Provize realitní kanceláře: vše, co jste o ní chtěli vědět

1.8.2023
Petr Broža
5 minut čtení
Provize realitní kanceláře: vše, co jste o ní chtěli vědět

Určitě to znáte, projíždíte různé inzeráty nemovitostí a hledáte své nové bydlení. Jenže prakticky v každém inzerátu narazíte na takzvanou provizi realitní kanceláře. Možná se vám zdá, že zbytečně navyšuje cenu nemovitosti, ale tak to není. Podívejte se, proč je provize důležitá, a co všechno za ní dostanete – protože provize není jen za služby pro prodávající stranu.

 

Co si představit pod provizí realitní kanceláře

Jednoduše řečeno, provize realitní kanceláře, je odměna pro realitní kancelář a zejména pak pro realitního makléře. Provize obsahuje veškeré služby a úkony, které je potřeba udělat pro úspěšný prodej nemovitosti. Započítává čas makléře, po který vám byl k dispozici, marketing na prodej nemovitosti, právní servis, veškeré poplatky a do jisté míry i přiměřený a férový zisk.

 

Kdo provizi platí?

Někdy je v inzerátu uvedeno, že cena je včetně provize (tedy se zdá, že ji platí prodávající strana). Jindy může být uvedena cena nemovitosti a zvlášť provize, pak ji platí kupující strana. Běžnou praxí ovšem je, že provize je započítána v celkové ceně nemovitosti a vždy ji tedy platí kupující strana. Realitní kancelář část služeb poskytuje i kupující straně – především právní servis a jednání s úřady.

Tip: podívejte se, jaké služby od Real Spektrum dostanete.

 

Jaká je průměrná výše provize RK?

Výše provize realitní kanceláře se liší podle toho, jestli se jedná o prodej nemovitosti nebo její pronájem. Za prodej je výše provize smluvní, nicméně platí, že by neměla přesahovat 5 % z kupní ceny nemovitosti. Pokud se jedná o pronájem nemovitosti, je pravidlem, že provize je ve výši jednoho měsíčního nájmu. Platí ale, že by měla plynout z dohody zúčastněných stran.

realitní kancelář provize

Co všechno za provizi dostanete?

Pokud prodáváte nemovitost přes realitní kancelář, chcete mít prodej bez starostí a prodat nemovitost za co nejvyšší možnou cenu. Právě to za provizi dostanete. Bude se vám věnovat odborník, který stanoví tržní cenu nemovitosti, a navíc ji většinou dokáže prodat ještě nad reálnou cenou. Kancelář vám pak zajistí propagaci nemovitosti, aby se prodala v co nejkratší době. Navíc zařídí právní servis, který sám o sobě není vůbec levný. Vyřídí za vás náležitosti na úřadech a jsou v ní započteny všechny poplatky. Zkrátka dostanete komplexní servis bez starostí.

 

Co je exkluzivita a má nějaký vliv na výši provize?

Exkluzivita zjednodušeně řečeno zajišťuje realitnímu makléři, že se mu vyplatí práce pro vás, protože mezitím neprodáte nemovitost jinde. Prodat ji sice můžete, ale budete muset zaplatit sankce. Realitní makléř tak má jistotu a může investovat peníze do kvalitní prezentace vaší nemovitosti. Exkluzivita ale nemá žádný vliv na výši provize.

realitní kancelář

Pozor na podezřele nízké provize

Výše provize se samozřejmě liší, někdy výrazně. Některé realitní kanceláře se snaží lákat na podezřele nízkou provizi. A právě obezřetnost je tady na místě, protože hrozí další náklady navíc, které nakonec provizi dorovnají do běžné výše (nebo někdy dokonce ještě výš). Kromě toho existuje vážné riziko, že realitní kancelář nebude dostatečně inzerovat a propagovat nemovitost k prodeji. To má přímý vliv na poptávku, a tedy i výslednou cenu, která je často nižší, než by mohla být. Proto se vyplatí svěřit prodej profesionální realitní kanceláři.

 

 Co u nás získáte navíc?

Výhody, s kterými ušetříte Běžná RK Real Spektrum
Odhad nemovitosti skrýtý poplatek zdarma a bez závazku - před uzavření smlouvy
Nadstandardní realitní konzultace za poplatek zdarma a bez závazku - před uzavření smlouvy
Vyklízení a úklikd nezajištují zajistíme vyklízení a úklid nemovitosti
 
Propagace na jedničku    
Příprava nemovitosti průměrné fotografie profi fotografie, home staging, 3D vizualizace, dronová videa
Marketing
při prodeji
inzerce na 3 realitních portálech Inzerce na realitních portálech, vymazlené PPC, SEO, sociální sítě, lokální marketing, web nemovitosti
Náročnost při prodeji hodiny času majitele nemovitosti Jsme samostatní - postáráme se o prodej, prohlídky, právní a finančí služby, předání nemovitosti
Výhodnost prodeje prodej za průměrnou částku Nastandardní cena prodané nemovitosti, možnost aukce nemovitostí
 
Důvěryhodnost bez recenzí nebo špatné hodnocení ověřené recenze od skutečných zákazníků

Vybírejte opatrně

Zaujaly vás služby RK? Ale jak vybrat u pravou? S tím vám poradíme v článku jak vybrat realitní kancelář.

