tedy za tímto účelem jako náš klient poskytujete dobrovolně. V případě, že bychom tyto údaje chtěli využít k jinému účelu, než k činnosti vyplývající z našeho smluvního vztahu s Vámi, nebo k plnění povinností, které nám vyplývají z právních předpisů, potřebujeme ke zpracování Vašich údajů Váš souhlas.


Mimo výše uvedené údaje shromažďujeme také soubory cookie a další nástroje pro analýzu webu, které automaticky získávají informace o Vás v případě, že používáte stránky www.realspektrum.cz. Mezi tyto údaje patří např.:

informace o tom, který webový prohlížeč používáte
podrobnosti o webových stránkách, které jste si prohlédli
odkazy, na které jste klikli
apod.

Více informací o používání cookies a nástrojů pro analýzu za účelem zkvalitnění poskytování služeb na webu www.realspektrum.cz naleznete zde. 

 

Z JAKÝCH ZDROJŮ ZÍSKÁVÁME OSOBNÍ ÚDAJE

přímo od klienta při žádosti o poskytnutí informace ohledně našich služeb nebo při jednání o zprostředkování realitního obchodu nebo při následné realizaci zprostředkování realitního obchodu,
z veřejných rejstříků a seznamů (obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík, evidence katastru nemovitostí apod.)

 

ZA JAKÝM ÚČELEM A PO JAKOU DOBU OSOBNÍ ÚDAJE ZPRACOVÁVÁME


⇒  bez souhlasu klienta

za účelem realizace obchodního vztahu či poskytnutí služby – zpracování osobních údajů je nezbytné pro řádné plnění práv a povinností vyplývajících ze smluvního vztahu s klientem; za tímto účelem jsou na základě oprávněného zájmu osobní údaje klienta zaneseny do naší databáze
pro plnění povinností vyplývajících ze zákona (např. dle zák. č. 563/1991 Sb., o účetnictví, zák. č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu apod.)
za účelem ochrany svých práv a právem chráněných zájmů

 

⇒  se souhlasem klienta

k dalším účelům – zejména pro marketingové účely apod.
 

Osobní údaje uchováváme pouze po dobu nezbytně nutnou pro realizaci obchodního vztahu či poskytnutí služby; v případě udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů pak po dobu uvedenou v tomto souhlasu.

 

KTERÝM TŘETÍM OSOBÁM POSKYTUJEME OSOBNÍ ÚDAJE

Osobní údaje zpracováváme jako správce prostřednictvím svých zaměstnanců nebo prostřednictvím třetích osob – zpracovatelů, to vše za zajištění vysoké úrovně zabezpečení osobních údajů našich klientů.
Našimi zpracovateli jsou spolupracující advokátní kancelář AK MUZIKÁŘ & PARTNERS, se sídlem Havlíčkova 13, 602 00 Brno, dodavatel účetních služeb paní Marie Dana Hanišová, IČ: 10548866, s místem podnikání Arménská 507/13, 625 00 Brno, správce IT sítě společnost FLEX, s.r.o., se sídlem Lidická 718/77, 602 00 Brno, IČ: 49453971, poskytovatel realitního softwaru společnost Realman s.r.o., se sídlem Družstevní 421/1, 679 04 Adamov, IČ 26227461, správce webových stránek společnost IMP net s.r.o., se sídlem Šimáčkova 674/137, 628 00 Brno, IČ: 28351801, poskytovatel e-mailového klienta společnost FASTER CZ spol. s r.o., se sídlem Jarní 1064/44g, 614 00 Brno, IČ 60722266, zpracovatel účetnictví společnost SLUNEX spol. s r.o., se sídlem Eleonory Voračické 659/22, 616 00 Brno, IČ: 63484340, systém pro zpracování e-mailů SmartSelling a.s., se sídlem Netroufalky 797/5, 625 00 Brno, IČ: 29210372.
Údaje našich klientů poskytneme třetím osobám rovněž v případech, kdy jsme vázáni platnými právními předpisy tyto údaje zpřístupnit a předat – jedná se zejména o orgány státní správy, soudy, orgány činné v trestním řízení, exekutory, notáře, insolvenční správce apod.).
Osobní údaje předáme třetím osobám rovněž za účelem ochrany našich práv a právem chráněných zájmů (např. našim spolupracujícím advokátním kancelářím). Rozsah poskytnutých osobních údajů bude v takovém případě omezen na údaje nezbytné pro úspěšné uplatnění našeho nároku.
Na žádost klienta poskytneme jeho osobní údaje i dalším třetím osobám, vždy však v nezbytně nutném rozsahu a pouze v souvislosti se službami, které pro naši společnost resp. pro klienta tyto třetí osoby budou zajišťovat. Jedná se např. o našeho spolupracujícího znalce za účelem vyhotovení znaleckého posudku o ceně nemovitosti nebo finančního poradce za účelem zpracování nabídky na financování koupě nemovitosti apod.

 

JAKÝM ZPŮSOBEM ZPRACOVÁVÁME OSOBNÍ ÚDAJE

Osobní údaje zpracováváme a uchováváme v elektronické podobě prostřednictvím prostředků výpočetní techniky, a dále v listinné podobě.
Osobní údaje klientů v listinné a elektronické podobě uchováváme ve služebních prostorách naší společnosti, kam je zamezen přístup nepovolaným osobám obvyklými prostředky (zamčené dveře, osobní dohled zaměstnanců společnosti apod.). Přístup k osobním údajům je omezen pouze na zaměstnance společnosti a shora uvedené zpracovatele. Všechny tyto osoby jsou vázány zákonnou nebo smluvní mlčenlivostí.
Přístup k osobním údajům klienta je rovněž chráněn systémem přístupových hesel a práv.

 

JAKÁ PRÁVA MÁTE JAKO SUBJEKTU ÚDAJŮ

požadovat informaci o tom, jaké osobní údaje zpracováváme
vyžádat si přístup k údajům a tyto nechat aktualizovat nebo opravit
požadovat výmaz osobních údajů, to však pouze za podmínky, že neexistuje žádný zákonný důvod k jejich dalšímu zpracování
udělený souhlas odvolat nebo změnit jeho rozsah
uplatnit své případné námitky proti zpracování osobních údajů

    a to některým z následujících způsobů:

osobně v sídle naší společnosti nebo v hlavní kanceláři
e-mailem na adresu: [email protected] 
telefonicky na čísle: +420 533 339 111


Se svými podněty se rovněž můžete obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů.