Ekonomický zápisník - změna poplatníka daně

Po prázdninách jsme pro Vás připravili další díl Ekonomického zápisníku, který odvysílalo rádio Petrov ve středu 7.9. Tentokrát byly otázky moderátorky Karoliny Antlové na téma změny poplatníka daně z nabytí nemovitých věcí. Odpovídal na ně obchodní ředitel a specialista na nábor rodinných domů a bytů Petr Broža. 
Celý rozhovor si také můžete poslechnout na našem YouTube kanále.

Od 1.11.2016 dojde ke změně poplatníka daně z nabytí nemovitých věcí. Co vše s sebou tato změna přinese?

Dá se očekávat, že se poptávka po bytech a rodinných domech mírně sníží a tím dojde i ke snížení aktuálně vysokých cen nemovitostí k bydlení. Změna v daňových povinnostech je také předpokladem pro úpravu výše úrokových sazeb a nastavení nových podmínek pro získání hypotečního úvěru. Zejména kupujícím, kteří mají v úmyslu financovat kupní cenu nebo její podstatnou část hypotečním úvěrem, může tato změna způsobit problémy. V REAL SPEKTRU jsme připraveni s klienty vše řešit a pomoci jim s výběrem vhodného úvěru na bydlení.

To je jediná změna?

Další změnou je, že zaniká institut ručení za úhradu daně a strany se již nebudou moci dohodnout jinak, tedy že by daň platil prodávající.

Může to tedy znamenat, že kupující bude muset mít připraveno více vlastních finančních zdrojů?

Je pravděpodobné, že se banky této změně přizpůsobí, ale je otázkou kdy a jak svoji metodiku upraví. Česká národní banka již nyní sdělila, že banky budou od 1.10.2016 smět poskytovat hypotéky jen do výše 95 % hodnoty nemovitosti a to jen do deseti procent ze svých nových obchodů. Nebude-li možné čerpat hypoteční úvěr i na úhradu daně, budou si muset kupující připravit více vlastních financí. 

Co byste poradil majitelům bytů a rodinných domů, kteří chtějí v nejbližší době prodat svoji nemovitost?

Pokud vlastníte byt, rodinný dům nebo rekreační objekt a zvažujete prodej, nevyčkávejte. Nyní z prodeje své nemovitosti utržíte nejvyšší možnou cenu a vyhnete se zmatkům se zaváděním novinek v daňových povinnostech. Navíc kupující nyní získají hypoteční úvěr až do výše 100% z hodnoty nemovitosti, což po zavedení změny nemusí být pravda. Majitelům rádi zdarma stanovíme cenu, za kterou teď můžou prodat svůj byt nebo dům. Jako bonus od Real Spektra navíc získají zdarma Průkaz energetické náročnosti budovy a také úschovu kupní ceny u předního brněnského advokáta.

Jak na tom je aktuálně brněnský realitní trh? Je na něm dostatek bytů k prodeji?

V REAL SPEKTRU evidujeme stále velkou poptávku po nemovitostech k bydlení, zejména pak po bytech, kterých je na trhu velmi málo. Je to z části ovlivněno také zrušením aktualizace územního plánu, který je už více než 20 let starý a nevyhovuje současným potřebám rozvoje města. Mnoho rozpracovaných projektů muselo být v důsledku zrušení aktualizace pozastaveno a to má za následek nedostatek nových bytů na trhu. I přes to si mohou klienti v REAL SPEKTRU vybrat z nabídky nových bytů, které vznikají v developerských projektech, jako je např. Rezidence Alfa & Beta.