Změna poplatníka daně z nabytí nemovitých věcí

Levné hypotéky zvyšují ceny bytů a rodinných domů!


Není žádnou novinkou, že hypoteční sazby jsou nyní na absolutních minimech. Pravdou je, že díky nízkým úrokovým sazbám stoupá poptávka po koupi bytu a domu a to má za následek stoupající křivku cen u těchto nemovitostí. I přes tuto skutečnost je koupě nemovitosti stále výhodná. Nárůst cen je z velké části kupujícím kompenzován nízkými náklady na pořízení hypotéky a také nižšími měsíčními splátkami. Majitelům také hraje do karet, že jen málokdo dokáže dnes financovat koupi bytu nebo domu pouze z vlastních finančních zdrojů. Sečteno a podtrženo – teď je nejlepší čas na prodej nemovitostí.

Nové úrokové sazby již na podzim?

Takto nízko, jako jsou nyní, mohou úrokové sazby zůstat ještě dlouho, nikoliv však navždy. Prvním předpokladem pro úpravu nejen výše úrokových sazeb, ale i nastavení nových podmínek pro získání hypotečního úvěru, je bezesporu změna v daňových povinnostech spojených s nabytím nemovitostí. Poslanecká sněmovna totiž 1.6.2016 schválila novelu zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitostí věcí. Pokud tuto novelu schválí Senát a podepíše ji prezident, přejde povinnost platby daně z nabytí nemovitých věcí z prodávajícího nově na nabyvatele, při prodeji tedy na kupujícího. K této změně dojde tři měsíce poté, co novela vyjde ve Sbírce zákonu, což ukazuje na podzim letošního roku.

 

Jaký dopad bude mít tato změna na ceny nemovitostí? 

Zákonodárci si myslí, že jakmile nebude mít strana prodávající povinnost platit daň z nabytí, sníží cenu nemovitostí o celá 4%. Tento krok se nedá očekávat. Daleko více pravděpodobné je, že prodávající bude chtít utržit z prodeje nemovitosti o zmiňované 4% více, než tomu bylo doposud. Otázkou je, jak se k této změně postaví banky. Budou kupujícím půjčovat finanční prostředky i na pokrytí daně z nabytí nemovitých věcí? ČNB již nyní sdělila, že banky budou od 1.10.2016 smět půjčovat hypotéky jen do výše 95 % hodnoty nemovitosti a to jen do deseti procent ze svých nových obchodů. Od dubna 2017 pak budou hypotéky dostupné jen do výše 90%. V praxi to bude znamenat, že kupující bude muset mít připravené vlastní finanční zdroje pro platbu daně, tj. min. o 4% více, než nyní. To může být velký problém zejména pro kupující, kteří nyní čerpají hypoteční úvěr ve výši více než 90 % z hodnoty nemovitosti. Dá se tedy očekávat, že se poptávka po bytech a rodinných domech sníží a tím dojde i ke snížení aktuálně vysokých cen nemovitostí k bydlení.

Jaká je rada na závěr? 

Pokud vlastníte byt, rodinný dům nebo rekreační objekt a zvažujete jeho prodej, nevyčkávejte. Nyní z prodeje své nemovitosti utržíte nejvyšší možnou cenu a vyhnete se zmatkům se zaváděním novinek v daňových povinnostech. Navíc kupující nyní získají hypoteční úvěr až do výše 100% z hodnoty nemovitosti, což se po zavedení změny nedá očekávat. Cenu, za kterou teď můžete prodat svůj byt nebo dům, Vám zdarma stanoví náš specialista na nábor nemovitostí k bydlení. Po dobu letních prázdnin od nás také dostanete zdarma PENB a úschovu kupní ceny u předního brněnského advokáta.