 

Obsah článku

triangletriangle

Chcete se na něco zeptat? Zajímá vás něco?

Jméno a příjmení
Telefon
E-mail
Zpráva
bgbg

Ochrana osobních údajů

Společnost REAL SPEKTRUM, a.s., se sídlem Praha 1, Náměstí republiky 8, PSČ 110 00, IČ: 253 14 718, zapsaná u Městského soudu v Praze, oddíl B, vložka 6807, hlavní kancelář Brno, Lidická 77, PSČ 602 00 předkládá svým klientům informace o zpracování osobních údajů, tedy jaké jsou naše zásady pro zpracování osobních údajů, jaké osobní údaje zpracováváme, jaký je zdroj těchto údajů, za jakým účelem a po jakou dobu údaje uchováváme, komu je poskytujeme a jaká jsou Vaše práva jako subjektu těchto údajů.

 

JAKÉ JSOU NAŠE ZÁSADY PRO ZPRACOVÁNÍ OSOBNÍCH ÚDAJŮ

při zpracování osobních údajů postupujeme dle platných právních předpisů
dbáme na bezpečnost při zpracování osobních údajů a rozsah jejich zpracování omezujeme na minimum
se zásadami pro zpracování osobních údajů seznámíme klienta při uzavírání obchodu nebo při poskytnutí služby
tento dokument je volně dostupný v sídle a hlavní kanceláři naší společnosti a na našich internetových stránkách www.realspektrum.cz.
 

JAKÉ OSOBNÍ ÚDAJE ZPRACOVÁVÁME

identifikační údaje: jméno, příjmení, titul, datum narození, rodné číslo (bylo-li přiděleno), rodinný stav, včetně případné úpravy rozsahu společného jmění manželů,
kontaktní údaje klienta: telefonní číslo, e-mailová adresa, adresa trvalého pobytu, případně jiného pobytu na území ČR, korespondenční adresa (je-li odlišná od adresy trvalého pobytu),
fyzická osoba podnikající - obchodní firma, odlišující dodatek, místo podnikání, IČ, daňové identifikační číslo
údaje zpracovávané za účelem plnění povinností vyplývajících ze zák. č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu: místo narození, státní občanství, pohlaví, druh a číslo průkazu totožnosti, stát/orgán, který vydal průkaz totožnosti, doba platnosti průkazu totožnosti.


Shora uvedené údaje jsou pro nás nezbytné pro přípravu smluvních dokumentů s našimi klienty; takovéto údaje nám tedy za tímto účelem jako náš klient poskytujete dobrovolně. V případě, že bychom tyto údaje chtěli využít k jinému účelu, než k činnosti vyplývající z našeho smluvního vztahu s Vámi, nebo k plnění povinností, které nám vyplývají z právních předpisů, potřebujeme ke zpracování Vašich údajů Váš souhlas.


Mimo výše uvedené údaje shromažďujeme také soubory cookie a další nástroje pro analýzu webu, které automaticky získávají informace o Vás v případě, že používáte stránky www.realspektrum.cz. Mezi tyto údaje patří např.:

informace o tom, který webový prohlížeč používáte
podrobnosti o webových stránkách, které jste si prohlédli
odkazy, na které jste klikli
apod.

Více informací o používání cookies a nástrojů pro analýzu za účelem zkvalitnění poskytování služeb na webu www.realspektrum.cz naleznete zde. 

 

Z JAKÝCH ZDROJŮ ZÍSKÁVÁME OSOBNÍ ÚDAJE

přímo od klienta při žádosti o poskytnutí informace ohledně našich služeb nebo při jednání o zprostředkování realitního obchodu nebo při následné realizaci zprostředkování realitního obchodu,
z veřejných rejstříků a seznamů (obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík, evidence katastru nemovitostí apod.)

 

ZA JAKÝM ÚČELEM A PO JAKOU DOBU OSOBNÍ ÚDAJE ZPRACOVÁVÁME


⇒  bez souhlasu klienta

za účelem realizace obchodního vztahu či poskytnutí služby – zpracování osobních údajů je nezbytné pro řádné plnění práv a povinností vyplývajících ze smluvního vztahu s klientem; za tímto účelem jsou na základě oprávněného zájmu osobní údaje klienta zaneseny do naší databáze
pro plnění povinností vyplývajících ze zákona (např. dle zák. č. 563/1991 Sb., o účetnictví, zák. č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu apod.)
za účelem ochrany svých práv a právem chráněných zájmů

 

⇒  se souhlasem klienta

k dalším účelům – zejména pro marketingové účely apod.
 

