KRÁLOVOPOLSKÁ a.s. slaví 130 let

Rádi bychom popřáli společnosti KRÁLOVOPOLSKÁ, a.s. k jejich 130letému výročí. Takové číslo se často nevidí a my velmi gratulujeme, je to opravdu výjimečný rok.

Uplynulo již 130 let od založení firmy na výrobu parních kotlů, vagónů a kompresorů pány Ledererem a Porgesem. 130 let poté je akciová společnost KRÁLOVOPOLSKÁ "do budoucnosti orientovaná" a jejím cílem je i nadále se prosazovat na tuzemském i zahraničním trhu jako spolehlivý dodavatel speciálních výrobků, který bude vyhledáván velkými projekčně dodavatelskými společnostmi jako subdodavatel kusových zařízení při dodávkách investičních akcí i menších rekonstrukcí provozovaných jednotek a zařízení. Na trhu jeřábů si udržet výsadní postavení v oboru hutních technologických jeřábů.  V současné době ve společnosti pracuje okolo 400 pracovníků.

Informace z historie firmy – významné mezníky

 

  • 1889   Inženýr Filip Porges zakládá novou strojírenskou společnost financovanou Augustem Ledererem. Společnost se jmenovala Brünn-Königsfelder Maschinenfabrik Lederer & Porges. V předmětu podnikání bylo mj. uvedeno provozování kovodělné a strojírenské výroby.

 

  • 1891   Zahájena výroba zařízení pro petrochemický průmysl. Dne 11. 2. 1891 získala společnost první zakázku v oblasti petrochemie na výrobu tzv. agiteru – zařízení na čistění surového oleje kyselinou sírovou.

 

  • 1920   Zahájena výroba jeřábů.

 

  • 1927   Výrobky společnosti jsou označovány logem, které je používáno v nezměněné podobě i dnes. Symbolem se stalo ozubené kolo doplněné o nápis KRÁLOVOPOLSKÁ BRNO.

 

  • 1950   Masivní rozvoj výroby zařízení pro chemický průmysl a petrochemický průmysl.

 

  • 1992   Vznik akciové společnosti.

 

  • 1995   První neúspěšná privatizace společnosti.

 

  • 2003   Úspěšné ukončení vyrovnání a fúze společností KRÁLOVOPOLSKÁ, a.s. a Královopolská strojírna Brno, a.s. Společnost se podařilo oddlužit v rámci soudního vyrovnání za cenu prodeje nestrategického majetku a provést fúz s dceřinou společností Královopolská strojírna Brno, a.s., kdy veškeré výrobníaktivity i majetek byly soustředěny ve společnosti KRÁLOVOPOLSKÁ, a.s., tím byla společnost připravena pro druhou privatizaci.

 

  • 2004   Majitelem se stává společnost BRASS, s.r.o.

 

  • 2011   Odkup společnosti MBNS Kovárna s.r.o. Společnost investuje do oprav nemovitostí, pořizuje nové technologie a v roce 2011 odkupuje zpět svou dříve dceřinou společnost Kovárnu odprodanou v rámci vyrovnání, která nyní již nese zpět název KRÁLOVOPOLSKÁ KOVÁRNA, s.r.o.

 

Podívejte se na video, které krásně shrnuje nejdůležitější milníky 130 let působení společnosti KRÁLOVOPOLSKÁ, a.s.