Průvodce investováním do nemovitostí

31.5.2021
Petr Broža
8 minut čtení
Průvodce investováním do nemovitostí

V posledních letech je investice do nemovitostí stále více populární. Taková investice navíc nabízí dvojí zhodnocení – nárůst tržní hodnoty nemovitosti a pochopitelně nájem. Investování do nemovitostí sice má svá rizika, ale s trochou snahy si tak člověk může zajistit stabilní pasivní příjem.

 

Jak na investování do nemovitostí v bodech?

Co vnímáme jako investiční nemovitost?

Jedná se o nemovitý majetek, který majitel vlastní k investičním účelům -­ krátkodobým či dlouhodobým. Investiční nemovitostí se zároveň rozumí i nemovitost, kterou kupujete s myšlenkou dalšího prodeje, protože očekáváte nárůst její tržní ceny.

 

Investice do bytu na pronájem

Nejžádanější jsou malometrážní byty (1+1, 2+kk a 2+1) a to hned z několika důvodů. Lidé se stěhují do měst primárně za prací, často jsou single, a tak potřebují bydlení jen pro sebe. Také spousta mladých párů bere pronájem bytu pouze jako přestupní stanici, než zainvestují do své vlastní nemovitosti. Malé byty jsou zkrátka likvidnější a dosahují vyšší výnosnosti než třeba byty o dispozici 3+kk.

 

Pokud se rozhodnete investovat do tohoto typu bytů, výnos budete mít víceméně jistý. Kdyby v budoucnu došlo k jakékoli neočekávané situaci, která by vás donutila byt prodat, nemusíte mít obavy. Takový byt vždy prodáte za dobrou cenu a rychle i s případnou hypotékou.

 

Tip: Cizinci, kteří sem přijeli za prací či studiem mohou být další zajímavou skupinou zájemců o nájemní bydlení. Ačkoli se zde zdrží jen pár měsíců, bydlení potřebují a některým z nich nedělá problém si za něj i připlatit.

 

Investice do pozemků

Jak uchránit svoje peníze před inflací lépe, než investicí do pozemku? Půdy máme pouze omezené množství a starost o takový pozemek není příliš náročná, oproti bytu, kde se jedná o malování a různé opravy po nájemnících. Na pozemek stačí pozvat párkrát za rok zahradníka, který pokosí vysokou trávu a dále nemusíte nic řešit. Pozemek navíc můžete vždy rozdělit a prodat po částech, pokud potřebujete rychle získat peníze zpět.

 

Tip: Pokud najdete slušnou nabídku ke koupi pozemku, neváhejte. Pozemky se stále zdražují a s téměř stoprocentní jistotou při případném budoucím prodeji neproděláte.

 byt investice

Investice do apartmánů

Počet turistů v ČR s každým rokem konstantně roste, a tak je investice právě do apartmánů velmi výhodná. Turisté nehledají pronájem pouze v Praze, ale po celé ČR. Stále oblíbenější jsou také apartmány v blízkosti přírody, pokud navíc disponují bazénem a zahradou s posezením, jejich majitelé určitě nebudou mít o zájemce nouzi. Majitelé nejčastěji k zaplnění volných kapacit využívají platformy pro krátkodobé ubytování, jako je AirBnb nebo Booking.

 

I v době covidové je krátkodobé ubytování lidmi stále vyhledávané, protože řada z nich zůstala doma na home ofiice. Zejména muži, kteří bydlí s partnerkou a malými dětmi, hledají atraktivní a klidné místo k práci.

 

Investice do domů

V posledních letech se víc a víc rozmáhá pronájem domů nebo menších vil v okolí větších měst. Zájemce o tento typ bydlení většinou okouzlí možnost zahrady a dostupnost města. Nemají však dostatek financí, aby si pořídili vlastní rodinný dům, proto si nejčastěji tento typ nemovitostí pronajímají mladé páry s dětmi.

 

Rady k výběru správné nemovitosti k investici

Hodně začínajících investorů se zaměřuje primárně na cenu. Nakupují levné byty, a pak těžko shání nájemníky. Při koupi nemovitosti je proto dobré zohlednit nejen cenu, ale také lokalitu, protože ta dost často ve výběru podnájmu rozhoduje.

