Roste nabídka bytů a domů v Brně a okolí nebo ne?

Dlouhodobě si vedeme statistiku nabízených nemovitostí na trhu, kdy jindy než nyní se s vámi o ni alespoň v rychlém shrnutí podělit.

Délka čtení: 2,5min

Byty Brno město prodej

V průběhu roku 2021 se pohybovalo v nabídce v rozmezí 400–500 inzerátů, na začátku roku 2022 jsme se dostali nad 500 inzerátů a od té doby nabídka výrazně roste až k dnešnímu dni, kdy máme téměř 1200 nabídek.

Asi to ti, kteří čekají na další růst cen bytů v Brně neradi uslyší, ale opravdu se dá předpokládat další rostoucí nabídka a s tím související pokles cen. Dnes již jsme ve fázi 3měsíční stagnace a mírných slev. Lehký nárust cen je patrný pouze u novostaveb (developerských projektů). U starších bytů, zejména panelových, už registrujeme pokles cen, v některých lokalitách i výrazný. Způsobeno je to zejména nízkou poptávkou, kterou zasáhla nedostupnost hypotečních úvěrů a obavou z růstu cen zejména energií.

Byty Brno město – pronájem

V první polovině roku 2021 jsme se pohybovali na úrovni 1000 inzerátů +, následně se trh probral, a i díky zvýšenému zájmu studentů, kteří obsadili podstatnou část bytů, se nabídka snížila na 600, což nám vydrželo až do konce roku.

Na začátku letošního roku jsme se na chvilku dostali nad hranici 700 inzerovaných bytů a od té doby evidujeme stálý pokles nabídky až na současných cca 250 (nejméně v historii).

Dá se předpokládat, že nabídka bytů k pronájmu bude i nadále klesat a s tím souvisí i růst nájemného. S vysokou pravděpodobností se dá očekávat, že rychlost růstu nájemného přibrzdí rostoucí ceny energií a služeb. Koupě investičního bytu je však stále správná a rozumná věc. Může posloužit jako ochrana peněz před inflací a zároveň zajistí stabilní výnos atp.

Rodinné domy Brno město – prodej

V průběhu loňského roku jsme se pohybovali okolo hranice 100 inzerovaných nemovitostí, rekordní byl začátek roku, kdy jsme se dostali v nabídce na historicky nejnižší počet, a to 80 nemovitostí.

V letošním roce každý měsíc nabídka pomalu roste, v srpnu již evidujeme necelých 200 nemovitostí.

Rodinné domy dlouhodobě chyběly v nabídce, ta sice nyní roste, ale výrazně oslabila poptávka. Významná část poptávajících z důvodu nejistoty od svého záměru koupě ustoupila nebo jej odložila, s tím souvisí i dosažitelnost úvěru a jeho zdražení. Předpokládáme další růst nabídky. Aktuálně sledujeme stagnaci cen a přibývá případů, kdy majitel potřebuje prodat a přistupuje ke slevě. Na opravdu konkrétních případech vidíme, že tato sleva, tak aby se realizoval prodej, je v rozmezí 5–10 % a u rekreačních objektů i více.

Rodinné domy Brno – venkov – prodej

Na okrese Brno-venkov v průběhu roku 2021 byla stagnace nabídky na úrovni 180 inzerovaných nemovitostí. V roce 2022 jsme hned počátkem roku překročili hranici 200 nabízených nemovitostí a od té doby nabídka roste až na současných 400.

V období předchozích dvou let stoupla poptávka po mimobrněnském bydlení až trojnásobně, bude velkou otázkou, zda tato poptávka vydrží i nadále. Již dnes vnímáme preferování nabídek našimi klienty, které jsou v dosahu MHD, a to z důvodu úspory času a samozřejmě cestovních nákladů.  

Pozn. přesná čísla po jednotlivých měsících máme k dispozici k nahlédnutí v naší společnosti. Čerpali jsme z několik významných realitních portálů (sreality.cz, donajmu.cz a idnes.cz)

Statistik si vedeme daleko více a pokud máte zájem se zeptat, jak by Vaše nemovitost aktuálně obstála na trhu, jakou má hodnotu, zda existuje poptávka, neváhejte nás kontaktovat.


Informace o tom, jak zpracováváme osobní údaje, naleznete zde.