Jak vybrat realitní kancelář?

Chystáte se prodat nebo koupit nemovitost? Přemýšlíte nad tím, že se možná neobejdete bez pomoci realitní kanceláře? Jak ale najít tu správnou?  Pokračujte ve čtení a vše se dozvíte.

 

Výběr realitní kanceláře v bodech:

 

Když je makléř součástí realitní kanceláře

Aby prodej mohl být úspěšný, právě výběr makléře a s ním i realitní kanceláře je klíčový. Zkušený makléř za vás vše obstará, a navíc za ním stojí řada profesionálů, se kterými může spolupracovat a konzultovat vše potřebné.

 

První schůzku si s makléřem sjednejte přímo v sídle firmy, kde pracuje. Pokud by se zdráhal a chtěl upřednostnit jiné místo, prověřte si, zda není adresa pouze virtuální a zda na ní kancelář opravdu sídlí.

 

Vždy byste měli dát na svou intuici. Pokud si s realitním makléřem lidsky sednete, máte napůl vyhráno. Makléř vás bude zastupovat nejen v jednání s klienty, ale po nějaký čas spolu budete ve velmi úzkém kontaktu, proto vám jistě bude příjemnější jednat s někým, s kým si rozumíte.

 náš tým realspektrum

 

Makléř na hlavní pracovní poměr

V praxi většina makléřů pracuje na živnostenský list. U nás v REAL SPEKTRU však máme všechny makléře zaměstnané na hlavní pracovní poměr. Tuto cestu jsme si vybrali, protože vám, našim klientům, chceme poskytnout ten nejlepší servis. U makléřů pracujících na HPP máte jistotu zastupitelnosti, pokud je váš makléř na dovolené, může ho plně zastoupit jeho kolega. Každý z makléřů byl náležitě proškolen, neustále se vzdělává, a navíc za celým týmem stojí roky prověřená společnost, která ponese následky a zodpovědnost za případné chyby. Takže máte jistotu, že s námi každý obchod dopadne bez problému.

 

Velikost týmu

Jak by měl vypadat tým realitní kanceláře? Ideální je, když realitní kancelář disponuje týmem makléřů, kdy každý z nich se specializuje na určitý typ nemovitosti. Nemělo by se stát, že jeden makléř vám prodá byt a příště zase skladové prostory. Dále by v RK neměli chybět grafici, fotografové, designeři, marketéři, finanční specialisté a právníci. Jedině tým expertů tohoto rázu je schopen zajistit prodej či pronájem vaší nemovitosti hladce a odborně se všemi náležitostmi.

 

Počet obchodů

Dalším důležitým kritériem je, kolik zakázek makléř dotáhl do zdárného konce. To nejcennější, co vám může realitní makléř nabídnout jsou zkušenosti z již proběhlých obchodů. Při schůzce se makléře zeptejte na jeho poslední prodeje a aktuální portfolio nabízených nemovitostí.

 

Pojištění

Zjistěte si nejen informaci, zda má realitní kancelář pojištění, ale i jaké pojištění má. Od konce června roku 2020 musí mít každý realitní makléř pojištění odpovědnosti. Pojištění se vztahuje například na to, když makléř nestihne dokumenty řádně vyřídit a zákazník by musel platit penále.

 

Právní servis

Velmi důležitým článkem realitní kanceláře je právní servis. Správně sepsaná smlouva přímo na míru konkrétní transakci je klíčem k bezpečnému prodeji. Využití smlouvy stažené z internetu nebo smluvního vzoru, je to nejhorší řešení. Proto je velmi důležité, si vybrat realitní kancelář s týmem kvalitních právníků specializujících se na realitní právo.

 tým realspekturm

Reference a hodnocení kanceláře

V prvé řadě se zeptejte známých, jestli vámi vybranou realitní kancelář znají a co o ní případně slyšeli. Pokud má realitka na svých stránkách sekci se zpětnou vazbou od svých klientů, je to dobré znamení. Zároveň se podívejte na reference na internetu nebo na sociálních sítích.

 

Nezapomínejte, že si realitní makléři mohou psát hodnocení i sami, proto je dobré číst opravdu důkladně. Pokud najdete kladnou nebo i negativní recenzi na sociální síti, je vhodné se podívat, zda recenze není napsána z neaktivního profilu.

