Kde je v Brně nejdražší adresa? Ceny nájmů a jaké máme možnosti

Stěhujete se s partnerem, rozrostli jste se o potomka, nebo jen prostě chcete do většího. Všichni řešíte stejnou otázku. Kde budu bydlet? Ceny energií neustále stoupají, ale jak jsou na tom samotné nájmy? Je konkrétní městská část, ve které je nejvýhodnější bydlet? A vyplatí se vůbec v dnešní době kupovat vlastní byt?

Kolik si zaplatím za průměr v Brně?

Když se rozhodnete v Brně jít do pronájmu, za byt o rozloze 60 m² zaplatíte okolo 17 000 korun a berte na vědomí fakt, že v nájmu nejsou započtené energie. Cena za metr čtvereční pronájmu v Brně už nyní začíná dohánět hlavní město. Nic ani nenasvědčuje tomu, že by se růst cen nájmů měl zastavit. 

Kde stojí bydlení nejvíc? 

Městskými částmi s nejvyššími nájmy jsou jako každý rok Masarykova čtvrť, Černá Pole, Žabovřesky a Brno-střed. Na předních příčkách se s železnou pravidelností umisťuje součást Králova pole - Sadová, kde si byt o rozloze 60 m² pronajmete zhruba o 6 000 dráž, než je brněnský průměr. 

Podnájmy za přijatelnější ceny najdete ve Starém Lískovci nebo na Vinohradech. Za nejnižší ceny si byt pronajmete v Židenicích nebo v Husovicích. 

Při pronájmu je vždy důležité vzít v úvahu stav bytu. Tedy jestli je před nebo po rekonstrukci a jeho energetickou náročnost. Tato skutečnost má za následek, že se i v dražších městských částech podaří najít realitní diamant v podobě levného pronajmu v krásné čtvrti. 

Vyplatí se jít do vlastního?

Ač ochlazení trhu na poli nemovitostí bylo letošní rok výrazné, úrokových sazeb hypoték se to kvůli inflaci nijak nedotklo. Nejvýraznější pokles úrokových sazeb nastal letos v březnu, kdy klesly o 0,1 procentního bodu a zastavily se tak na průměrných 6,27 %. O něco málo lepší sazbu 6,24 % nyní zaznamenáváme v červenci.

Pokud je průměrná splátka hypotéky na byt o rozloze 60 m² 25 000, bavíme se o rozdílu 8 000 oproti pronájmu bytu. Rozdíl předešlých roků mezi pronájmem a koupí je téměř dvojnásobný. 

Dočkej času jako domácí nájmu

Abychom ale nekončili negativně. Ač se ceny bytů ke koupi kvůli úrokovým sazbám zvýšily a podobně jsou na tom i ceny pronájmů, situace rozhodně není bezvýchodná. Stále se dá najít dostupné bydlení. S šikovným realitním makléřem a rozumným domácím najdete krásný byt za rozumnou cenu v dobré lokalitě i dnes. 

 

Zveřejněno: 28. 7. 2023