Jak vybrat realitní kancelář?

17.6.2021
Petr Broža
8 minut čtení
Jak vybrat realitní kancelář?

Chystáte se prodat nebo koupit nemovitost? Přemýšlíte nad tím, že se možná neobejdete bez pomoci realitní kanceláře? Jak ale najít tu správnou?  Pokračujte ve čtení a vše se dozvíte.

 

Když je makléř součástí realitní kanceláře

Aby prodej mohl být úspěšný, právě výběr makléře a s ním i realitní kanceláře je klíčový. Zkušený makléř za vás vše obstará, a navíc za ním stojí řada profesionálů, se kterými může spolupracovat a konzultovat vše potřebné.

První schůzku si s makléřem sjednejte přímo v sídle firmy, kde pracuje. Pokud by se zdráhal a chtěl upřednostnit jiné místo, prověřte si, zda není adresa pouze virtuální a zda na ní kancelář opravdu sídlí.

Vždy byste měli dát na svou intuici. Pokud si s realitním makléřem lidsky sednete, máte napůl vyhráno. Makléř vás bude zastupovat nejen v jednání s klienty, ale po nějaký čas spolu budete ve velmi úzkém kontaktu, proto vám jistě bude příjemnější jednat s někým, s kým si rozumíte.

 náš tým realspektrum

 

Makléř na hlavní pracovní poměr

V praxi většina makléřů pracuje na živnostenský list. U nás v REAL SPEKTRU však máme všechny makléře zaměstnané na hlavní pracovní poměr. Tuto cestu jsme si vybrali, protože vám, našim klientům, chceme poskytnout ten nejlepší servis. U makléřů pracujících na HPP máte jistotu zastupitelnosti, pokud je váš makléř na dovolené, může ho plně zastoupit jeho kolega. Každý z makléřů byl náležitě proškolen, neustále se vzdělává, a navíc za celým týmem stojí roky prověřená společnost, která ponese následky a zodpovědnost za případné chyby. Takže máte jistotu, že s námi každý obchod dopadne bez problému.

 

Velikost týmu

Jak by měl vypadat tým realitní kanceláře? Ideální je, když realitní kancelář disponuje týmem makléřů, kdy každý z nich se specializuje na určitý typ nemovitosti. Nemělo by se stát, že jeden makléř vám prodá byt a příště zase skladové prostory. Dále by v RK neměli chybět grafici, fotografové, designeři, marketéři, finanční specialisté a právníci. Jedině tým expertů tohoto rázu je schopen zajistit prodej či pronájem vaší nemovitosti hladce a odborně se všemi náležitostmi.

 

Počet obchodů

Dalším důležitým kritériem je, kolik zakázek makléř dotáhl do zdárného konce. To nejcennější, co vám může realitní makléř nabídnout jsou zkušenosti z již proběhlých obchodů. Při schůzce se makléře zeptejte na jeho poslední prodeje a aktuální portfolio nabízených nemovitostí.

 

Pojištění

Zjistěte si nejen informaci, zda má realitní kancelář pojištění, ale i jaké pojištění má. Od konce června roku 2020 musí mít každý realitní makléř pojištění odpovědnosti. Pojištění se vztahuje například na to, když makléř nestihne dokumenty řádně vyřídit a zákazník by musel platit penále.

 

Právní servis

Velmi důležitým článkem realitní kanceláře je právní servis. Správně sepsaná smlouva přímo na míru konkrétní transakci je klíčem k bezpečnému prodeji. Využití smlouvy stažené z internetu nebo smluvního vzoru, je to nejhorší řešení. Proto je velmi důležité, si vybrat realitní kancelář s týmem kvalitních právníků specializujících se na realitní právo.

 tým realspekturm

 

Reference a hodnocení kanceláře

V prvé řadě se zeptejte známých, jestli vámi vybranou realitní kancelář znají a co o ní případně slyšeli. Pokud má realitka na svých stránkách sekci se zpětnou vazbou od svých klientů, je to dobré znamení. Zároveň se podívejte na reference na internetu nebo na sociálních sítích.

Nezapomínejte, že si realitní makléři mohou psát hodnocení i sami, proto je dobré číst opravdu důkladně. Pokud najdete kladnou nebo i negativní recenzi na sociální síti, je vhodné se podívat, zda recenze není napsána z neaktivního profilu.

