Předpokládaný vývoj trhu s byty má několik scénářů. Budou ceny klesat?

Nejen díky koronavirové krizi a předpokládané ekonomické recesi, povstává řada otázek týkajících se vývoje trhů s byty. Budou ceny bytů klesat? Jaká je vůbec aktuální nabídka a poptávka? Vyplatí se koupit byt nyní, nebo raději čekat na další vývoj situace?

Řada developerů očekává v příštím roce stagnaci na realitním trhu, najdou se však i tací, co předpovídají mírný nárůst nabídky i poptávky, zejména v oblasti rezidenčních nemovitostí v Praze.

Na základě snahy dobrat se relevantních informací vznikla nová studie developerských společností, kterou vypracovala analytická společnost CEEC Research. Díky rozhovorům s klíčovými představiteli v oblasti velkých, středních i malých developerských společností se podařilo sumarizovat data, která mohou uspokojit aktuální poptávku po informacích.

V roce 2020 počítejme se stabilitou až mírným nárůstem nabídky

Podle zmíněné studie můžeme počítat se stabilní nabídkou až mírným nárůstem. Stabilní růst by se měl týkat celé České republiky, ale nejmarkantnější bude v Praze, kde se odhaduje až na 1,4 procenta u rezidenčních nemovitostí. Růst nabídky se očekává i v roce 2021.

Společně s nabídkou vzrůstá i poptávka, a to dokonce ještě rychlejším tempem. U zmíněných rezidenčních nemovitostí v Praze by se poptávka měla navýšit až o 3,4 procenta. Nejvíce žádané budou byty do 60 m2 a stoupne zájem o projekty v dojezdové vzdálenosti do Prahy.

Vzrůstají náklady i ceny

Společně s rostoucí poptávkou se navyšují i náklady na vlastní bydlení, díky čemuž je očekáván rovněž nárůst cen. V příštím roce dojde o navýšení cen bytů v Praze v průměru o 3,6 procenta. Vzhledem k rostoucí obtížnosti splnění podmínek získání úvěru na bydlení stoupá i výstavba developerských projektů na pronájem. Řada developerských společností se snaží svým klientům současně poskytovat i finanční poradenství, zajištění co nejvýhodnějšího úvěru s co nejnižším úvěrem.

A co si myslí o vývoji na brněnském realitním trhu makléř z REAL SPEKTRUM Michal Chemišinec?

Na brněnský realitní trh neměla letošní pandemie takový dopad, jako třeba na ten pražský, a to zejména s ohledem na pronájmy. Hlavním důvodem je větší podíl těch krátkodobých, které jsou v Praze oproti Brnu ve větším zastoupení.

V oblasti prodejů nastala na jaře lehká stagnace v objemu zrealizovaných zakázek, ale spíše než karanténní situace, mělo vliv na prodejnost plánované zrušení daně z nabytí, kde spousta budoucích kupujících vyčkávala, jak situace dopadne.

S ohledem na blízkou budoucnost, si troufám tvrdit, že v případě další recidivy Covidu, může nastat stagnace cen na brněnském trhu, nikoliv jejich propad. Důvodem jsou stále výhodnější úrokové sazby bank, zdražující se stavební práce a chronický nedostatek nových bytů, ale i těch „second hadových“.

 

Michal Chemišinec, realitní makléř pronájmy bytů v BrněMichal Chemišinec
specialista na pronájmy bytů
tel.: +420 800 800 099
e-mail: michal.chemisinec@realspektrum.cz

Michal se specializuje na pronájem bytů a rodinných domů v Brně a okolí. Má skvělé znalosti místního trhu s nemovitostmi k bydlení a dokonalý přehled o aktuálních cenách pronájmů. Oceníte u něho především ochotu, přátelský přístup a trpělivost. Neváhejte se na něj s důvěrou obrátit i Vy.