Uvažovali jste někdy o práci realitního makléře? Ale nevíte, jak začít a co přesně tato pozice obnáší? Shrnuli jsme pro vás vše důležité, co byste měli o pozici realitního makléře vědět.
Kdo je realitní makléř
Realitní makléř je člověk, který klienta provede celým náročným procesem prodeje, koupě nebo pronájmu nemovitosti. Čerpá ze zkušeností, a tak dokáže dopředu odhalit veškerá úskalí a nástrahy, které mohou přijít a tím mu ušetřit spoustu času a peněz.
Realitní makléř pronajímá nejen byty, ale třeba i krásné obchody
Náplň práce makléře
Osoba na této pozici se stará o organizaci prohlídek, komunikaci s potencionálními zájemci, úřady a také se dokáže hravě zorientovat v byrokracii, která je s prodejem nebo s pronájmem spjatá. Zajišťuje také profesionální nafocení nemovitosti, případně homestaging. Rovněž by měl hravě stíhat vyřídit desítky telefonů s klienty, majiteli nemovitostí, úřady, bankami a dalšími. Také připravuje podklady pro inzerci, plachty na prodávané nemovitosti, zajišťuje smlouvy, jedná o hypotékách a prověřuje zájemce, aby celý proces proběhl v pořádku.
Znalosti a dovednosti
Realitní makléř musí mít znalosti a dovednosti z více oborů najednou. Technické znalosti umožní odhalit skutečný stav nemovitosti. Také by měl umět svým klientům poradit v otázce financí, popřípadě doporučit schopného finančního poradce. Zároveň by měl mít právní minimum s ohledem ke smlouvám a nesmí mu chybět ani znalost principů a fungování katastru nemovitostí.
Jednodušeji řečeno, dobrý makléř umí posoudit fyzický i právní stav nemovitosti a tyto informace poskytne svému klientovi. Aby odvedená práce byla kvalitní, musí se orientovat v těchto oborech – právo, daně, finance a marketing. Především však musí být schopný obchodník.
Podmínky pro výkon činnosti realitního makléře
Minulý rok, přesněji 3. března 2020 nabyl účinnosti zákon o realitním zprostředkování. Vzniklo tak opatření, které má za cíl zvýšit nejen kvalitu poskytování služeb realitních makléřů ale také, aby tyto služby poskytovali jen skuteční odborníci.
Základem kariérního růstu jsou kolegové, kteří se podělí o know-how
Jak začít
Podmínky odborné způsobilosti pro získání vázané živnosti v oboru „Realitní zprostředkování“ jsou
a) vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oblasti vzdělávání Právo, Ekonomické obory se zaměřením na ekonomii, finance nebo marketing a obchod nebo v oblasti vzdělávání Stavebnictví se zaměřením na stavitelství nebo přípravu a realizaci staveb, nebo obdobné vysokoškolské vzdělání, které bylo získáno studiem na vysoké škole nezařazeným do oblasti vzdělávání
nebo za
b) vysokoškolské vzdělání v bakalářském programu, 1 rok praxe a absolvování mezinárodně uznávaného kurzu dle § 60a zákona 111/1998 Sb. se zaměřením na nemovitosti organizovaného na státem akreditovaném ústavu
nebo za
c) vysokoškolské, vyšší odborné nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou a 3 roky praxe v oboru, nebo profesní kvalifikace pro činnost realitního zprostředkovatele podle zákona o uznávání výsledků dalšího vzdělávání.
Certifikační zkouška
Asociace realitních kanceláří České republiky (ARK ČR) je vlastníkem certifikačního schématu a jeho užívání je umožněno po uzavření smlouvy a dodržením podmínek. Žadatel o tuto certifikační zkoušku musí být bezúhonný a prokázat kvalifikaci, praxi či reference. Forma zkoušky se sestává ze dvou částí, první zkouška je písemná. Skládá se z 20 otázek na 30 minut z celkových 200 otázek, které si uchazeč vylosuje. Pro postup k ústní zkoušce je potřebná 70% úspěšnost. Ústní zkouška trvá přibližně 30 minut a skládá se ze dvou otázek vylosovaných z celkových 30.
Uchazeč se po prokázání znalostí a doložení podkladů může stát realitním makléřem prvního, druhého nebo třetího stupně. Realitním makléřem prvního stupně se stává uchazeč po úspěšném absolvování kurzu „Základy realitního byznysu“, druhého stupně po absolvování písemné, ústní a praktické zkoušky a absolvování kurzu. Třetí, nejvyšší, stupeň získá makléř po složení písemné a ústní zkoušky před komisí Certifikačního úřadu a po absolvování rekvalifikačních kurzů.
Pojištění makléře
Realitní makléř je také povinen si sjednat pojištění odpovědnosti, kdyby nastala situace, při které by svému klientovi, při výkonu realitního zprostředkování, způsobil újmu. Toto pojištění musí být sjednáno s minimálním limitem 1,75 milionu korun při jedné pojistné události a 3,5 milionu korun při souběhu dvou a více pojistných událostí v jednom roce.
Práce v renomované kanceláři
Pokud v realitním oboru teprve začínáte, doporučujeme nějaký čas strávit pod křídly realitní kanceláře. Vybírejte podle toho, kde vám bude poskytnuta největší opora a budete se moc učit od zkušenějších kolegů. Například u nás v REAL SPEKTRU máme právní, marketingové a ekonomické oddělení, které jsou makléřům velkou oporou při každém obchodu. Navíc spolupracujeme s přední finančně poradenskou společností, takže makléři dokáží svým klientům pomoc také v oblasti financování. Naši seniorní pracovníci mají až 15 let zkušeností v oboru, takže se budete moct učit od těch nejlepších ?
Zaujala vás práce? Koukněte do sekce kariéra.