Tip: prohlédněte si naše ověřené reference od zákazníků na Google, Firmy.cz a Facebooku.

 kancelář real spektrum

 

Velká nebo malá realitní kancelář

V žádném případě nezáleží na počtu realitních makléřů, kteří v dané RK pracují. Mnohem důležitější je tým, který za nimi stojí. Asistentka, která vyřizuje ohlasy. Marketér, který vybírá správné prodejní nástroje. Grafik, který zvládne perfektní prezentaci a v neposlední řadě právník, který připraví kompletní smluvní dokumentaci pro bezpečný proces převodu nemovitosti. Realitní kancelář prostě musí tvořit sehraný tým a je jedno, jestli je to 5, 10 nebo 20 lidí.

 

Výše provize

Na provizi chce často spousta lidí ušetřit, a tak se rozhodnou prodávat sami, mají pocit, že realitní kancelář nepotřebují. Je tomu ale opravdu tak?

Průměrná výše provize u RK se pohybuje okolo 3-5 % z ceny prodané nemovitosti. Není však úplně nejlepší cesta vybírat realitní kancelář dle výše provize. Nízká provize může být známkou nízké úrovně služeb. Zjistěte si předem, co je v provizi započteno – homestaging, profesionální fotografie, videoprohlídka, rozsah inzerce, prohlídky se zájemci, právní servis, odhad nemovitosti, jednání s katastrálním úřadem atd. Navíc u nás v REAL SPEKTRU provizi zpravidla platí kupující a prodávající tak mají naše služby zcela zdarma.

 realitní kancelář brno

Více o provizích se dozvíte v našem článku Provize realitní kanceláře: vše, co jste o ní chtěli vědět

 

Členství v realitní asociaci

Takové členství realitní kanceláře zajišťuje určitou garanci kvality a profesionalitu, jelikož členové ARK dodržují etický kodex. Členové navíc pracují v systému sdílení nabídek, a tak se nemovitost může prodat rychleji.

Členství v realitní asociaci není samozřejmostí, a ne každá realitní kancelář splňuje podmínky. Každý člen totiž musí mít povinné pojištění odpovědnosti, povinné profesní vzdělání a pravidelné re-certifikace, minimální rozsah služeb realitního makléře atd. Což v konečném důsledku chrání obě strany.

REAL SPEKTRUM, a.s. je jedním ze zakládajících členů Asociace realitních kanceláří v České republice.

 

Jak realitní kancelář hospodaří

Projděte si nejen obchodní rejstřík, ale také výroční zprávy nebo účetní uzávěrky. Vše můžete dohledat na internetu a během chvíle tak zjistíte, zda není nebo nebyla realitní kancelář v insolvenci. Pokud realitní kancelář nedohledáte pod stejným jménem, jakým se prezentuje, buďte velmi obezřetní a následný obchod si dobře rozmyslete.

 

Jak kontrolovat práci realitní kanceláře

Každý prodávající chce mít alespoň nějaké povědomí ohledně probíhajícího obchodu, proto je zřejmé, že prodávající a realitní makléř budou v nějakém pravidelném kontaktu.

V prvním týdnu budete s realitním makléřem řešit formu inzerátu, cenu, fotky. To vše byste měli jako prodávající schválit. Jakmile bude inzerát zveřejněn, podívejte se na něj, jestli vše souhlasí. Poté se s realitním makléřem dohodněte na pravidelném reportu. Realitní makléř by vás měl pravidelně informovat, což je jeho práce, ale je důležité si uvědomit, že s největší pravděpodobností nemá na starosti pouze jednu nemovitost, a tak volat každý den ohledně vývoje, nebude tou nejlepší cestou. V zájmu realitního makléře není stagnace prodeje.

 realitní kancelář brno

 

Exkluzivní vs neexkluzivní smlouva

Exkluzivní smlouva znamená, že nemovitost k prodeji nabízí pouze jedna realitní kancelář a prodávající nemůže tu stejnou nemovitost nabízet k prodeji jiné realitní kanceláři a ani on sám nesmí tuto nemovitost nikde nabízet.

Tip: Nemovitosti nabízené ve výhradním zastoupení se obvykle prodají za vyšší cenu.

Oproti tomu neexkluzivní smlouva se rovná nevýhradní zastoupení, a tak stejnou nemovitost může k prodeji nabízet více realitních makléřů i majitel sám.

Pozn.: Není úplně rozhodující faktor, jak se smlouva nazývá. Důležité je, co se nachází v textu a co z něj vyplývá.

Obsah článku

triangletriangle

Chcete se na něco zeptat? Zajímá vás něco?