 

Dalším důležitým bodem je právě vhodná velikost. Po bytech 2+1 nebo 2+kk je stále největší poptávka, ať už to jsou mladé páry nebo studenti.

 byt jako investice

Jak spočítat návratnost

Návratnost by neměla klesnout pod 5 % ročně. Pro hrubý výnos můžeme použít následující vzorec:

  • (Měsíční nájem x 12 měsíců/pořizovací cena) x 100

 

Čistý výnos, který je pro nás klíčový vypočítáme takto:

  • (Měsíční nájem x 12 měsíců – celkové náklady/pořizovací cena) x 100

 

Do celkových nákladů počítáme náklady na údržbu nemovitosti, rekonstrukci, právní pomoc nebo čas, který tomu věnujeme.

 

Jak začít

Pokud uvažujete, že byste si koupili nemovitost k investici, určitě byste se měli zamyslet nad několika body. Za prvé byste se měli rozhodnout do čeho chcete investovat, zda to bude byt, dům nebo třeba pozemek? Máte dostatek finančních prostředků k investici? Budete nemovitost financovat z vlastních zdrojů nebo si vezmete hypotéku? V jaké lokalitě nemovitost chcete koupit? Budete chtít nemovitost k rekonstrukci nebo již připravenou k bydlení? Dále byste se měli podívat, jaký je aktuální stav trhu s nemovitostmi, zda ceny klesají nebo rostou. A určitě si nezapomeňte vypočítat, plánovaný výnos z investice. Způsob, jak výnos můžete spočítat najdete v odstavci – Jak spočítat návratnost.

 

Jak pomůžeme my z REAL SPEKTRUM, a.s.

S koupí bytu, ale třeba i s hledáním budoucího nájemníka vám můžou pomoci naši realitní makléři. Při koupi je nutné se podívat, v jakém stavu nemovitost je a jakou výši nájemného bude možné požadovat. To vše je pro zkušeného realitního makléře daleko snazší. Také dokážeme budoucího nájemníka najít a prověřit, protože máme přístup k databázím jako Centrální evidence exekucí ČR, Insolvenční rejstřík nebo Hledané osoby Policií ČR aj.  Také zorganizujeme a absolvujeme prohlídky, což vám ušetří spoustu času. A v neposlední řadě zajistíme bezchybný právní servis.

 

Jak financovat investici do nemovitosti

Ideální je koupit nemovitost, která má měsíční platbu za hypotéku v takové výši, aby vám ji splácelo nájemné. K poskytnutí hypotéky je potřeba mít alespoň 10 % vlastních zdrojů– čím více vlastních prostředků máte, tím nižší budete mít úrok.

 

Věděli jste, že…

Při žádosti o hypotéku na danou nemovitost nemůžete kalkulovat s budoucím příjmem z nájmu. Výjimka platí pouze v případě, že máte uzavřenou nájemní smlouvu nebo smlouvu o smlouvě budoucí nájemní. Teprve v takovém případě vám banka příjem z nájmu může uznat.

 

Návratnost investice

Klíčovým jsou v případě investic zvolená strategie a především finance. Pokud máte u nemovitosti výnos 7 %, pak to byla skvělá investice, většinou ale bývá okolo 5 nebo 4 %. Investice do nemovitosti není na rychlé zbohatnutí, jedná se o dlouhodobou záležitost.

 

Pozn.: Aby se jednalo o výhodnou investici, doporučuje se, aby investor pracoval s návratností maximálně patnáct let.

 investice do nemovitostí

 

Na co si dát největší pozor?

Je hned několik věcí, na které byste si měli, jakožto investoři, dát pozor. Ať už se jedná o špatně zvolenou lokalitu, chybný výběr firmy na rekonstrukci nebo podcenění právního servisu. Je tak velmi důležité, než uděláte krok k první investici, si vše důkladně nastudovat.

 

Je dost možné, že na začátku nějaké chyby uděláte. Měli byste se ale z chyb poučit a nevzdávat se hned po prvním neúspěchu. Abyste se vyhli běžným začátečnickým chybám, s celým procesem vám mohou pomoci realitní makléři z REAL SPEKTRUM, a.s., kteří realitám skutečně rozumí.

 

Obsah článku

triangletriangle

Chcete se na něco zeptat? Zajímá vás něco?

