Ekonomický zápisník - postup při prodeji bytu a RD

Před prázdninami jsme pro Vás zvládli připravit ještě jeden Ekonomický zápisník, který odvysílalo rádio Petrov 8.6.2016. Máte představu, jak probíhá prodej bytu nebo domu? Co vše je potřeba připravit, doložit a nachystat? Přesně na tyto otázky odpovídal moderátorce Karolíně Antlové obchodní ředitel a specialista náboru rodinných domů a bytů Petr Broža.

Celý rozhovor si také můžete poslechnout na našem YouTube kanálu.

 


Co všechno majitele nemovitostí čeká, když se rozhodnout prodat svůj byt nebo dům přes REAL SPEKTRUM? 

Prodej nemovitosti není jednoduchou záležitostí. V REAL SPEKTRU chceme, aby každý obchod proběhl bezpečně a majitel z prodeje utržil nejvyšší možnou cenu. Proto si na první schůzce řekneme, jak bude spolupráce probíhat. Vždy začínáme nastavením správné prodejní ceny. Díky bohatým zkušenostem, získaným za 25 let naší existence, můžeme cenu odhadnout přesněji, než sám majitel. S klienty jednáme narovinu a chceme dostát svým slibům. 

Mohou majitelé připravit svoji nemovitost na prodej?

Když se klient rozhodne prodat svůj byt nebo dům, je vhodné dohledat dokumenty potřebné k prodeji. U bytů je to např. evidenční list, ve kterém je uvedena výměra jednotky a výše nákladů na provoz, u rodinného domu pak třeba technická dokumentace s půdorysy podlaží. Podmínkou u každého prodeje je doložení tzv. Průkazu energetické náročnosti budovy. Majitelé bytů ho však mohou nahradit vyúčtováním energií za poslední 3 roky. U rodinných domů tomu tak ale není. Proto jsme v REAL SPEKTRU připraveni pro majitelé bezplatně zajistit energetický štítek budovy.

Předchází ještě něco samotné inzerci?

Než se nemovitost dostane do inzerce, je nutné ji profesionálně nafotit a vytvořit inzerát. I když se může zdát, že fotky vypadají na první pohled skvěle, přesto projdou rukama grafika, který je upraví, nastíní nebo vyretušuje. Našim cílem je vytvořit perfektní prezentaci, která zaujme kupující. 

Jak se nabídka nemovitosti dostane k zájemcům?

Jako první oslovíme s novou nabídkou naše vlastní klienty. V REAL SPEKTRU jsme si vybudovali širokou databázi poptávajících klientů a není žádnou výjimkou, že při správně nastavené ceně se byt nebo dům může prodat ještě před spuštěním inzerce. Následně je zakázka prezentovaná na více než 25 realitních serverech vč. našich webových stránek a v odborné tištěné inzerci. Vždy se snažíme nabídkou oslovit co nejširší okruh potenciálních zájemců.

Co dalšího pro majitele bytů a domů zajistíte?

Klienty pravidelně informujeme o tom, jak prodej probíhá a jaký je o jejich nemovitost zájem. Domlouváme a organizujeme prohlídky se zájemci a to tak, abychom majitelům nenarušovali jejich soukromí. Jakmile najdeme kupce, zařídíme vše potřebné od komunikace s jeho bankou přes přípravu veškerých smluv až po bezpečnou úschovu kupní ceny. Klientům ušetříme čas také tím, že je zastupujeme před katastrálním úřadem, vyplňujeme za ně daňová přiznání a staráme se o včasnou úhradu daně. V REAL SPEKTRU jsme připraveni řešit jakýkoliv problém spojený s prodej nebo pronájmem nemovitostí. Záleží nám na tom, aby byli klienti s našimi službami spokojeni.