Dražby a aukce nemovitostí - vše, co jste potřebovali vědět

Koupit nebo prodat dům, byt, chalupu, komerční nemovitost nebo pozemek prostřednictvím elektronické aukce začíná být čím dál více trendy. Je to určitý způsob prodeje, při kterém kupující mezi sebou soutěží, a tak postupně zvyšují cenu. Zájemce s nejvyšší nabídkou se po skončení aukce stane vítězem a novým majitelem prodávané nemovitosti.

 aukce nemovitostí

Aukce vs dražba nemovitosti

  • Aukce je zcela dobrovolná záležitost, se kterou majitel plně souhlasí a zvolil si tuto cestu jako alternativní způsob prodeje.
  • Naproti tomu dražba bývá obvykle vynucenou – bez ohledu na to, zdali se jedná o dobrovolnou či nedobrovolnou a řídí se příslušným zákonem.

Jakmile aukce skončí, je mezi oběma stranami sepsána smlouva o smlouvě budoucí anebo kupní smlouva. U dražby dojde k převodu vlastnictví a částku je nutné uhradit během několika dnů či týdnů dle zákona.

 

Výhody prodeje nemovitosti formou aukce

Již od začátku jsou pro všechny nastaveny stejné podmínky a vše lze zvládnou z pohodlí domova prostřednictvím počítače nebo chytrého telefonu s internetem. Jedná se o proces, který je transparentní, ale zároveň anonymní. Také získáte nejvyšší možnou nabídku, která mnohdy převyšuje cenu, za kterou byl prodejce ochoten nemovitost prodat, ale zároveň je volba o budoucím majiteli stále na prodejci bez ohledu na nejvyšší částku.

Prodej formou aukce je jeden z mála způsobů, jak zjistit reálnou tržní cenu dané nemovitosti.

Elektronické aukce provozují specializované aukční portály a pravidla konkrétní aukce se vždy řídí aukční vyhláškou.

 

Co vše mohu získat?

Když nastane situace, kdy zájemce akceptuje cenu a chce danou nemovitost hned koupit, pomalu se blížíte k uzavření obchodu a v tom se najednou objeví další zájemce, který vám začne nabízet víc peněz, jen aby nemovitost byla jeho, nastává tak složitá situace. Buď budete prvnímu zájemci vysvětlovat, že jako zájemce není sám, anebo se člověk ochudí o další peníze. Proto je elektronická aukce skvělou alternativou, ve které vyhraje nejvyšší možná částka.

 

Na co si dát pozor?

Může se stát, že se do aukce nepřihlásí dostatečné množství reálných zájemců a taková aukce potom ztratí svůj význam. Proto je velmi důležitá cílená propagace makléře, který vaši aukci realizuje.

Pro realizaci prodeje je dobré si vybrat kvalitní aukční společnost, která je v ideálním případě i realitní kanceláří.

 

Jak při aukci postupovat?

Obě strany, prodávající i kupující, mohou obchod podmínit dalšími požadavky, což činí aukci flexibilnější a atraktivnější. Poté, co aukce skončí, makléř společně s prodávajícím vyhodnotí veškeré přijaté nabídky. Konečná volba, komu se nemovitost prodá, však stále zůstává prodávajícímu – realitní makléř je pouze poradcem při výběru ve vyhodnocení kvality přijatých nabídek, prověření schopnosti kupujících zajistit financování a splnění závazků. Jakmile prodávající vybere vítěznou nabídku, je úkolem makléře dokončit transakci – připravit rezervační smlouvu, případně kupujícímu pomoci zajistit hypotéku a následně zajistit uzavření kupních smluv.

 

Jak určit optimální cenu?

Pokud se rozhodnete nemovitost prodat, zkušený realitní makléř vám může pomoci posoudit a odhadnout cenu, za kterou by bylo možné dům, byt nebo i nebytový či komerční prostor prodat.

Pozn.: U netradičních nebo specifických nemovitostí se doporučuje právě způsob prodeje pomocí aukce. Mnohdy je o takové budovy velký zájem a aukce dá takovému prodeji možnosti, které přímým prodejem nedocílíte.

 

Jak probíhá aukce nemovitosti?

Prvním krokem je registrace, prokázání totožnosti a složení vratné aukční jistoty.

Každá aukce má stanovenou vyvolávací cenu, výši minimálního, někdy i maximálního, příhozu a plánovaný začátek a konec aukce. Čekání s příhozem na posledních pár vteřin před koncem není však nejlepší taktikou. S každým příhozem se totiž aukce prodlouží o další dvě až pět minut od uskutečněného příhozu.

První příhoz je 0 Kč jako potvrzení dané ceny. Další příhoz je stanoven dle aukční vyhlášky a po prvním příhozu je automaticky nastavena. Seznam příhozů a aktuální cena se automaticky aktualizují každých 10 vteřin.

Pozn.: Pokud dva zájemci učiní cenovou nabídku ve stejné výši, následující podání musí být vyšší, jinak na příhoz nebude brán zřetel – elektronický systém totiž nedokáže rozlišit časovou osu příhozů.

 

Jak zastavit či oddálit aukci nemovitosti?

Provozovatel aukce může na pokyn prodávajícího dle jeho rozhodnutí aukci oddálit změnou dat v systému aukčního portálu a aukční vyhlášky. Rovněž může aukci zastavit, nebo i přerušit v průběhu.

 

Co to jsou exekuční dražby nemovitosti

Exekuční dražba nemovitosti je krajní řešení, jak zajistit splacení pohledávky dlužníka svému věřiteli. Má svá jasně daná pravidla a řídí se zákonem o veřejných dražbách. Z výtěžku takto prodané nemovitosti se uspokojí pohledávka jednoho či více věřitelů. Výhodou koupě takto zatížené nemovitosti je výrazně nižší cena oproti klasickému prodeji. Avšak tento způsob koupě má i svá rizika.

Nevýhodou koupě nemovitosti v nedobrovolné dražbě je, že kupující nemusí mít možnost si nemovitost fyzicky prohlédnout. Dalším problémem je komplikované financování, takže koupě takto zatížené nemovitosti je jednodušší především pro zájemce s vlastním kapitálem. Navíc v poslední době se tento způsob prodeje stal oblíbený jak mezi laickou veřejností, tak mezi specializovanými společnostmi. Takže velký počet zájemců často navýší cenu natolik, že rizika spojené s koupí převažují pozitiva dražby. Nákup nemovitosti v exekuci tak může představovat výraznou investici úsilí, času i financí, která se ne vždy vyplatí.