Osobní údaje uchováváme pouze po dobu nezbytně nutnou pro realizaci obchodního vztahu či poskytnutí služby; v případě udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů pak po dobu uvedenou v tomto souhlasu.

 

KTERÝM TŘETÍM OSOBÁM POSKYTUJEME OSOBNÍ ÚDAJE

Osobní údaje zpracováváme jako správce prostřednictvím svých zaměstnanců nebo prostřednictvím třetích osob – zpracovatelů, to vše za zajištění vysoké úrovně zabezpečení osobních údajů našich klientů.
Našimi zpracovateli jsou spolupracující advokátní kancelář AK MUZIKÁŘ & PARTNERS, se sídlem Havlíčkova 13, 602 00 Brno, dodavatel účetních služeb paní Marie Dana Hanišová, IČ: 10548866, s místem podnikání Arménská 507/13, 625 00 Brno, správce IT sítě společnost FLEX, s.r.o., se sídlem Lidická 718/77, 602 00 Brno, IČ: 49453971, poskytovatel realitního softwaru společnost Realman s.r.o., se sídlem Družstevní 421/1, 679 04 Adamov, IČ 26227461, správce webových stránek společnost IMP net s.r.o., se sídlem Šimáčkova 674/137, 628 00 Brno, IČ: 28351801, poskytovatel e-mailového klienta společnost FASTER CZ spol. s r.o., se sídlem Jarní 1064/44g, 614 00 Brno, IČ 60722266, zpracovatel účetnictví společnost SLUNEX spol. s r.o., se sídlem Eleonory Voračické 659/22, 616 00 Brno, IČ: 63484340, systém pro zpracování e-mailů SmartSelling a.s., se sídlem Netroufalky 797/5, 625 00 Brno, IČ: 29210372.
Údaje našich klientů poskytneme třetím osobám rovněž v případech, kdy jsme vázáni platnými právními předpisy tyto údaje zpřístupnit a předat – jedná se zejména o orgány státní správy, soudy, orgány činné v trestním řízení, exekutory, notáře, insolvenční správce apod.).
Osobní údaje předáme třetím osobám rovněž za účelem ochrany našich práv a právem chráněných zájmů (např. našim spolupracujícím advokátním kancelářím). Rozsah poskytnutých osobních údajů bude v takovém případě omezen na údaje nezbytné pro úspěšné uplatnění našeho nároku.
Na žádost klienta poskytneme jeho osobní údaje i dalším třetím osobám, vždy však v nezbytně nutném rozsahu a pouze v souvislosti se službami, které pro naši společnost resp. pro klienta tyto třetí osoby budou zajišťovat. Jedná se např. o našeho spolupracujícího znalce za účelem vyhotovení znaleckého posudku o ceně nemovitosti nebo finančního poradce za účelem zpracování nabídky na financování koupě nemovitosti apod.

 

JAKÝM ZPŮSOBEM ZPRACOVÁVÁME OSOBNÍ ÚDAJE

Osobní údaje zpracováváme a uchováváme v elektronické podobě prostřednictvím prostředků výpočetní techniky, a dále v listinné podobě.
Osobní údaje klientů v listinné a elektronické podobě uchováváme ve služebních prostorách naší společnosti, kam je zamezen přístup nepovolaným osobám obvyklými prostředky (zamčené dveře, osobní dohled zaměstnanců společnosti apod.). Přístup k osobním údajům je omezen pouze na zaměstnance společnosti a shora uvedené zpracovatele. Všechny tyto osoby jsou vázány zákonnou nebo smluvní mlčenlivostí.
Přístup k osobním údajům klienta je rovněž chráněn systémem přístupových hesel a práv.

 

JAKÁ PRÁVA MÁTE JAKO SUBJEKTU ÚDAJŮ

požadovat informaci o tom, jaké osobní údaje zpracováváme
vyžádat si přístup k údajům a tyto nechat aktualizovat nebo opravit
požadovat výmaz osobních údajů, to však pouze za podmínky, že neexistuje žádný zákonný důvod k jejich dalšímu zpracování
udělený souhlas odvolat nebo změnit jeho rozsah
uplatnit své případné námitky proti zpracování osobních údajů

    a to některým z následujících způsobů:

osobně v sídle naší společnosti nebo v hlavní kanceláři
e-mailem na adresu: [email protected] 
telefonicky na čísle: +420 533 339 111


Se svými podněty se rovněž můžete obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů.