Řešíte, co s rozestavěným domem? Poradíme vám

Koneckonců se to může stát někdy každému z nás. Vysníme si vlastní dům, vezmeme si na jeho stavbu hypotéku a najednou přijdou nezvratné okolnosti, které nás postaví před rozhodnutí, co dál. A to ještě před jeho samotným dokončením. Důvodů může být hned několik.

Naše peněženky nejsou bezedné a jen samotná představa vlastního bydlení nám nezaručí, že vše nakonec dobře dopadne a do nemovitosti se skutečně nastěhujeme. A to ani v případě, že máme hotovou hrubou stavbu. Mohou přijít neočekávané události, kterých jsme poslední roky svědkem a všechno je jinak. Třeba se najednou budeme muset poprat s kolísavými cenami energií, jež nás donutí šetřit už ve stávajícím bydlení, či to mohou být vzrůstající náklady za kvalitní řemeslníky, ztráta práce nebo i nemoc. A už tak našponovaný rozpočet nebude možné více navýšit.

Co dělat, když se náklady zvednou

Do nesnází při dostavbě domu se lidé často dostávají i kvůli zvyšování úrokových sazeb hypoték. A také zásluhou růstu cen stavebních materiálů, kterých se navíc občas ani nedostává. Případů, kdy se stavebník pustí do realizace nového bydlení, nebo nákladné rekonstrukce, a musí se myšlenky na lepší bydlení vzdát, bohužel přibývá. Inzeráty typu – nabízíme prodej rodinného domu ve výstavbě, v jehož dostavbě může zájemce pokračovat – už dnes nejsou zdaleka žádnou výjimkou. Co v takové situaci dělat? Možností je více. 

Pokud k podobné události dojde, je nejlepším řešením se obrátit na zkušené realitní makléře, kteří mají s podobnými útrapami bohaté zkušenosti a přicházejí s nejedním řešením. 

Mohou například pomoci s prodejem rozestavěného domu. Z nabyté částky potom zaplatíte, respektive doplatíte stávající hypotéku. A zbavíte se těžkého břemene, které vás tíží. V takovém případě můžete být následně už zcela bez závazků a začít s čistým štítem.

Pokud jste v situaci, že nemáte zajištěné už jiné bydlení, realitní makléř vám ho pomůže najít. A případně přijde s možností nového financování, které si můžete dovolit. Nebo po vzájemné dohodě posoudí stav rozestavěné nemovitosti a nabídne vám její okamžitý výkup.

Prodat, nebo najít investora? 

Cestou, jak se z daných problémů dostat, může být rovněž prodej stávajícího domu a následné pořízení si místo něj domu o poznání menšího, ale už hotového, tedy bez nutnosti dalších investic. 

Pakliže současné bydlení je ve vašem vlastnictví a čekáte třeba jen na dostavbu domu, lze za pomoci realitního makléře provést tzv. prodej souběhem. Tedy prodáte současný byt a zůstanete v něm do chvíle, než se do dostavěného domu budete moci nastěhovat.

V úvahu přichází i další možnost. Tou je bydlení s investorem. V praxi to znamená, že realitní makléř najde vhodného investora, jenž za vás uhradí zbývající částku na dostavbu domu. Nemusíte se ani v takovém případě obávat nějakým dalších komplikací, neboť vše je podloženo právně se smluvní dokumentací. A jakmile dům dostavíte, investora prostě jen vyplatíte, i když s nějakým úrokem.

I když vás taková neblahá situace kolem rozestavěného domu potká, vždy existuje nějaké řešení. Dobré je ale v takovém případě neotálet a včas se na odborníky obrátit. Realitní makléři s vámi ochotně projednají vaši současnou situaci a nabídnou vám následně vhodné řešení. Vy se potom sami můžete rozhodnout, která varianta je pro vás nejschůdnější. A nikde není psáno, že i přes vaše počáteční trable na vás nakonec nečeká příjemné bydlení, o kterém jste neměli v počátku ani tušení.