Jméno a příjmení
Telefon
E-mail
Zpráva
bgbg

Ochrana osobních údajů

Společnost REAL SPEKTRUM, a.s., se sídlem Praha 1, Náměstí republiky 8, PSČ 110 00, IČ: 253 14 718, zapsaná u Městského soudu v Praze, oddíl B, vložka 6807, hlavní kancelář Brno, Lidická 77, PSČ 602 00 předkládá svým klientům informace o zpracování osobních údajů, tedy jaké jsou naše zásady pro zpracování osobních údajů, jaké osobní údaje zpracováváme, jaký je zdroj těchto údajů, za jakým účelem a po jakou dobu údaje uchováváme, komu je poskytujeme a jaká jsou Vaše práva jako subjektu těchto údajů.

 

JAKÉ JSOU NAŠE ZÁSADY PRO ZPRACOVÁNÍ OSOBNÍCH ÚDAJŮ

při zpracování osobních údajů postupujeme dle platných právních předpisů
dbáme na bezpečnost při zpracování osobních údajů a rozsah jejich zpracování omezujeme na minimum
se zásadami pro zpracování osobních údajů seznámíme klienta při uzavírání obchodu nebo při poskytnutí služby
tento dokument je volně dostupný v sídle a hlavní kanceláři naší společnosti a na našich internetových stránkách www.realspektrum.cz.
 

JAKÉ OSOBNÍ ÚDAJE ZPRACOVÁVÁME

identifikační údaje: jméno, příjmení, titul, datum narození, rodné číslo (bylo-li přiděleno), rodinný stav, včetně případné úpravy rozsahu společného jmění manželů,
kontaktní údaje klienta: telefonní číslo, e-mailová adresa, adresa trvalého pobytu, případně jiného pobytu na území ČR, korespondenční adresa (je-li odlišná od adresy trvalého pobytu),
fyzická osoba podnikající - obchodní firma, odlišující dodatek, místo podnikání, IČ, daňové identifikační číslo
údaje zpracovávané za účelem plnění povinností vyplývajících ze zák. č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu: místo narození, státní občanství, pohlaví, druh a číslo průkazu totožnosti, stát/orgán, který vydal průkaz totožnosti, doba platnosti průkazu totožnosti.


Shora uvedené údaje jsou pro nás nezbytné pro přípravu smluvních dokumentů s našimi klienty; takovéto údaje nám tedy za tímto účelem jako náš klient poskytujete dobrovolně. V případě, že bychom tyto údaje chtěli využít k jinému účelu, než k činnosti vyplývající z našeho smluvního vztahu s Vámi, nebo k plnění povinností, které nám vyplývají z právních předpisů, potřebujeme ke zpracování Vašich údajů Váš souhlas.


Mimo výše uvedené údaje shromažďujeme také soubory cookie a další nástroje pro analýzu webu, které automaticky získávají informace o Vás v případě, že používáte stránky www.realspektrum.cz. Mezi tyto údaje patří např.:

informace o tom, který webový prohlížeč používáte
podrobnosti o webových stránkách, které jste si prohlédli
odkazy, na které jste klikli
apod.

Více informací o používání cookies a nástrojů pro analýzu za účelem zkvalitnění poskytování služeb na webu www.realspektrum.cz naleznete zde. 

 

Z JAKÝCH ZDROJŮ ZÍSKÁVÁME OSOBNÍ ÚDAJE

přímo od klienta při žádosti o poskytnutí informace ohledně našich služeb nebo při jednání o zprostředkování realitního obchodu nebo při následné realizaci zprostředkování realitního obchodu,
z veřejných rejstříků a seznamů (obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík, evidence katastru nemovitostí apod.)

 

ZA JAKÝM ÚČELEM A PO JAKOU DOBU OSOBNÍ ÚDAJE ZPRACOVÁVÁME


⇒  bez souhlasu klienta

za účelem realizace obchodního vztahu či poskytnutí služby – zpracování osobních údajů je nezbytné pro řádné plnění práv a povinností vyplývajících ze smluvního vztahu s klientem; za tímto účelem jsou na základě oprávněného zájmu osobní údaje klienta zaneseny do naší databáze
pro plnění povinností vyplývajících ze zákona (např. dle zák. č. 563/1991 Sb., o účetnictví, zák. č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu apod.)
za účelem ochrany svých práv a právem chráněných zájmů

 

⇒  se souhlasem klienta

k dalším účelům – zejména pro marketingové účely apod.
 