Jméno a příjmení
Telefon
E-mail
Zpráva
bgbg

Ochrana osobních údajů

Společnost REAL SPEKTRUM, a.s., se sídlem Praha 1, Náměstí republiky 8, PSČ 110 00, IČ: 253 14 718, zapsaná u Městského soudu v Praze, oddíl B, vložka 6807, hlavní kancelář Brno, Lidická 77, PSČ 602 00 předkládá svým klientům informace o zpracování osobních údajů, tedy jaké jsou naše zásady pro zpracování osobních údajů, jaké osobní údaje zpracováváme, jaký je zdroj těchto údajů, za jakým účelem a po jakou dobu údaje uchováváme, komu je poskytujeme a jaká jsou Vaše práva jako subjektu těchto údajů.

 

JAKÉ JSOU NAŠE ZÁSADY PRO ZPRACOVÁNÍ OSOBNÍCH ÚDAJŮ

při zpracování osobních údajů postupujeme dle platných právních předpisů
dbáme na bezpečnost při zpracování osobních údajů a rozsah jejich zpracování omezujeme na minimum
se zásadami pro zpracování osobních údajů seznámíme klienta při uzavírání obchodu nebo při poskytnutí služby
tento dokument je volně dostupný v sídle a hlavní kanceláři naší společnosti a na našich internetových stránkách www.realspektrum.cz.
 

JAKÉ OSOBNÍ ÚDAJE ZPRACOVÁVÁME

identifikační údaje: jméno, příjmení, titul, datum narození, rodné číslo (bylo-li přiděleno), rodinný stav, včetně případné úpravy rozsahu společného jmění manželů,
kontaktní údaje klienta: telefonní číslo, e-mailová adresa, adresa trvalého pobytu, případně jiného pobytu na území ČR, korespondenční adresa (je-li odlišná od adresy trvalého pobytu),
fyzická osoba podnikající - obchodní firma, odlišující dodatek, místo podnikání, IČ, daňové identifikační číslo
údaje zpracovávané za účelem plnění povinností vyplývajících ze zák. č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu: místo narození, státní občanství, pohlaví, druh a číslo průkazu totožnosti, stát/orgán, který vydal průkaz totožnosti, doba platnosti průkazu totožnosti.


Shora uvedené údaje jsou pro nás nezbytné pro přípravu smluvních dokumentů s našimi klienty; takovéto údaje nám tedy za tímto účelem jako náš klient poskytujete dobrovolně. V případě, že bychom tyto údaje chtěli využít k jinému účelu, než k činnosti vyplývající z našeho smluvního vztahu s Vámi, nebo k plnění povinností, které nám vyplývají z právních předpisů, potřebujeme ke zpracování Vašich údajů Váš souhlas.


Mimo výše uvedené údaje shromažďujeme také soubory cookie a další nástroje pro analýzu webu, které automaticky získávají informace o Vás v případě, že používáte stránky www.realspektrum.cz. Mezi tyto údaje patří např.:

informace o tom, který webový prohlížeč používáte
podrobnosti o webových stránkách, které jste si prohlédli
odkazy, na které jste klikli
apod.

Více informací o používání cookies a nástrojů pro analýzu za účelem zkvalitnění poskytování služeb na webu www.realspektrum.cz naleznete zde. 

 

Z JAKÝCH ZDROJŮ ZÍSKÁVÁME OSOBNÍ ÚDAJE

přímo od klienta při žádosti o poskytnutí informace ohledně našich služeb nebo při jednání o zprostředkování realitního obchodu nebo při následné realizaci zprostředkování realitního obchodu,
z veřejných rejstříků a seznamů (obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík, evidence katastru nemovitostí apod.)

 

ZA JAKÝM ÚČELEM A PO JAKOU DOBU OSOBNÍ ÚDAJE ZPRACOVÁVÁME


⇒  bez souhlasu klienta

za účelem realizace obchodního vztahu či poskytnutí služby – zpracování osobních údajů je nezbytné pro řádné plnění práv a povinností vyplývajících ze smluvního vztahu s klientem; za tímto účelem jsou na základě oprávněného zájmu osobní údaje klienta zaneseny do naší databáze
pro plnění povinností vyplývajících ze zákona (např. dle zák. č. 563/1991 Sb., o účetnictví, zák. č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu apod.)
za účelem ochrany svých práv a právem chráněných zájmů

 

⇒  se souhlasem klienta

k dalším účelům – zejména pro marketingové účely apod.
 

