Jaké změny přinese nový zákon o spotřebitelském úvěru

Začal platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jaké změny sebou přinese? 

Nový zákon o spotřebitelském úvěru začal platit 1.12.2016. Klientům přinese především možnost předčasného splacení hypotéky bez zbytečných poplatků, v těžkých životních situacích to bude dokonce zcela zdarma. Zákon má jednoznačně zvýšit ochranu spotřebitele, a proto také klienti nově získají od banky ucelené informace o celkových nákladech úvěru a budou si tak moci porovnat konkurenční nabídky od banky. Pro banky bude tento zákon znamenat vyšší administrativní zátěž, kterou přinese zejména mnohem důkladnější prověření klienta a jeho schopnost splácet úvěr. Pokud si zájemce o úvěr banka dostatečně neprověří, může přijít o veškeré úroky z úvěru a to jak již ty zaplacené, tak i případné budoucí. Nově se totiž bude moci klient, který se dostane do problémů se splácením úvěru do 3 let od uzavření smlouvy, obrátit na soud a ten rozhodne o platnosti úvěrové smlouvy.Skončí levné hypotéky a začnou se zvedat úrokové sazby? 

Novela zákona bude mít bezesporu vliv i na hypotéky. Jako první zvýšila úrokovou sazbu Komerční banka a další banky – např. UniCredit Bank či Hypoteční banka – ji budu brzy následovat. Úroková sazba se bude zvyšovat nejen v důsledku novinek, které sebou nový zákon přináší, ale tak kvůli zvyšující se ceně zdrojů na mezibankovním trhu. Banky, které doteď nenabízeli svým klientům možnost předčasného splacení úvěru bez poplatků či sankcí, budou úrokové sazby zvyšovat jako první. Například Air Bank nebo Fio banka zdražení hypoték prozatím neplánují – nabízejí totiž svým klientům možnost předčasného splacení úvěru zcela zdarma již nyní.
Klesne v příštím roce zájem o hypotéky? 

Mezi odborníky se hovoří o očekávaném útlumu, který by mohl přijít v příštím roce. Mohou ho vyvolat některé změny, které přinesly nové zákony ale i plánované kroky České národní banky. Ta už od letošního října nedoporučuje bankám poskytovat 100% hypotéky. Od dubna 2017 pak banky budou moci poskytovat hypoteční úvěry jen do 90% z kupní ceny a to jen patnáct procent z celkově uzavřených smluv v každém čtvrtletí. Banky tak odhadují, že zájem o nové hypotéky klesne v příštím roce o 10-20%. Vliv na to bude mít nejen již zmíněný nový zákon o spotřebitelském úvěru, ale také nově zavedená povinnost kupujícího platit čtyřprocentní daň z nabytí nemovité věci. V neposlední řadě může také zájem o hypotéky ovlivnit nedostatek žádaných bytů na prodej, které již nyní na trhu chybí. Průměrné ceny bytů v Brně stále rostou a pro výstavbu nových bytových domů není, kvůli zrušení aktualizace územního plánu, dostatek míst. Velmi malá nabídka bytů k prodeji bude mít za následek to, že mnozí zájemci nebudou mít z čeho vybírat, takže nebudou potřebovat čerpat hypoteční úvěr.Za jakou cenu se dá nyní prodat byt v Brně? 

V současné době dosahují ceny bytů v Brně svého vrcholu. Rostou ceny ve starších cihlových i panelových domech. Vše ovlivňuje nedostatečná nabídka bytů. Aktuální prodejní cena bytu v Brně závisí také na jeho stavu, stáří a zejména lokalitě. Dnes může ale majitel získat z prodeje bytu nejvyšší možnou cenu. V příštím roce se dá očekávat, že se poptávka po bytech, v důsledku plánovaných změn u hypoték, sníží a tím se sníží i prodejní cena. Náš specialista na nábor bytů v Brně Vám zdarma stanoví cenu, za kterou nyní můžete svůj byt prodat.


Michal Chemišinec, makléř Real Spektrum
Michal Chemišinec
specialista na nábor bytů v Brně

tel. +420 724 405 303
volejte zdarma: +420 800 800 099
e-mail: michal.chemisinec@realspektrum.cz


Získejte i Vy z prodeje svého bytu nejvyšší možnou cenu. Poradím Vám, jak toho můžete dosáhnout. Pro bezplatné a nezávazné konzultace vč. poradenství se na mě neváhejte obrátit.