Provize realitní kanceláře: vše, co jste o ní chtěli vědět

Určitě to znáte, projíždíte různé inzeráty nemovitostí a hledáte své nové bydlení. Jenže prakticky v každém inzerátu narazíte na takzvanou provizi realitní kanceláře. Možná se vám zdá, že zbytečně navyšuje cenu nemovitosti, ale tak to není. Podívejte se, proč je provize důležitá, a co všechno za ní dostanete – protože provize není jen za služby pro prodávající stranu.

 

Co se dozvíte?

 

Co si představit pod provizí realitní kanceláře

Jednoduše řečeno, provize realitní kanceláře, je odměna pro realitní kancelář a zejména pak pro realitního makléře. Provize obsahuje veškeré služby a úkony, které je potřeba udělat pro úspěšný prodej nemovitosti. Započítává čas makléře, po který vám byl k dispozici, marketing na prodej nemovitosti, právní servis, veškeré poplatky a do jisté míry i přiměřený a férový zisk.

 

Kdo provizi platí?

Někdy je v inzerátu uvedeno, že cena je včetně provize (tedy se zdá, že ji platí prodávající strana). Jindy může být uvedena cena nemovitosti a zvlášť provize, pak ji platí kupující strana. Běžnou praxí ovšem je, že provize je započítána v celkové ceně nemovitosti a vždy ji tedy platí kupující strana. Realitní kancelář část služeb poskytuje i kupující straně – především právní servis a jednání s úřady.

Tip: podívejte se, jaké služby od Real Spektrum dostanete.

 

Jaká je průměrná výše provize RK?

Výše provize realitní kanceláře se liší podle toho, jestli se jedná o prodej nemovitosti nebo její pronájem. Za prodej je výše provize smluvní, nicméně platí, že by neměla přesahovat 5 % z kupní ceny nemovitosti. Pokud se jedná o pronájem nemovitosti, je pravidlem, že provize je ve výši jednoho měsíčního nájmu. Platí ale, že by měla plynout z dohody zúčastněných stran.

realitní kancelář provize

Co všechno za provizi dostanete?

Pokud prodáváte nemovitost přes realitní kancelář, chcete mít prodej bez starostí a prodat nemovitost za co nejvyšší možnou cenu. Právě to za provizi dostanete. Bude se vám věnovat odborník, který stanoví tržní cenu nemovitosti, a navíc ji většinou dokáže prodat ještě nad reálnou cenou. Kancelář vám pak zajistí propagaci nemovitosti, aby se prodala v co nejkratší době. Navíc zařídí právní servis, který sám o sobě není vůbec levný. Vyřídí za vás náležitosti na úřadech a jsou v ní započteny všechny poplatky. Zkrátka dostanete komplexní servis bez starostí.

 

Co je exkluzivita a má nějaký vliv na výši provize?

Exkluzivita zjednodušeně řečeno zajišťuje realitnímu makléři, že se mu vyplatí práce pro vás, protože mezitím neprodáte nemovitost jinde. Prodat ji sice můžete, ale budete muset zaplatit sankce. Realitní makléř tak má jistotu a může investovat peníze do kvalitní prezentace vaší nemovitosti. Exkluzivita ale nemá žádný vliv na výši provize.

realitní kancelář

Pozor na podezřele nízké provize

Výše provize se samozřejmě liší, někdy výrazně. Některé realitní kanceláře se snaží lákat na podezřele nízkou provizi. A právě obezřetnost je tady na místě, protože hrozí další náklady navíc, které nakonec provizi dorovnají do běžné výše (nebo někdy dokonce ještě výš). Kromě toho existuje vážné riziko, že realitní kancelář nebude dostatečně inzerovat a propagovat nemovitost k prodeji. To má přímý vliv na poptávku, a tedy i výslednou cenu, která je často nižší, než by mohla být. Proto se vyplatí svěřit prodej profesionální realitní kanceláři.

 

 Co u nás získáte navíc?

Výhody, s kterými ušetříte Běžná RK Real Spektrum
Odhad nemovitosti skrýtý poplatek zdarma a bez závazku - před uzavření smlouvy
Nadstandardní realitní konzultace za poplatek zdarma a bez závazku - před uzavření smlouvy
Vyklízení a úklikd nezajištují zajistíme vyklízení a úklid nemovitosti
 
Propagace na jedničku
Příprava nemovitosti průměrné fotografie profi fotografie, home staging, 3D vizualizace, dronová videa
Marketing
při prodeji
inzerce na 3 realitních portálech Inzerce na realitních portálech, vymazlené PPC, SEO, sociální sítě, lokální marketing, web nemovitosti
Náročnost při prodeji hodiny času majitele nemovitosti Jsme samostatní - postáráme se o prodej, prohlídky, právní a finančí služby, předání nemovitosti
Výhodnost prodeje prodej za průměrnou částku Nastandardní cena prodané nemovitosti, možnost aukce nemovitostí
 
Důvěryhodnost bez recenzí nebo špatné hodnocení ověřené recenze od skutečných zákazníků

Vybírejte opatrně

Zaujaly vás služby RK? Ale jak vybrat u pravou? S tím vám poradíme v článku jak vybrat realitní kancelář.