Tip: prohlédněte si naše ověřené reference od zákazníků na Google, Firmy.cz a Facebooku.

 kancelář real spektrum

Velká nebo malá realitní kancelář

V žádném případě nezáleží na počtu realitních makléřů, kteří v dané RK pracují. Mnohem důležitější je tým, který za nimi stojí. Asistentka, která vyřizuje ohlasy. Marketér, který vybírá správné prodejní nástroje. Grafik, který zvládne perfektní prezentaci a v neposlední řadě právník, který připraví kompletní smluvní dokumentaci pro bezpečný proces převodu nemovitosti. Realitní kancelář prostě musí tvořit sehraný tým a je jedno, jestli je to 5, 10 nebo 20 lidí.

 

Výše provize

Na provizi chce často spousta lidí ušetřit, a tak se rozhodnou prodávat sami, mají pocit, že realitní kancelář nepotřebují. Je tomu ale opravdu tak?

 

Průměrná výše provize u RK se pohybuje okolo 3-5 % z ceny prodané nemovitosti. Není však úplně nejlepší cesta vybírat realitní kancelář dle výše provize. Nízká provize může být známkou nízké úrovně služeb. Zjistěte si předem, co je v provizi započteno – homestaging, profesionální fotografie, videoprohlídka, rozsah inzerce, prohlídky se zájemci, právní servis, odhad nemovitosti, jednání s katastrálním úřadem atd. Navíc u nás v REAL SPEKTRU provizi zpravidla platí kupující a prodávající tak mají naše služby zcela zdarma.

 realitní kancelář brno

Více o provizích se dozvíte v našem článku Provize realitní kanceláře: vše, co jste o ní chtěli vědět

Členství v realitní asociaci

Takové členství realitní kanceláře zajišťuje určitou garanci kvality a profesionalitu, jelikož členové ARK dodržují etický kodex. Členové navíc pracují v systému sdílení nabídek, a tak se nemovitost může prodat rychleji.

 

Členství v realitní asociaci není samozřejmostí, a ne každá realitní kancelář splňuje podmínky. Každý člen totiž musí mít povinné pojištění odpovědnosti, povinné profesní vzdělání a pravidelné re-certifikace, minimální rozsah služeb realitního makléře atd. Což v konečném důsledku chrání obě strany.

 

REAL SPEKTRUM, a.s. je jedním ze zakládajících členů Asociace realitních kanceláří v České republice.

 

Jak realitní kancelář hospodaří

Projděte si nejen obchodní rejstřík, ale také výroční zprávy nebo účetní uzávěrky. Vše můžete dohledat na internetu a během chvíle tak zjistíte, zda není nebo nebyla realitní kancelář v insolvenci. Pokud realitní kancelář nedohledáte pod stejným jménem, jakým se prezentuje, buďte velmi obezřetní a následný obchod si dobře rozmyslete.

 

Jak kontrolovat práci realitní kanceláře

Každý prodávající chce mít alespoň nějaké povědomí ohledně probíhajícího obchodu, proto je zřejmé, že prodávající a realitní makléř budou v nějakém pravidelném kontaktu.

 

V prvním týdnu budete s realitním makléřem řešit formu inzerátu, cenu, fotky. To vše byste měli jako prodávající schválit. Jakmile bude inzerát zveřejněn, podívejte se na něj, jestli vše souhlasí. Poté se s realitním makléřem dohodněte na pravidelném reportu. Realitní makléř by vás měl pravidelně informovat, což je jeho práce, ale je důležité si uvědomit, že s největší pravděpodobností nemá na starosti pouze jednu nemovitost, a tak volat každý den ohledně vývoje, nebude tou nejlepší cestou. V zájmu realitního makléře není stagnace prodeje.

 realitní kancelář brno

 

Exkluzivní vs neexkluzivní smlouva

Exkluzivní smlouva znamená, že nemovitost k prodeji nabízí pouze jedna realitní kancelář a prodávající nemůže tu stejnou nemovitost nabízet k prodeji jiné realitní kanceláři a ani on sám nesmí tuto nemovitost nikde nabízet.

 

Tip: Nemovitosti nabízené ve výhradním zastoupení se obvykle prodají za vyšší cenu.

 

Oproti tomu neexkluzivní smlouva se rovná nevýhradní zastoupení, a tak stejnou nemovitost může k prodeji nabízet více realitních makléřů i majitel sám.

 

Pozn.: Není úplně rozhodující faktor, jak se smlouva nazývá. Důležité je, co se nachází v textu a co z něj vyplývá.