Dostupnější hypotéky už od července? Jak pro koho

ČNB na začátku června oznámila zmírnění pravidel pro poskytování hypoték. Týká se to limitu splátky v poměru k čistému měsíčnímu příjmu. Tento limit společně s dalšími zavedla bankovní rada ČNB na podzim roku 2021. Jak moc to ale zahýbá s hypotečním trhem, jestli vůbec?

Co se mění

Takzvané DSTI určuje maximální výši splátku vzhledem k čistému měsíčnímu příjmu. Ten byl 50 % pro žadatele do 36 let a 45 % nad 36 let. Když vám je například 35 let a váš měsíční příjem v čistém činí 40 000 korun ,váš limit pro splátku byl doteď v takovém případě 20 000 korun. Od července už ale nebudou banky tento limit uplatňovat.

Otázkou však je, jak právě tohle zmírnění ovlivní trh s hypotékami. Pravděpodobně se totiž dotkne jen menší skupiny poptávajících klientů, kteří tento krok uvítají. Pro významně větší skupinu lidí budou hypotéky nadále nedosažitelné kvůli aktuálním sazbám a výši splátek.

Zlepšení podmínek, ale jen trochu

Právě vysoké úrokové sazby, které jsou aktuálně na průměrné hodnotě 6,3 %, odrazují mnoho potenciálních žadatelů od hypotéky. K tomu je potřeba ještě přičíst další významné limity, které do žádostí promlouvají. LTV, tedy poměr výše úvěru vůči hodnotě nemovitosti, a také DTI, limit celkové výše dluhu vyjádřený v násobcích čistého ročního příjmu, zůstávají i nadále aktivní.

Celým souborem limitů reguluje centrální banka trh a hlídá, aby nedošlo k výraznému chaosu. Pravidla pro získání hypotéky jsou v České republice jedny z nejtvrdších. A další rozvolňování budeme zatím vyhlížet nejspíš jen marně. I k samotnému zrušení DSTI se ČNB rozhodla právě zejména vlivem vysokých úrokových sazeb.

Trh s nemovitosti nespí

V každém případě je třeba říct, že nemovitosti se prodávají pořád. A dokonce za velmi zajímavých finančních podmínek. Co se změnilo, je doba, po kterou se daná nemovitost nabízí. Zatímco dříve bylo standardem pro prodej bytu či domu pár dní, dnes je to v rozmezí 2-4 měsíců.

Pokud tak zvažujete prodej své nemovitosti, nebojte se na nás obrátit. Díky obrovské databázi klientů a letitým zkušenostem máte jistotu, že váš dům, byt nebo třeba chatu prodáme v nejkratším možném čase a za nejpříznivějších podmínek. A pomůžeme vám také s výběrem banky a zajištěním či nastavením financování.