Osobní údaje uchováváme pouze po dobu nezbytně nutnou pro realizaci obchodního vztahu či poskytnutí služby; v případě udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů pak po dobu uvedenou v tomto souhlasu.

 

KTERÝM TŘETÍM OSOBÁM POSKYTUJEME OSOBNÍ ÚDAJE

Osobní údaje zpracováváme jako správce prostřednictvím svých zaměstnanců nebo prostřednictvím třetích osob – zpracovatelů, to vše za zajištění vysoké úrovně zabezpečení osobních údajů našich klientů.
Našimi zpracovateli jsou spolupracující advokátní kancelář AK MUZIKÁŘ & PARTNERS, se sídlem Havlíčkova 13, 602 00 Brno, dodavatel účetních služeb paní Marie Dana Hanišová, IČ: 10548866, s místem podnikání Arménská 507/13, 625 00 Brno, správce IT sítě společnost FLEX, s.r.o., se sídlem Lidická 718/77, 602 00 Brno, IČ: 49453971, poskytovatel realitního softwaru společnost Realman s.r.o., se sídlem Družstevní 421/1, 679 04 Adamov, IČ 26227461, správce webových stránek společnost IMP net s.r.o., se sídlem Šimáčkova 674/137, 628 00 Brno, IČ: 28351801, poskytovatel e-mailového klienta společnost FASTER CZ spol. s r.o., se sídlem Jarní 1064/44g, 614 00 Brno, IČ 60722266, zpracovatel účetnictví společnost SLUNEX spol. s r.o., se sídlem Eleonory Voračické 659/22, 616 00 Brno, IČ: 63484340, systém pro zpracování e-mailů SmartSelling a.s., se sídlem Netroufalky 797/5, 625 00 Brno, IČ: 29210372.
Údaje našich klientů poskytneme třetím osobám rovněž v případech, kdy jsme vázáni platnými právními předpisy tyto údaje zpřístupnit a předat – jedná se zejména o orgány státní správy, soudy, orgány činné v trestním řízení, exekutory, notáře, insolvenční správce apod.).
Osobní údaje předáme třetím osobám rovněž za účelem ochrany našich práv a právem chráněných zájmů (např. našim spolupracujícím advokátním kancelářím). Rozsah poskytnutých osobních údajů bude v takovém případě omezen na údaje nezbytné pro úspěšné uplatnění našeho nároku.
Na žádost klienta poskytneme jeho osobní údaje i dalším třetím osobám, vždy však v nezbytně nutném rozsahu a pouze v souvislosti se službami, které pro naši společnost resp. pro klienta tyto třetí osoby budou zajišťovat. Jedná se např. o našeho spolupracujícího znalce za účelem vyhotovení znaleckého posudku o ceně nemovitosti nebo finančního poradce za účelem zpracování nabídky na financování koupě nemovitosti apod.

 

JAKÝM ZPŮSOBEM ZPRACOVÁVÁME OSOBNÍ ÚDAJE

Osobní údaje zpracováváme a uchováváme v elektronické podobě prostřednictvím prostředků výpočetní techniky, a dále v listinné podobě.
Osobní údaje klientů v listinné a elektronické podobě uchováváme ve služebních prostorách naší společnosti, kam je zamezen přístup nepovolaným osobám obvyklými prostředky (zamčené dveře, osobní dohled zaměstnanců společnosti apod.). Přístup k osobním údajům je omezen pouze na zaměstnance společnosti a shora uvedené zpracovatele. Všechny tyto osoby jsou vázány zákonnou nebo smluvní mlčenlivostí.
Přístup k osobním údajům klienta je rovněž chráněn systémem přístupových hesel a práv.

 

JAKÁ PRÁVA MÁTE JAKO SUBJEKTU ÚDAJŮ

požadovat informaci o tom, jaké osobní údaje zpracováváme
vyžádat si přístup k údajům a tyto nechat aktualizovat nebo opravit
požadovat výmaz osobních údajů, to však pouze za podmínky, že neexistuje žádný zákonný důvod k jejich dalšímu zpracování
udělený souhlas odvolat nebo změnit jeho rozsah
uplatnit své případné námitky proti zpracování osobních údajů

    a to některým z následujících způsobů:

osobně v sídle naší společnosti nebo v hlavní kanceláři
e-mailem na adresu: [email protected] 
telefonicky na čísle: +420 533 339 111


Se svými podněty se rovněž můžete obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů.