Roste nabídka bytů a domů v Brně a okolí nebo ne?

V REAL SPEKTRU si dlouhodobě vedeme statistiku nabízených nemovitostí na trhu. Rádi bychom se s vámi o ni podělili v následujícím stručném shrnutí za jednotlivé typy nemovitostí nebo oblasti Brna. Dozvíte se, jak se vyvíjelo množství nabízených nemovitostí nebo na jaká úskalí na trhu je třeba se připravit.

Délka čtení: 2,5min

Prodej bytů v lokalitě Brno-město

V průběhu roku 2021 se množství bytů v nabídce pohybovalo v rozmezí 400 – 500 inzerátů. Na začátku roku 2022 jsme mohli pozorovat pozvolný růst, kdy se počet nabízených inzerátů dostal na hladinu přibližně 500 jednotek. Od té doby množství bytů k prodeji v Brně výrazně roste až k dnešnímu dni, kdy máme přes 1300 nabídek.

Některé z Vás nejspíš nepotěším – zejména ty, kteří čekají na zvyšování cen bytů. V následujících měsících totiž očekáváme pokračující růst nabídky a s tím spojený pokles cen. Již dnes jsme ve fázi 3měsíční stagnace cen a nepatrných slev. Mírný růst cen pozorujeme pouze u novostaveb a developerských projektů. U starších bytů – hlavně těch panelových – je možné pozorovat pokles cen, který je v některých lokalitách dokonce velmi výrazný. Tato situace je způsobena nízkou poptávkou, kterou ovlivňuje nedostupnost hypotečních úvěrů a obavy z růstu cen.

                         Graf vývoje počtu nabízených bytů na prodej v roce 2022 v lokalitě Brno - město. Zdroj: sreality.cz

Pronájem bytů a RD v lokalitě Brno-město

V první polovině roku 2021 bylo nabízeno přibližně 1000 inzerátů. S další polovinou roku 2021 jsme na trhu s realitami pozorovali oživení. To bylo způsobené mimo jiné sezónním zájmem studentů, kteří obsadili podstatnou část bytů. Nabídka se tak snížila na přibližně 600 jednotek, což vydrželo až do konce roku.

Ze začátku letošního roku se množství inzerovaných bytů a RD pohybovalo kolem hranice 700 inzerovaných bytů. Od té doby evidujeme stálý pokles nabídky až na současných přibližně 470 bytů a RD.

Dá se předpokládat, že nabídka bytů a rodinných domů k pronájmu bude i nadále klesat. S tím souvisí i růst nájemného. S vysokou pravděpodobností můžeme očekávat, že rychlost růstu nájemného přibrzdí rostoucí ceny energií a služeb. Koupě investičního bytu je však stále správná a rozumná věc. Může totiž posloužit mimo jiné jako ochrana peněz před inflací a zároveň zajistit stabilní příjem.

                        Graf vývoje počtu nabízených bytů a RD na pronájem v roce 2022 v lokalitě Brno - město. Zdroj: sreality.cz

Prodej rodinných domů v lokalitě Brno-město

V průběhu loňského roku bylo k prodeji inzerováno přibližně 100 nemovitostí. Rekordní byl začátek roku 2021, kdy jsme se dostali v nabídce na historicky nejnižší počet 80 nemovitostí.

Naopak v letošním roce každý měsíc nabídka pozvolna roste. V říjnu již evidujeme přes 230 rodinných domů na prodej.

Nabídka rodinných domů v posledním roce dlouhodobě neuspokojovala poptávku. V současnosti u ní ale lze pozorovat rostoucí trend. Nicméně vzhledem k aktuální situaci na trhu a ve společnosti je to nyní právě poptávka, která oslabuje. Významná část poptávajících z důvodu nejistoty od svého záměru koupě ustoupila nebo jej odložila. S tím souvisí i zhoršující se dosažitelnost úvěrů a jejich zdražování. Z výše zmíněných důvodů tak předpokládáme další růst nabídky rodinných domů na prodej. Co se cen týče, aktuálně sledujeme jejich stagnaci. Dokonce přibývá případů, kdy majitel na prodej nemovitosti spěchá a přistupuje ke slevě. Na konkrétních případech vidíme, že se slevy pohybují v intervalu 5 – 10 % tak, aby se prodej vůbec realizoval. U rekreačních objektů jsou slevy dokonce vyšší.

                           Graf vývoje počtu nabízených rodinných domů na prodej v roce 2022 v lokalitě Brno - město. Zdroj: sreality.cz

Prodej rodinných domů v lokalitě Brno-venkov

V okrese Brno-venkov nabídka inzerovaných domů na prodej v roce 2021 stagnovala kolem úrovně 180 jednotek. Hned na počátku roku 2022 se ale množství přehouplo přes 200 nabízených nemovitostí – od té doby nabídka roste až na současných více než 440.

V období předchozích dvou let stoupla poptávka po mimobrněnském bydlení až trojnásobně. Bude velkou otázkou, zda tato poptávka vydrží i nadále. Již dnes u našich klientů vnímáme preferování nabídek, které jsou v dosahu MHD. Zejména z důvodu úspory času a samozřejmě cestovních nákladů.  

                       Graf vývoje počtu nabízených rodinných domů na prodej v roce 2022 v lokalitě Brno - venkov. Zdroj: sreality.cz

Pozn.: Přesná čísla po jednotlivých měsících máme k dispozici k nahlédnutí v naší společnosti. Při sestavování tohoto článku jsme čerpali z několika významných realitních portálů (sreality.cz a idnes.cz).

 Statistik si ale vedeme daleko více. Pokud máte zájem se zeptat, jak by Vaše nemovitost aktuálně obstála na trhu, jakou má hodnotu nebo zda existuje poptávka – neváhejte nás kontaktovat!


Informace o tom, jak zpracováváme osobní údaje, naleznete zde.