Daň z nemovitosti poroste. Dotkne se to i vás?
Vláda plánuje v příštím roce výrazně zvýšit daň z nemovitosti, a to až dvojnásobně. Některé obce se setkají vlivem místních koeficientů pouze s třetinovým nárůstem. Kromě toho má být daň od roku 2025 automaticky navyšována v souladu s mírou inflace.
Navýšení daně z nemovitosti je součástí většího reformního balíku, který má přinést chybějící peníze ve státní kase. Stát doposud vykazoval ztrátu na výběru daně z nemovitostí, neboť náklady na její výběr přesahovaly 1,2 miliardy korun ročně, zatímco veškeré výnosy z daně připadaly obcím. I nadále budou obce dostávat současný podíl z daně, avšak stát si bude ponechávat část z nově navýšené daně. Očekává se, že státní rozpočet získá z této daně příští rok částku ve výši devíti miliard korun a v roce 2025 pak 9,3 miliardy korun.
Trh to neovlivní
Jakkoliv se zvýšení daně z nemovitosti zdá být na první pohled velkým strašákem, podle obchodního ředitele Real Spektra Tomáše Kokny to minimálně u komerčních nemovitostí žádné zásadní změny nepřinese. “Neočekávám, že by se zvýšení daně z nemovitosti výrazně podepsalo na současném stavu realitního trhu, ať už do rozhodnutí prodávat nemovitost nebo navýšení nájemních podmínek. Při komunikaci s našimi klienty spíše stále narážíme na nejistotu budoucnosti a z ní plynoucího strachu dnes dělat zásadní rozhodnutí v oblasti investic do komerčních nemovitostí a s tím související podmínky a nedostupnost úvěrů.”
Podobně vnímá navýšení také Petr Broža, specialista na bydlení. “Zvýšení daně z nemovitosti pravděpodobně nebude mít výrazný vliv na zvýšenou nabídku na trhu. Nepředpokládám ani ochlazení poptávky. Momentálně se spíš potýkáme se stále ještě převažujícími nereálnými představami majitelů o ceně. Naproti tomu kupující vyčkávají, kam se ceny pohnou. A situaci rozhodně nepomáhá ani nedostupnost hypoték.”
Zároveň však dodává, že pro některé vlastníky může být navýšení daně rozhodujícím faktorem k prodeji nemovitosti. “Týká se to zejména majitelů větších nemovitostí s vedlejšími stavbami a pozemky, kteří mají menší příjmy, případně senioři. O prodeji budou uvažovat také majitelé jen sporadicky využívaných chat a chalup.”
Co obec, to jiný koeficient
Výše daně z nemovitosti se odvíjí od charakteru nemovitosti a je násobena koeficientem stanoveným podle velikosti obce. Například obec s počtem obyvatel do tisíce má koeficient jedna, zatímco Praha disponuje koeficientem 4,5. Od roku 2022 mají obce možnost stanovit místní koeficient pro všechny nemovitosti na svém území, který může být v rozmezí od 1,1 do pěti s přesností na jedno desetinné místo. Dříve bylo povoleno stanovit místní koeficient pouze pro všechny nemovitosti na území celé obce a to ve výši dva, tři, čtyři nebo pět.
Příklady navýšení daně z nemovitosti
- Rodina se dvěma dětmi vlastní rodinný dům 4+1 s garáží a menší zahradou na severním okraji Brna - venkov. Dosud platili 903 Kč, nově to bude zhruba 1 800 Kč.
- Manželé v důchodu bydlí sami ve velkém dvougeneračním domě s velkým pozemkem a vedlejšími stavbami. Dům se nachází v menší obci 10 km jižně od Brna. Jde o obec s nižšími příjmy, ale velkými investicemi, týká se jí tedy vyšší koeficient. Zatímco doteď platili manželé 4 000 Kč, nově budou platit minimálně 8 000 Kč.