Výkup nemovitostí má háček, prozradíme vám, o kolik peněz přijdete

Určitě jste už zaznamenali výkup nemovitostí. Scénář je vždy stejný – ozve se vám realitní makléř nebo kdokoli jiný s tím, že by rád vykoupil vaši nemovitost, a rovnou vám dá peníze. Nemusíte čekat na žádné financování nemovitosti hypotékou, kterou si druhá strana vyřizuje a většinou tak může prodej protáhnout až o 2 měsíce. Své peníze máte sice hned, ale opravdu na tom vyděláte? Právě na to se podíváme.

výkup

Co se dozvíte?

 

Co je to výkup nemovitostí?

Výkup nemovitostí označuje službu, kterou nabízí mnoho spekulantů, investorů nebo i realitních kanceláří. Svou nemovitost můžete prodat za předem dohodnutou částku, rychle a bez starostí, bez hledání kupce. Výhodou je, že peníze dostanete už do 2 dnů, ale reálně nemovitost prodáte až o 30 % pod tržní cenou. Nejčastěji se k takovému výkupu lidé uchylují v případě exekucí, věcných břemen, nebo když vlastní jen část podílu nemovitosti.

 

Výhody výkupu nemovitostí

Všichni, kteří odkup nemovitostí nabízí, argumentují především tím, že získáte rychle peníze, které budete mít ihned na účtu, někdy je dokonce dostanete i hotově. Výhoda rychlých peněz je ovšem jediným benefitem, který můžete díky výkupu nemovitosti získat. Naopak mnohem víc proděláte, než právě získáte. Často může jít doslova o statisíce.

 

Nevýhody rychlého výkupu nemovitostí

Hlavní nevýhodou výkupu nemovitostí je fakt, že za nemovitost dostanete až o 30 % méně. To může na celkové sumě dělat nezanedbatelnou částku. Různé společnosti a makléři, případně investoři, sice slibují férové jednání a úhradu tržní ceny v plné výši, ale není to pravidlem. Zapamatujte si, že renomované realitní kanceláře nemovitosti nevykupují, ale naopak vám je pomohou prodat za co nejvyšší tržní cenu. Například formou elektronické aukce můžete vydělat až o desítky procent více než je tržní cena.

 

O kolik dostanete méně při výkupu nemovitosti?

Podívejme se na reálný případ výkupu nemovitosti. Například v Brně – Zábrdovicích se prodával byt 2+kk za tržní cenu 4 750 000 Kč. Při odkupu nemovitosti za hotové, jak občas říkají investoři nebo spekulanti, kteří takto byty vykupují, nabídli částku 4 000 000 Kč. Tedy o více než 15 % méně, než byla tržní cena. Přitom například v elektronické aukci by se dal takový byt prodat klidně i za 5 000 000 Kč a více.

 

Přečtěte si, jak prodat nemovitost v elektronické aukci za maximální tržní cenu. Není to vůbec složité, pomůžeme vám.


Pokud si prodejce nemovitosti počká a nechá prodej na renomované realitní kanceláři, která za sebou má výsledky, může reálně dostat v tomto případě až o 1 milion korun navíc. Přitom prodej v Brně a dalších velkých městech (stejně jako i v těch menších) je většinou otázkou několika málo týdnů. Výkup nemovitosti za hotové tak prakticky nedává smysl v žádném případě.

výkup nemovitosti

Výkup nemovitostí s různými překážkami

Na druhou stranu je ale pravdou, že někdy může být prodej nemovitosti problematický. Právě v těchto případech bývá odkup nemovitosti možností, jak nemovitost, případně její podíl, prodat bez starostí. Na druhou stranu ale ještě více pod cenou než v případě běžného prodeje, který nemá žádné vady a rizika.

 

Výkup podílu nemovitosti

Odprodat se samozřejmě dá i podíl nemovitosti a je mnoho spekulantů, kteří ho rádi odkoupí. Výhodnější ale je, domluvit se na odprodeji s dalšími spoluvlastníky nemovitosti a podíl prodat přímo jim. Jednak ho pravděpodobně prodáte za lepší cenu, a navíc zamezíte nekalým praktikám při nakládání s nemovitostí.

 

Výkup nemovitosti v exekuci

Výkup nemovitosti v exekuci se nejčastěji používá, pokud byla na nemovitost uvalena exekuce, protože se majitelé nebo spolumajitelé dostali do dluhů, které nezvládli řádně splácet. Společnosti, které se zabývají výkupem nemovitostí v exekuci, vaši nemovitost odkoupí, zpravidla ale získáte jen 75–80 % z její tržní hodnoty a někdy dokonce ještě méně, okolo 65 %. Většinou vám časem nabídnou odkup nemovitosti zpět, ale za mnohem vyšší částku, případně podíl odprodají dále.

 

Výkup nemovitosti za hotové

Za nemovitost se platí i hotově. Myslí se tím především fakt, že částku dostanete ihned, většinou ale na účet. Nejčastěji různé společnosti uvádějí, že finanční prostředky dostanete už do 48 hodin od podpisu smlouvy a často můžete předem počítat s malou zálohou, nejčastěji do 200 000 Kč. Při výkupu za hotové, dostanete opět o něco méně, než je tržní cena nemovitosti. Nejčastěji je to okolo 85 až 90 %.

 

Výkup nemovitosti s nájmem

Další z možností, jak můžete vlastnictví nemovitosti (nebo jejího podílu odprodat), je výkup nemovitosti s nájmem. Funguje tak, že pokud potřebujete rychle finance, odprodáte nemovitost, ale můžete v ní stále bydlet, jen budete platit nájem novému vlastníkovi. Do budoucna máte možnost kdykoli nemovitost odkoupit zpět. Ovšem pozor, nájem je obvykle vyšší než tržní v dané oblasti a zpětný odkup nemovitosti vás vyjde mnohem dráž, než kolik jste za ni dostali.

výkup nemovitosti

Výkup nemovitosti s věcným břemenem

Věcné břemeno bývá problém, protože zpravidla vlastníka nemovitosti k něčemu zavazuje, případně mu nařizuje něco trpět nebo ho jinak omezuje. Problematika věcných břemen a prodeje nemovitostí s nimi je velmi komplikovaná, věcná břemena dokážou srazit cenu opravdu velmi nízko. Tak jako v jiných případech, se prodej nemovitosti s věcným břemenem příliš nevyplácí.

 

Neprodělejte zbytečně na prodeji nemovitosti

Pokud se rozhodnete svou nemovitost prodat, nenechte se zbytečně nalákat na rychlé peníze. Kontaktujte naše odborníky z renomované realitní kanceláře REAL SPEKTRUM, která má za sebou více než 30 let praxe a stovky spokojených klientů. Projdeme s vámi možnosti prodeje nemovitosti a celý proces zajistíme – včetně přípravy smluv a administrativních záležitostí. Prodejte svou nemovitost za nejvyšší možnou cenu – zpravidla s námi získáte o 10–20 % více.