Ekonomický zápisník - 25 let na trhu

A máme tu nový díl Ekonomického zápisníku, který se vysílal na rádiu Petrov 20.4.2016. Věděli jste, že REAL SPEKTRUM v Brně působí už 25 let a že jsme na záčátku používali místo počítače nástěnky? Na tyto ale i jiné otázky odpovídal moderátorce Karolíně Antlové obchodní ředitel a specialista náboru rodinných domů a bytů Petr Broža. 

Celý rozhovor si také můžete poslechnout na našem youtube kanále.


REAL SPEKTRUM bude letos slavit 25 let od svého založení. Co stojí za tak dlouhým a úspěšným působením na realitním trhu?

Je to především zavedený a fungující systém kdy se naše oddělení specializují na oblast bydlení a komerční nemovitosti. Každý makléř REAL SPEKTRA tak může nabídnout klientovi vyšší odbornost, protože se soustředí na jeden segment realitního trhu. Svoji roli určitě hraje i fakt, že po celou dobu svoji existence REAL SPEKTRUM vždy všechny makléře zaměstnávalo na hlavní pracovní poměr a díky tomu jsme si „vychovali“ opravdové profesionály v oboru realit. Toto jsou i dva hlavní rozdíly, které nás odlišují od ostatních realitních kanceláří.

Změnil se od doby založení rozsah služeb, které svým klientům poskytujete?

To určitě ano. Když na začátku devadesátých let společnost vznikala tak neexistoval žádný realitní trh ani žádná reálná poptávka nebo nabídka nemovitostí. Tenkrát nebyla doba internetu a počítače byly velkým nadstandardem. I proto se jednotlivé poptávky lepily na nástěnku a následně spojovaly s nabídkou nemovitostí. Dnes je vše jinak. S poptávkami i nabídkami nám nyní pomáhá software, máme vlastní právní, finanční i marketingové oddělení, která se starají o vše potřebné. Rozšířili jsme i rozsah služeb, které majitelům nemovitostí poskytujeme zdarma např. o posudek při dědictví, úschovu kupní ceny u advokáta, vyřízení daňových povinností a nově i o energetický štítek budovy.

Jaké konkrétní právní služby mohu majitelé bytů nebo domů od REAL SPEKTRA očekávat?

Svým klientům chceme vždy poskytnout kvalitní realitní servis s právní jistotou. I proto máme v REAL SPEKTRU vlastní právní oddělení a spolupracující advokátní kancelář, která garantuje správnost všech smluv a postará se o bezpečnou úschovu kupní ceny. Zkušené právničky a advokáti jsou také připraveni zastupovat klienty v řízeních před úřady, poradit jim s dědictvím, převodem družstevního podílu k bytu nebo třeba s pronájmem jejich nemovitosti.

V poslední době se často mluví o změně poplatníka daně z nabytí nemovitých věcí. Kdo dneska tedy platí daň? 

Nyní platí daň převodce, pokud se tedy v kupní smlouvě nedohodnout strany jinak. Nabyvatel se pak stává ručitelem této daně. Novela chce jednoznačně vymezit poplatníka daně, odstranit možnost smluvního určení poplatníka a zrušit ručení za platbu daně. Prozatím ale není platná. V REAL SPEKTRU všechny změny pečlivě sledujeme a klienty budeme včas o všem informovat. I nadále budeme v rámci našich služeb připravovat daňová přiznání a zajišťovat jejich podání na příslušný finanční úřad.