Ceny bytů klesají! Proč je ideální doba na prodej?

Nad realitním trhem v České republice se začínají zatahovat mračna a někteří ekonomové dokonce mluví o počátku realitní krize podobné té, která se v Česku více či méně projevovala mezi lety 2009 a 2012. Tehdy se ceny bytů propadly i o 25 %. Ekonomové odhadují, že v letošním roce cena průměrného bytu klesne o 350, v některých případech dokonce až o 600 tisíc korun. Na konci roku 2023 se proto předpokládá celkový pokles cen bytů až o 15 %.

Proč vlastně ceny začínají padat?

Důvodů je hned několik, na rozdíl od let 2008 až 2009, kdy začínala poslední velká realitní krize. Ta byla v zárodku způsobena neuváženými kroky Amerických bank v oblasti financování nemovitostí. Následné krachy velkých bankovních domů spustili velmi rychlý dominový efekt, který se začal šířit i do dalších finančních sektorů. Nakonec byl velmi rychle postižen celý Americký trh a záhy i celý svět. Tato krize je co do spouštěčů odlišná. Je jich několik, kupí se v řádu let a tím pádem je i celý pokles cen realit pozvolnější. První citelnou ránu pro světovou ekonomiku znamenal COVID. Ekonomika se velmi rychle ochladila a z důvodu vládních restrikcí po celém světě jsme byli svědky nebývalého jevu – souběžně byla utlumována jak nabídka, tak poptávka. Následné živelné rozproudění ekonomik po zavedení očkování a dominance méně nebezpečných variant viru SARS-CoV-2 způsobilo paniku na trhu s komoditami. Velké podniky chtěly začít rychle opět vyrábět, nicméně utlumený trh s energiemi nebyl schopný v tak krátkém období uspokojit poptávku těchto podniků po životně důležitém plynu, potažmo elektřině. Zvýšená poptávka po těchto komoditách tak měla za následek strmý nárůst jejich cen. Pokud začnou růst ceny energií, začínají růst ceny všeho – proto se na přelomu roků 2021 a 2022 začala roztáčet kola stávající inflace. Hned ze startu roku 2022 pak začala válka na Ukrajině a trh tak dostal další ránu. Jeho schopnosti pro samouzdravení se válkou velmi omezily a nedostatek energií se minimálně v prvních třech čtvrtletí roku 2022 ještě více prohloubil. Za poslední roky jsme tak svědky pozoruhodné spirály událostí, které mají za následek mimo jiné nedostatečnou kupní sílu ve společnosti a systematické snižování poptávky po nákupu nemovitostí, kdy se ze startu jedná zejména o byty. To vše se začíná promítat do vyšší míry konkurenčního boje na realitním trhu, jehož výsledkem je snižování cen bytů, které nyní pozorujeme.

Dobrá zpráva pro kupující, ale špatná pro prodávající.

Některým tato situace hraje do karet. Pokud se například rozhodnete byt koupit, letošní pokles cen vám dokonce může vynahradit to, jak drahé jsou aktuálně hypoteční úvěry. Co ale dělat, pokud naopak zvažujete prodej vašeho bytu? Prakticky máte na výběr pouze ze dvou možností, které jsou pro vás do jisté míry ekonomicky efektivní. První možnost je vyčkávat a byt pronajmout. Ceny nájemního bydlení jsou momentálně na rekordních hladinách a pronájem nemovitosti se tak může jevit jako rozumný krok, pokud bereme v potaz dlouhé období. Co ale dělat, pokud potřebujete peněžní prostředky, které v nemovitosti máte uloženy? Určitě neotálejte! Vyhněte se nerozumnému prodeji pod cenou. Je totiž téměř jisté, že minimálně do prvního čtvrtletí roku 2024 ceny bytů nebudou stoupat – naopak! Proto pokud o prodeji vašeho bytu uvažujete, nyní je možná nejvhodnější doba v horizontu několika následujících let. Pokud se potřebujete o vaší nemovitosti nezávazně a bezplatně poradit nebo potřebujete bezplatně odhadnout její cenu, neváhejte se mi ozvat – rád vám pomůžu. Moji kolegové jsou také připraven vám pomoc, pokud hodláte svoji nemovitost bez starostí pronajmout. Svěřte se do rukou profesionálů!

 

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat!

Vyplňte jednoduchý formulář a my se vám obratem ozveme! 

Jak to u nás probíhá? 

  • do 2 minut vyplníte jednoduchý formulář
  • náš specialista váš požadavek zpracuje a ozve se vám, aby se doptal na podrobnější informace ohledně vaší nemovitosti
  • Do 48 hodin získáváte odhad ceny nemovitosti zdarma  
  • Přesnost odhadu je 97%.

 

Co od nás nečekejte?

  • nebudeme po vás chtít žádné peníze ani objednání našich služeb
  • nebudeme vás k ničemu nutit
  • odhad ceny vaší nemovitosti je reálný, reflektuje aktuální situaci a ne historický vývoj!

 


Informace o tom, jak zpracováváme osobní údaje, naleznete zde