Proč dbát na rady profesionálů při pronájmu nemovitosti?

Každoročně se od konce letních prázdnin na realitním trhu projevuje zvýšený zájem o pronájmy nemovitostí. Ten má co dočinění s návratem vysokoškolských studentů do měst ale také s rostoucími cenami nemovitostí nebo zpřísněním poskytování hypoték. Neváhejte tedy s pronájmem vaší nemovitosti a využijte ideální čas. Dalším bodem, který byste měli zvážit je to, zda na celý proces zařízení pronájmu máte dostatek času a trpělivosti.  Při pronájmu nemovitosti vám zkušená realitní kancelář dokáže ušetřit nemálo starostí ale i peněz.

 

Určení tržní ceny

Nezávisle na růstu zájmu o pronájem bytu je velmi důležité správně na začátku určit tržní cenu. Pokud se jedná o investiční pronájem bytu je nastavená cena předpoklad pro dlouhodobý pasivní příjem bez finanční ztráty. Výše příjmu z pronajaté nemovitosti ovlivňuje samozřejmě její stav, lokalita, konkurenční nabídky trhu ale i vybavení. Je nutné se připravit na situaci, že při převyšující poptávce po bydlení budete neustále kontaktováni desítkami zájemců, kteří budou mít dotazy ohledně nemovitosti nebo termínu prohlídky. Zkušený realitní makléř vám tak dokáže ušetřit spoustu starostí a také času. 

 

Výběr správného nájemníka

I přes rostoucí počet zájemců o pronájmy je někdy složité vybrat solidního a především platícího nájemníka. Proto je důležité promyslet si, co je ve vašich silách. Nájemníci jsou totiž zákonem chráněni více. Jakým způsobem tedy nájemníky vybrat? Z vlastní zkušenosti víme, že na nabídku residenčního pronájmu v průměru reaguje několik desítek zájemců. Mezi služby naší realitní kanceláře proto zahrnujeme prověření rizikovosti zájemců formou kontorly v Centrální evidenci exekucí v Čechách a na Slovensku, dále také v Insolvenčním rejstříku, Úřední desce exekutorů, ale i hledaných osob Policií ČR a dalších registrech. Prostředek, který je běžně využívaný a slouží ke snížení rizika z neplacení nájmu nebo k pokrytí možných škod, je jistina neboli kauce. Novela občanského zákoníku z roku 2017 dovoluje však majitelům bytů vyžadovat kauci maximálně ve výši trojnásobku měsíčního nájmu.

 

Náležitosti smluvního vztahu

Prvním bodem pro bezproblémový vztah s nájemníkem je písemně uzavřená nájemní smlouva. Kromě základních práv a povinností pronajímatele a nájemce může smlouva obsahovat další ustanovení, které mohou usnadnit řešení sporů, které by mohly nastat. Smluvně určit můžete například kdo a jakým způsobem bude zajišťovat opravy v bytě nebo hradit energie a služby spojené s užíváním. Zahrnout do smlouvy můžete také informaci o každoročním zvyšování nájmu nebo tzv. inflační doložku, která říká, že nájem se zvyšuje vždy jednou ročně. Přednost dejte nájemní smlouvě na dobu určitou a především nezapomeňte na předávací protokol, ve kterém je uveden stav vaší nemovitosti a také vybavení, které předáváte. Opravdu je důležité nepodcenit znění nájemní smlouvy a raději se poraďte s odborníky. Právě i z tohoto důvodu je výhodné oslovit prověřenou realitní kancelář. I toto je služba, kterou naše realitní kancelář poskytuje svým klientům. Díky vlastnímu právnímu oddělení garantujeme kvalitu smluv a kompletní právní servis a navíc jsou tyto služby zcela zdarma. 

Tip: přečtěte si, jak si správně vybrat kvalitní realitní kancelář.

 

V případě zájmu o služby naší realitní kanceláře se na nás neváhejte obrátit 


Informace o tom, jak zpracováváme osobní údaje, naleznete zde