Osobní údaje uchováváme pouze po dobu nezbytně nutnou pro realizaci obchodního vztahu či poskytnutí služby; v případě udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů pak po dobu uvedenou v tomto souhlasu.

 

KTERÝM TŘETÍM OSOBÁM POSKYTUJEME OSOBNÍ ÚDAJE

Osobní údaje zpracováváme jako správce prostřednictvím svých zaměstnanců nebo prostřednictvím třetích osob – zpracovatelů, to vše za zajištění vysoké úrovně zabezpečení osobních údajů našich klientů.
Našimi zpracovateli jsou spolupracující advokátní kancelář AK MUZIKÁŘ & PARTNERS, se sídlem Havlíčkova 13, 602 00 Brno, dodavatel účetních služeb paní Marie Dana Hanišová, IČ: 10548866, s místem podnikání Arménská 507/13, 625 00 Brno, správce IT sítě společnost FLEX, s.r.o., se sídlem Lidická 718/77, 602 00 Brno, IČ: 49453971, poskytovatel realitního softwaru společnost Realman s.r.o., se sídlem Družstevní 421/1, 679 04 Adamov, IČ 26227461, správce webových stránek společnost IMP net s.r.o., se sídlem Šimáčkova 674/137, 628 00 Brno, IČ: 28351801, poskytovatel e-mailového klienta společnost FASTER CZ spol. s r.o., se sídlem Jarní 1064/44g, 614 00 Brno, IČ 60722266, zpracovatel účetnictví společnost SLUNEX spol. s r.o., se sídlem Eleonory Voračické 659/22, 616 00 Brno, IČ: 63484340, systém pro zpracování e-mailů SmartSelling a.s., se sídlem Netroufalky 797/5, 625 00 Brno, IČ: 29210372.
Údaje našich klientů poskytneme třetím osobám rovněž v případech, kdy jsme vázáni platnými právními předpisy tyto údaje zpřístupnit a předat – jedná se zejména o orgány státní správy, soudy, orgány činné v trestním řízení, exekutory, notáře, insolvenční správce apod.).
Osobní údaje předáme třetím osobám rovněž za účelem ochrany našich práv a právem chráněných zájmů (např. našim spolupracujícím advokátním kancelářím). Rozsah poskytnutých osobních údajů bude v takovém případě omezen na údaje nezbytné pro úspěšné uplatnění našeho nároku.
Na žádost klienta poskytneme jeho osobní údaje i dalším třetím osobám, vždy však v nezbytně nutném rozsahu a pouze v souvislosti se službami, které pro naši společnost resp. pro klienta tyto třetí osoby budou zajišťovat. Jedná se např. o našeho spolupracujícího znalce za účelem vyhotovení znaleckého posudku o ceně nemovitosti nebo finančního poradce za účelem zpracování nabídky na financování koupě nemovitosti apod.

 

JAKÝM ZPŮSOBEM ZPRACOVÁVÁME OSOBNÍ ÚDAJE

Osobní údaje zpracováváme a uchováváme v elektronické podobě prostřednictvím prostředků výpočetní techniky, a dále v listinné podobě.
Osobní údaje klientů v listinné a elektronické podobě uchováváme ve služebních prostorách naší společnosti, kam je zamezen přístup nepovolaným osobám obvyklými prostředky (zamčené dveře, osobní dohled zaměstnanců společnosti apod.). Přístup k osobním údajům je omezen pouze na zaměstnance společnosti a shora uvedené zpracovatele. Všechny tyto osoby jsou vázány zákonnou nebo smluvní mlčenlivostí.
Přístup k osobním údajům klienta je rovněž chráněn systémem přístupových hesel a práv.

 

JAKÁ PRÁVA MÁTE JAKO SUBJEKTU ÚDAJŮ

požadovat informaci o tom, jaké osobní údaje zpracováváme
vyžádat si přístup k údajům a tyto nechat aktualizovat nebo opravit
požadovat výmaz osobních údajů, to však pouze za podmínky, že neexistuje žádný zákonný důvod k jejich dalšímu zpracování
udělený souhlas odvolat nebo změnit jeho rozsah
uplatnit své případné námitky proti zpracování osobních údajů

    a to některým z následujících způsobů:

osobně v sídle naší společnosti nebo v hlavní kanceláři
e-mailem na adresu: [email protected] 
telefonicky na čísle: +420 533 339 111


Se svými podněty se rovněž můžete obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů.